| 10danny0499 a întrebat:

Buna,cum pot anula botezul facut in copilarie(botez crestin ortodox). Unii zic ca nu se poate,altii spun ca daca te convertesti se anuleaza automat. Nu vreau sa aud chestii de genul:e pacat, numai prostii fac asta etc. Deci cum il anulez? funda rolling on the floor)

17 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Poti spune public: "Neg Duhul Sfant" dar vei pierde orice sansa sa fii in "Rai".

Exact ca mine acum: Neg Duhul Sfant!

| milan9 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Negi pana si pariul lui Pascal... Asta e trist...

| RexCuParuCret a răspuns (pentru milan9):

Oricum degeaba esti botezat de mic daca umbli pe caile tale Duhul Sfant nu se va manifesta in tine in nici-un fel.
Plus ca Dumnezeu nu cauta botez cu apa ci cu Duh Sfant si botezul ala ti-l faci singur prin Hristos.

| milan9 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Acel "botez cu apa" este un botez cu Duh Sfant, dar binenteles este adevarat ca totul va depinde ulterior de libertatea omului, cel care doreste sa "colaboreze" in continuare cu harul lui Dumnezeu, sau, sa-l refuze...

| RexCuParuCret a răspuns (pentru milan9):

M-am referit ca apostolii au avut liberate de alegere pe cand in religia ortodoxa nu te intreaba nimeni nimic de botez.
Apostoli inainte sa se intalneasca cu Iisus au fost oameni normali cu multe pacate in spate dar a venit Iisus si i-a curatat dar sa nu uitam ca a fost alegerea lor. Ei au vazut si pe Satana(prin fapte/ganduri pacatoase etc) si pe Dumnezeu si L-au ales in mod constient (ca trebuie sa renunte la pacate) pe Dumnezeu.
Si atunci da ei au avut botez adevarat cu Duh Sfant si Duhul Sfant lucra in ei scoteau draci si vindecau orice boala.
Spune-mi cati crestini din ziua de azi mai au putere sa faca lucruri ca acestea cu toate ca sunt botezati.
Oare nu am ajuns sa ne mintim pe fata?

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Pariul lui Pascal cred ca este un "argument" foarte slab pentru pozitia crestina.

Daca adevarul ar fi Allah? Sau Zeus (ce a ajuns azi in deradere)? Sau poate Ganesh (zeul hindus cu cap de elefant)? Dat fiind cate pozitii contradictorii sunt (desi toti afirma ca detin adevarul), cel mai onest e sa nu tii nici o pozitie, decat presupunand ca exista un Dumnezeu, te va alege doar ca ai ales ce ti-au pus parintii dar in mod dizonest!

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Scuza-ma ca iti spun dar tu esti mai rau satanistii :/
ceea ce faci tu se numeste hula impotriva Duhului Sfant care face parte din Trinitate. Dragul meu, nu te mai juca lucrurile astea. si daca te joci nu o fa public, okay? big grin

| KhludCiprian a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

"Scuza-ma ca iti spun dar tu esti mai rau satanistii "
Asta e o gluma?
"ceea ce faci tu se numeste hula impotriva Duhului Sfant "
Stiu, ideea ca "amenintarea" cu Iadul e o poveste de copii mici.

Daca ti-as zice: "Daca nu crezi in Ganesh, in somn au sa te zdrobeasca elefantii si au sa iti distruga casa si mosia!" ai sa zici ca sunt nebun.

Legat de cine e Duhul Sfant, sau Trinitatea, gaseste Trinitatea in Biblie in orice verset! Si apoi cauta sa vezi daca n-a fost adaugat dupa, ok? (asta daca vorbesti de 1 Ioan 5:7)

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nicaieri in biblie nu scrie despre botezul unui copil mic. Am dreptate? E clar ca fiecare copil care se naste, se naste cu pacatul stramosesc, cu o natura pacatoasa. Botezul este un legamant pe care il faci constient.
Atunci Pavel a zis: „Ioan a botezat cu botezul pocăinţei şi spunea norodului să creadă în Cel ce venea după el, adică în Isus."Faptele apostolilor 19:7
Cand esti mic tu nu esti constient de faptele tale, asa ca stai calm happy nu o ti se intample absolut nimic atata timp cat tu nici macar nu ai fost constient cand ai fost botezat big grin

| KhludCiprian a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

"Nicaieri in biblie nu scrie despre botezul unui copil mic. Am dreptate? " - nu stiu de ce mi-ai raspuns mie, dar sper ca o sa raspunzi la partea cu trinitatea pusa anterior.

Sunt multe interpretari ale Bibliei, una ce accepta botezul copiilor mici e ideea ca cineva s-a botezat "impreuna cu familia sa".

Bineinteles, ca mi se pare o pozitie slaba (ca fost protestant), totusi problema falsificarii botezului (prin credinta) poate fi facut doar prin necredinta.

Cel mai concret argument Biblic ca sa negi un botez (ma ales cand poate fi recunoscut chiar daca tu zici ca nu vrei sa fii ortodox, sau orice alta confesiune) e exact acela prezentat: a nega Duhul Sfant, stii alta pozitie biblica?

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Matei 28"19 (poti sa ma ameniti cu orice, ceea ce imi spui tu nu are nicio baza logica big grin )
Domnule inteligent, lasa-ma sa iti arat o afirmatie cat se poate de rationala, fara baza scripturala, ca oricum nu crezi.
In nicio alta religie nu exista trinitate, asa-i? Se presupune ca toti dumnezeii au toate calitatiile posibile. Dumnezeu care e DRAGOSTE cum isi experimenteaza dragostea Sa? Daca ar exista doar El ar fi o dragoste egoista, iar noi stim ca iubirea de sine este un lucru pacatos. Asa ca nu sunt nici doi dumnezei, pentru ca ar fi o dragoste SUBIECTIVA. Ca sa fie o dragoste exprimata in mod PERFECT sunt trei.winking sa stii ca nu iti voi cere sa fi de acord cu argumentul meu pentru ca este scris in biblie ca oamenii asemenea tie au inima impietrita...

| KhludCiprian a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

Te felicit: "poti sa ma ameniti cu orice, ceea ce imi spui tu nu are nicio baza logica " - exact asa suna si pentru mine amenintarile cu Iadul, mai nou "inima impietrita"! Daca te sperii cu elefanti e la fel cu frica ca cineva invizibil si din alta lume ma va face sa sufar dupa moarte, dar in rest doar lasa suferinta gratuita!

Acum sa ne intoarcem la "oile noastre" si sa fac pe "avocatul diavolului":
Daca citesti absolut literal exact versetul dvs (Matei 28:19), parintii fac din copii ucenici (cu forta, e adevarat) exact cum Isus a comandat!

Mai mult, botezul copiilor mici este recunoscut de miscari din diferite state vestice, chiar din miscari protestante. De exemplu aici: http://www.ekd.de/english/mutual_recognition_of_baptism.html

Legat de Trinitate, ea poate fi argumentata cu Scriptura dar intr-un mod netrivial si "chiar trebuie sa crezi" ca sa accepti o astfel de interpretare! Sunt alte religii ce accepta trinitatea, doar ca nici una nu accepta ca in acelasi timp:
- e un singur dumnezeu
- dar sunt 3 persoane, fiecare dumnezeu in parte

Legat de trinitate, cea mai mare religie politeista este o trinitate, religia hindusa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trimurti

Cele 3 mari zeitati sunt Sheeva, Brahma si Vishnu. Vishnu s-a intrupat ca si Krishna. Nu vreau sa joc prea mult in a spune ca sunt sau nu asemanari, dar trinitatea din lumea crestina probabil a fost facuta in a rezolva problema ca Isus ar fi si om si Dumnezeu dar nu e o citire directa a Bibliei (dar cel putin in Ev. Ioan Isus e vazut ca si Dumnezeu).

"Inima impietrita" nu "creierul"? Nu gandesc cu inima, cel putin de cand ma stiu, dar cine stie, logica mea poate esueaza!

Partea problematica dupa mine era ca atunci cand folosesti Trinitate sau de genul, cred ca e destul de seminificativ sa stii ca ai o Biblie ce a fost modificata de copiatori ca sa aiba o pozitie (ne)justificata. Orice pozitie!

Nu uita, (multi) crestini cred intr-un cuvant inalterabil, fara greseala. Totusi aici era ironia, ca trebuie sa traiesti cu o carte modificata si trebuie sa imi dai cu pilde o justificare ce poate fi pusa in locul oricarei credinte ce nu e in fapt un raspuns! Ti-am zis sa folosesti Biblia ca sa folosesti Trinitatea, dar sa nu-mi dai versete (ce-s stiute ca fiind) modificate!

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Crezi ca noi oamenii suntem supusi greselii? Tu ai gresit vreodata? Cu siguranta DA! Sunt de parere ca mintea noastra e extrem de limitata intrucat nu putem accepta lucruri Absurde (pentru noi) cum ar fi Creatia, existenta omului, lucrurile spirituale si mai ales existenta infinita a lui Dumnezeu. pentru noi muritorii, orice lucru are un inceput si un sfarsit. Ma leg daca doresti si de evolutie. Stim ca a avut un inceput, nu-i asa. Conform Big-bang-ului a existat un punct care a explodat. asa s-a format "supa primordiala". (cunosti povestea). Da-mi voie sa repet MINTEA NOASTRA E SUPUSA GRESELII, asa ca e cel mai probabil sa ne inselam amandoi. Am dreptate? sau nu poti accepta ideea ca teoria ta sa NU EXISTE? happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru Rebeca_Maria_1996):

"Da-mi voie sa repet MINTEA NOASTRA E SUPUSA GRESELII, asa ca e cel mai probabil sa ne inselam amandoi. Am dreptate? sau nu poti accepta ideea ca teoria ta sa NU EXISTE? "
Scuze, esti sigura ca ai raspuns la ceea ce trebuie?

Sunt offtopic (fata de problema botezului sau a Duhului Sfant):
"Conform Big-bang-ului a existat un punct care a explodat. asa s-a format "supa primordiala". (cunosti povestea)."
- Big Bang-ul nu e nici o explozie
- si din Big-Bang nu s-a format nici o supa primordiala
- si din supa primordiala nu are legatura cu evolutia, ci poate cu abiogeneza

La final: mintea noastra fiind supusa greselii inseaman ca ne putem insela amandoi, numai ca exista o mica diferenta intre oamenii de stiinta si mine/tine: oamenii de stiinta lucreaza modele, le testeaza, le falsifica si mai intotdeauna ajung la ceva mai aproape de adevar. Pamantul e plat? Nu? Este sfera? Nu. Dar sfera e mai aproape de forma pamantului decat ar fi doar un disc. Este elipsoid? Nu, dar e mai aproape decat ar fi doar o sfera de realitate.

Stiinta in mare parte aduce acest lucru lumii: duce la eliminarea multor idei false prin auto-testare si schimbare spre a imbunatati ceea ce stim.

Religia de obicei face exact pe dos: ia Biblia si zice ca nu se schimba! Pana la urma, ei au sa accepte lucrurile evidente indiferent daca Biblia le zice sau nu (cum gandim, sau faptul ca iepurele nu este rumegator - Lev 11:6) din cauza ca stiinta isi imbunatateste metodele sub care lucreaza.

Este adevarat ca n-am sa stiu ce a fost in trecut 100% (sau cei din lumea stiintifica)? Da. Dar aproape de fiecare data cand ei studiaza, au sa ajunga cu o aproximare tot mai buna la ceea ce este, indiferent daca e confirmat sau nu de Biblie (sau Coran).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.fiindca atunci ti s-a pus pe frunte pecetea duhului sfant.cand va veni antihartul, si va pune semnul fiarei, pe fruntea ori pe mana oamenilor, atunci vei hotara de esti al Domnului ori al diavolului.nu-l poti anula.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Pentru ce-ti trebuie?

| casian_6565 a răspuns:

In religia ortodoxa nu se pot face schimbari te ai botezat botezat ramai in veci si daca te casatoresti ceea ce Dumnezeu leaga nu mai desface nu i de joaca cu astea sa va inrte in cap pentru totdeauna