| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Buna!big grin
Daca visez intr-o noapte ca sunt intr-o mare/ocean neagra (la fund) si ma urmareste un rechin pe care il tot lovesc cu un cutit si nu pateste nimic chiar daca e ranit si apare apoi o balena cu 10 aripioare, apa se face limpede si rechinul pleaca.Si a doua zi visez ca stau intr-o apa neagra si ma urmareste o sepie alba iar apoi ceva in genul ca zodia mea(scorpion)se va schimba in pesti si apoi ma uit pe geam si totul era sub apa si erau corali,culori de galben,albastru si mov in apa aceea limpede si luminoasa,ce poate insemna?
Acum pe bune, e posibil sa fiu intr-o situatie de moarte si cineva sa ma salveze? Adica balena avea 10 aripioare, asta ar insemna 10 zile,adica luni saptamana viitoare?
Adica,eu cu o zi inainte de aceste vise am citit in Biblie despre Faraon si Iosif, cand Faraon a visat 7 vaci grase si 7vaci slabe mancandu-le, stiti la ce ma refer.Am inteles ca daca visezi de doua ori acelasi vis,dar interpretat altfel,Dumnezeu vrea sa se indeplineasca...
Acum pe bune, cine ma poate ajuta? Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| Archdaemon a răspuns:

LOL...nu mai interpreta viselelaughing...nu mai pot de ras

| Floris83 a răspuns:

Faraon nu se uita la filme horror, ca să aibă astfel de coșmaruri cum pățești tu sigur! Biblia e plină de înțelesuri tainice, și e inspirată de Duhul Sfânt spre învățătura noastră, și nu se tâlcuiește așa la nimereală după cum îl taie capu pe oricare ghiță-palaghiță!
De tâlcuirea ei s-au ocupat Sf Părinți ai Bisericii(ortodoxe acum, pe vremea lor nu era decât una, care acum a rămas aceasta, bănuiesc că ești și tu ortodox), așa că avem totul pus pe tavă, pregătit spre hrănirea sufletelor noastre, doar să ascultăm de Biserica lui Dumnezeu și de preoții ei!
Vezi că Dumnezeu i-a dat aceste vise lui Faraon, pentru că avea o iconomie deosebită cu poporul evreu, ce s-a materializat prin sfințenia vieții dreptului Iosif. care va fi trbuit să-i răspundă și să tâlcuiască visele lui faraon, mai departe, mai citeste si tu...

| pzh2000 a răspuns:

Nu crede in vise. Dumnezeu ne indeamna sa nu credem in vise fie ca sunt bune sau rele pentru ca pot veni de la diavol. nu te teme Dumnezeu nu se supara daca nu crezi un vis.

| RAY a răspuns:

Ca maine cade din cer rechinii, eu spun sa te muti pe strada cand dormi sa nu isi cada pe casa rechinul

| 1dintrevoi a răspuns:

Nu e bine sa crezi, in general, in vise. Eu am de la 10 ani vise premonitorii si deja-vu-uri. Pe unele le inteleg, pe altele nu. Mi se mai intampla, de multe ori, sa visez ceva si sa ma tot intreb ce semnificatie ar putea avea. Merg la Biserica si in timpul predicii se intampla sa aud o explicatie pe care s-o pot aplica pe cazul meu. Dar niciodata nu stau sa fac presupuneri de unul singur. Multe vise vin de unde nu trebuie, sau sunt pur si simplu rezultatul imaginatiei noastre, sau a subconstientului, care incearca sa aduca la suprafata unele nelinisti din viata de zi cu zi prin diverse simboluri (apa, pesti, luminos, intunecat, etc). Eu zic sa nu te pripesti. happy Roaga-te un pic mai mult inainte de culcare si numarul aripioarelor balenei sa vor reduce big grin Somn linistit! big grin