| TheBlackCrystal a întrebat:

Este pacat daca eu, crestin Ortodox, intru intr'o Biserica Catolica.Eu stiam ca nu far unele persoane spun ca da si vreau parerea voastra!

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata de crestin nu depinde de locul in care traim, nici de Biserica in care intram, ci de principiul care ne guverneaza viata.

| Esperança a răspuns:

Nu este pacat sa intri in nici o biserica. cine te-a mintit in halul asta?

| MMihai a răspuns:

Karl Marx
http://ro.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx

era un evreu, care s-a născut în Germania și a murit în Anglia / Marea Britanie, care evident știa ceva creștinism și ceva iudaism și eventual foarte puțin din alte religii și a scris că:
" Religia este un opiu al popoarelor."

Oricare prelat / popă creștin ortodox, te va lămurii că este un foarte mare păcat să mergi într-o biserică catolică, aidoma cârciumarului care vrea ca toți bețivii din localitatea respectivă să frecventeze numai cârciuma lui, și să nu bea în alte cârciumi.

Tu ești " bețivul", lui popa ortodox, ce dracu să cauți în crâșma / biserica catolică, toți banii tăi trebuie să ajungă numai la " taica popa ", ortodoxu, și să nu te îmbeți, decât la crâșma lui, ce să cauți tu în crâșma catolică.

Sunt la fel de departe de Dumnezeu ambele biserici.

Intersecția dintre divinitate și bisericile religiilor actuale,- -biserica în idea de organizație religioasă, nu de casă,/ clădire -- este strict mulțimea vidă.

Scopul castei parazitare, a prelaților este să îi prostească, pe proști, și să îi „mulgă de bani".

Biserica--indiferent cum se numește-- și Dumnezeu au ca intersecție strict, mulțimea vidă.

Acum de la care crâșmar / cârciumar / prelat / popă, vrei să bei, și a cui bețiv vrei să fii, nu este treaba mea, alegerea îți aparține.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E ca si cand ai spune ca e pacat sa intri in Biserica Neagra din Brasov si sa asculti acele minunate concerte de orga care, indiferent daca esti catolic, reformat, ortodox sau ateu, iti patrund in adancul sufletului.
Acolo nu te duci sa te inchini vreunui zeu, ci numai muzicii.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da, frumos spus. Chiar si eu am intrat in Biserica Neagra happy

| Rapunzell a răspuns:

Daca intri sa ii admiri arhitectura, nu faci nimic rau. Daca, insa, intri pentru a te inchina sau a participa la slujbele lor, da, e pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

E pacat sa respiri.

| NinelHell a răspuns:

In nici-un caz.Am intrebat mai multi preoti si cei mai destupati la cap au zis ca nu este pacat.

| ML001 a răspuns:

Ar fi mai bine sa nu te duci in nici una dintre ele, ci ar fi bine sa te pocaiesti si sa crezi in Fiul Omului

Răspuns utilizator avertizat
| Lilia2621 a răspuns:

Sigur ca nu e pacat. Ai dreptul sa vezi si alte biserici, secte etc. Nu conteaza in care religie esti si in care biserica mergi, Dumnezeu e unul si important e sa crezi in el, sa te rogi si sa-i multumesti. Si in plus religia catolica este asemanatoare cu cea ortodoxa ca au in comun ziua de odihna, inchinatul la icoane(ortodoxa) si statui(catolica)... pa pa. succes

| iulicika1414 a răspuns:

Desigur ca Nu, daca te vei ruga in legea ta...dar daca te vei ruga cum se roaga ceilalti pentru Alah, sau Budtha .etc.este pacat
pentru ca tu nu trebuie sa ai mai multi Dumnezei in afara de cel de care dispui!
Successss!happy

| traveler a răspuns:

Este normal ca fiecare cult sa isi tina "oile" cat mai aproape, de aici si teama insuflata de ele enoriasilor de a nu calca in alte lacase de cult ale altor culturi din teama de a nu fi "agatati".In biblie spune asa: Ridica o piatra si EU sunt acolo, despica un copac si EU sunt acolo.(EU fiind Dumnezeu). Deci EL ne sfatuieste sa nu ne inchinam la chipuri si in biserici deoarece el este pretutindeni omniprezent, EL fiind creatorul.Deci? Crede ce vrei esti liberul tau arbitru.Succes si o zi buna.

| Daavidd a răspuns:

Nu scriu pentru fundă, nu vrei să înţelegi că nu o religie te duce în rai, omul a creat religia, îţi spun cu siguranţă vor fi mulţi oameni in rai şi din alte religii, nu uita nu religia este importanta, cât inima ta sinceră de al căuta pe Domnul, Dumnezeu este prezent peste tot şi îţi recomand să îţi găseşti o biserică unde crezi că creşti siritualhappy o seara bună.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=HYN6YkEdd-w
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat sa scrii ca o cizma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intra si intr-un templu satanist daca te rogi la Dumnezeu.macar sa-l faci pe satan de ras in propria casa, aratandu-i ca Domnul e cu tine.te poti ruga cu capul pe o piatra in camp, fiindca biserica este oriunde e chemat numele Domnului.

| saidkique a răspuns:

Atata timp cat crezi in Dumnezeu, si nu faci pacate, ci fapte bune, te poti duce unde vrei, caci Dumnezeu e cu tine, nu conteaza unde ai fiwinking

| XAnonimgirlX a răspuns (pentru saidkique):

Bine spus vot folositor pentru tine

| glamvintage a răspuns:

Buna! Eu una sunt ortodoxa dar merg la Biserica Catolica si ma simt excelent acolo. Chiar imi fac cruce ca la noi, la ortodoxi, nimeni nu se uita urat la mine, nimeni nu ma "indruma" unde sa stau, cum sa fac, ce sa fac...
Mai mult, ma rog la Sf. Anton si de maine si la Sf. Rita si le fac Novenele, tin postul catolic.
Mie una-mi face foarte bine si chiar cred ca asta este ceea ce conteaza, nu?

| KentGG a răspuns:

Normal ca ajunge.Ce intrebare.Pentru ca ai nu cred asa mult in dumnezeu si sunt 14 diferente dintre Ortodoxi si Catolici.

Răspuns utilizator avertizat
| XAnonimgirlX a răspuns:

haha nu conteaza eu am fost in excursie si am mai fost si m-am si rugat ba mai mult te ajuta : funda?

| AprodanA a răspuns:

Clar nu! La Marea Schisma religia crestina s-a impartit in ortodoxi si catolici si pana la urma, daca crezi in Dumnezeu nu e nici un pacat.

| MeowMeowGurllll a răspuns:

Nu! Si eu sunt crestina-ortodoxa, dar ma duc la biserica Neemista.E super, si cred ca daca nu m-as fi dus acolo, nu eram atat de apropiata de Dumnezeu.
Si important e sa crezi in Dumnezeu, nu conteaza la ce biserica mergihappy

| Frienddd a răspuns:

Nu este pacat.Nu conteaza daca esti Ortodox sau Catolic...