| anonim_4396 a întrebat:

Buna,cum credeti conteaza religia intr-o relatie, chiar de ex. ortodox vs. iahovist!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aveti acelasi biblie de ce sa conteze iisus avea vreo religie sa stiu si eu

| milan9 a răspuns:

Un iehovist este indoctrinat si format astfel incat sa nu tina cont de contextul Bibliei, cel care ar putea corecta orice neintelegere!

Un simplu exemplu îl constituie indrazneala inventatorului gruparii iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

| milan9 a răspuns:

Scuze pentru redundanta, dar subliniez si aici faptul ca este un impediment şi încă unul foarte mare. Lucrurile nu vor merge...

Complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la "dreaptă credinţă", de Biserica aceea a Noului Testament de care depinde si mantuirea sufletului, dar pe care iehovistii au parasit-o...

| oprescudorin11 a răspuns:

Conteaza foarte mult! Si in aceeasi religie, relatiile dureaza asa de putin :3 ani.Mai pui si paie pe foc?

| suffarstar a răspuns:

Iehovistii sunt oameni dificili. Au o invatatura ciudata formata dupa cum vor ei. Sunt uniti (nu i-am vazut sa se certe vreodata), sunt foarte eleganti, mereu la 4 ace, dar sunt incapatanati si e greu sa-i scoti din ale lor. Mereu impart tractate si merg la oameni din usa in usa, ceea ce e un lucru rau, dupa cum spune Biblia. Depinde de persoana respectiva daca poti avea relatie cu ea, dar nu cred ca li se permite sa aiba relatii de prietenie cu cei din "afara".

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru suffarstar):

Martorii nu impart pliante ca sa atraga enoriasi ci deoarece este o responsabilitate primita de la Dumnezeu
Citeste. Matei28:19,20 sau matei24:14.Daca ei nu le-ar predica oamenilor mesajul bibliei cat mai este inca timp s-ar face vinovati in fata lui Dumnezeu...Incearca un lucru:cand ii intalnesti punele o intrebare la care crezi ca nu iti pot raspunde si vei vedea ca raspunsurile lor nu sant ale lor ciargumenteaza chiar cu Biblia ta

| suffarstar a răspuns (pentru sempreinvolo30):

M-am referit la faptul ca merg din usa-n usa. Acest lucru le-a fost interzis ucenicilor.
Lupca 10:7 Să rămâneţi în casa aceea, şi să mâncaţi şi să beţi ce vi se va da; căci vrednic este lucrătorul de plata sa. Să nu umblaţi din casă în casă.
Nu argumeteaza cu Biblia ci cu biblia lor. Ei spun ca Isus nu trebuie sa intoarca, ca de fapt cuvantul "vino" inseamna "fi prezent ", si alte prostii. Am intalnit destui care imi dadeau raspunsuri din carnetele.

| BogdanVasc a răspuns (pentru suffarstar):

Cunosc persoane de aceasta religie. Cel mai rau lucru din lume e sa-i cunosti. Daca esti iehovist:
1. Nu ai voie sa dai sau sa primesti cadouri.
2. Nu ai voie sa sarbatoresti Pastele, Craciunul sau alte sarbatori pe care unii atei probabil le sarbatoresc doar pentru petrecere si iesirea cu prietenii.
3. Nu ai voie sa-ti sarbatoresti ziua de nastere (stiu ca nu ma crezi, practic nu am fost niciodata la ziua de nastere a unui prieten iehovist, nici el la mine(cand eram mic), nu avea voie sa manance din tort sau sa participe la eveniment).

In legatura cu intrebarea, parerea mea este ca conteaza. Am spus si mai sus, e cam urat ca de ziua sotiei iehoviste, barbatul sa nu faca cinste cu o bere colegilor lui, e super jalnic. Nu inteleg de unde au luat iehovistii astia toate regulile astea absurde. Pur si simplu le pune lacat pe viata.

Sa fii iehovist este de fapt traumatizarea pe viata.

| suffarstar a răspuns (pentru BogdanVasc):

Religia crestina se bazeaza pe iubire. Martorii lui Iehova implinesc ce le spun sefii lor, daca te prind ca citesti altceva decat ceea ce iti dau ei, esti exclus. Personal nu am nimic cu nicio persoana, dar pur si simplu religia asta mi se pare aiurea. Ceea ce mi se pare cel mai ciudat este faptul ca ei considera ca sufletul este sangele si ca transfuzia este un pacat grav intrucat sufletele se amesteca. Ceea ce e o minciuna deoarece sufletul e duh, el nu poate fi amestecat. Din aceasta cauza multe persoane au murit refuzand transfuzia.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da conteaza foarte mult. In primul rand pot sa-ti spun ca nu este corect spus iehovisti, ci Martori a lui Iehova. Iata un prim argument,. Daca nu au aceeasi invatatura in ceea ce priveste punctul de vedere alui D-zeu, unul va merge < ca doar fiind in acelasi jug > imagineaza-ti doua animale prinse nu sunt la fel instruite, trag in parti diferite si jugul a(relatia se rupe). De aceea Isus a dat indemnul privitor la casatorie ca sa fie numai in Domnul, adica cei doi sa aiba aceiasi forma de inchinare bazata pe adevar, 1Corinteni7:39.Si poti sa pui in paralel cele doua forme de inchinare una bazata pe biblie, una inpotriva Bibliei. Deci din start e clara situatia, nu vor merge in paralel in nimic, si de aceea cei care au ales totusi sa neglijeze acest lucru, si intr-un moment de slabiciune nu au ascultat de Dumnezeu, au ajuns sa regrete, si sa le para rau si de ziua in care s-au nascut. punct greu. Atentie adevarul nu a fost niciodata compatibil cu neadevarul, probleme avem la tot pasul, cu atat mai mult, cand cei doi nu pot straluci impreuna in adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multi batuti in cap si de aceeasi religie. Conteaza doar dragostea, nimic mai mult.

| Ben00 a răspuns:

Conteaza in felul urmator: cand ai copii de 12 ani, partenerul gaseste o pereche de aceeasi religie.

| Generalul a răspuns:

Amandoi au prieteni imaginari similari, ar trebui sa se inteleaga de minune happy

| vitbsk a răspuns:

Încearcă să citești cartea asta și să o faci chiar cadou cuiva în situația asta :

http://www.publicatiiortodoxe.ro/......istos.html

| vitbsk a răspuns:

Păi e o problemă din motivele :

1.Partenerul aflat sub influența martorilor, va încerca să-l tragă după celălalt și pe el.

2. În primă fază se va arăta îngăduitor pentru a-l converti de bunăvoie pe celălalt.

Apoi dacă planul eșuează, martorul aflat sub influența sectei sau a unor părinți sectari va începe să fie distant față de partener.

Nu e viață lungă cu ei, nu pentru că n-ar fi oameni ca noi ci, pentru că se înverșunează în scurtimi duhovnicești și în privațiuni care le restrâng orizontul.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Conteaza deoarece ambele persoane vor avea obiceiuri diferite care ii vor influenta si care va duce la multe certuri.Un partener citeste biblia merge la adunare nu tine toate sarbatorile se roaga, in timp ce celalalt partener face exact contrariul, deci in acea familie nu poate fii unitate