| Constantin1963 a întrebat:

De ce religie sunteti si ce argumente aveti in favoarea religiei de care apartineti?

31 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Adept al Rastafarienizmului.

Nu am argumente in favoarea mea care sa valoreze pentru un non-adept mai mult decat o piatra, eu am ales asta si am deplina incredere in propriile alegeri.

| Constantin1963 explică (pentru OOOLEOOO):

Nu am auzit in viata mea de acesta religie dar macar am invatat un cuvint foarte lung happy

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Constantin1963):

''Rasta nu este o religie...Ci o filosofie, un stil de viata si o realitate''

| yekto a răspuns:

Intrebare absolut inutila. daca voiai sa afli altceva puteai formula altfel intrebarea.
nota 1

| ioana1988 a răspuns:

Ctfg?

| milan9 a răspuns:

Un lucru îmi este foarte limpede... happy

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| sublime89 a răspuns:

Sunt romano-catolic, si nu am niciun argument in favoarea religiei mele laughing

| milan9 a răspuns (pentru sublime89):

Păcat, fă diferenţa între învăţăturile drepte şi libertatea prelaţilor sau credincioşilor de a le respecta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Deci tu esti de origine catolica sa zic asalaughing

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, din nastere. Dar nu ma mai consider acum catolic.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Consoanele "Y-H-W-H" (greşit pronunţate "Iehova") apar de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…)!

Cum a fost posibil ca "martorii" să modifice Noul Testament în mod barbar prin introducerea forţată, de 237 ori, în mod total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament în locul celui lăsat de apostoli – Dumnezeu-. Inserarea acestui nume în Noul Testament nu are nici un suport în originalul grecesc.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cele patru consoane "Y-H-W-H" (greşit pronunţate "Iehova", din toate punctele de vedere) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută de cultul "martorilor lui Iehova" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui "Iehova" în Noul Testament, acolo unde nu-şi avea locul. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, asta în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

| iurii75 a răspuns:

Încă puțin și gata cu statutul de "junior" rolling on the floor

| KristalPop a răspuns:

Nu am o religie anume de căreia să îi aparţin, deşi am fost botezat în ritul ortodox când eram mic. Ateismul meu ţine de convingerile pe care am ajuns să le am pâna în momentul de faţă, de conceptele pe care am ajuns să le învăţ care fac plauzabilitatea unei religii ca fiind adevărate foarte improbabile după mintea mea şi multor altora. Chiar dacă sunt ateu, nu am totuşi mai nimic cu cei ce sunt în adevăratul sens al cuvântului religioşi. Fiecare cu ale lui. Deşi tot fac urât la ideea finanţării de către stat a Bisericii, în rest...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sunt o Martora a lui Iehova, la baza credintei sta studierea aprofundata a Bibliei, Acceptarea realitatilor care nu se vad, dar exista, se pot demonstra,, nu se intra in religie ca membru, fara studiul Bibliei, si schimbarea modului de viata care nu corespunde, cu cerintele lui Dumnezeu,. Martorii lui Iehova Accepta ca Numele Lui Dumnezeu este Iehova (in limba ebraica Yahve), il accepta si cred ca este creator al Universului, a tot ce are viata, si ca tot ceea ce promite duce la indeplinire, nu minte. Credem caIsus Cristos este primul creat de Iehova in Cer si de drept numit fiul Sau unic nascut din el ca a fost trimis de Iehova pe pamant, sa rascumpere omul din pacat si din moarte platind pretul cu viata sa umana perfecta. Astazi este Rege ceresc, lupta in mijlocul dusmanilor sai, alege popor instruind oamene din toate natiunile, pentru a deveni supusi ai Regatului Sau, care incurand va rezolva problemele omenirii supuse lui, v-a inlatura guvernarea umana, care s-a dovedit inapta de-a guverna, indiferent de forma pe care a avut-o, si o are,. de asemenea Martorii lui Iehova cred in Spiritul Sfant care este o Forta activa a lui Dumnezeu si nu o atreia persoana spirituala. Tot ceea ce sustin este real, si pot justifica, biblic si faptic. Isi respecta si iubesc semenii si tocmai de aceea merg la usile lor ca sa invete impreuna care este adevarul despre Dumnezeu, si ce scop are el cu omul si cu pamantul, respectand astfel porunca data de Isus, consemnata in Matei 28 :16-20. De asemenea dau dovada ca-si iubesc semenii prin faptul ca nu participa la instruirea militara si la razboi,. Participa la programele de instruire biblica in fiecare saptamana. Sunt la nivel mondial UN popor> ce poarta cu bucurie numele Suveranului de drept al Universului Iehova. Se straduiesc sa fie buni cetateni si de incredere in locurile in care traiesc, muncesc, invata, nu creaza probleme societatii, sunt supusi legilor statului in care traiesc pana unde nu contravin legilor lui Dumnezeu.

| Constantin1963 explică (pentru PorumbRodica1965):

De unde vine acest nume Iehova? Adica exista vreun document care sa ateste ca adevaratul nume al Lui Dumnezeu Tatal este Iehova? Vreun manuscris ceva? Nu vreau sa insinuez ca nu ar fi, nu am astfel de cunostinte sunt doar curios.

| milan9 a răspuns (pentru Constantin1963):

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH cu pronunţia greşită "Iehova" (chiar şi iehoviştii mai "citiţi" recunosc faptul că este o variantă de traducere în engleză destul de neinspirată; o pronunţie ceva mai bună fiind – Iahve – şi totuşi rămânând un compromis forţat!),

Este o pronunţie NESCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova"! (incredibil dar adevărat!)

Pronunţia propusă ad-hoc, "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii care au existat vreodată în istoria poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii şi a pronunţiei ei, - singurii în măsură să se pronunţe în privinţa acestor aspecte!).

Respectiva pronunţie (pentru că nu este un nume ci doar o "pronunţie" este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai. Numele "iehova" este un compus arbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume... (deci, o compoziţie cel puţin ciudată...).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cele patru consoane "Y-H-W-H" (greşit pronunţate "Iehova", din toate punctele de vedere) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresări faţă de Dumnezeu!

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută de cultul "martorilor lui Iehova" prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui "Iehova" în Noul Testament, acolo unde nu-şi avea locul. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul,, martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, asta în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Constantin1963):

Da, apreciez gandirea ta, - am sa-ti scriu doar cateva detalii, pentru ca nu-mi ajunge spatiul pentru prea mult. Daca consideri ca Biblia este cartea de capatai al adevaratului crestin, atunci, pot sa-ti spun ca, prin intermediul ei Dumnezeu se face cunoscut inaintea omului pe care din iubire l-a creat. Asadar numele singurului dumnezeu adevarat, nume pe care si l-a dat el insusi.Iehovaeste creatorulsi, prin urmare Suveranul legitim al universului

| Maxim96 a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox.Am argumente cu care sa dovedesc ca este credinta cea dreapta.Este mostenita de la sfintii apostoli.

| Nicoleta a răspuns (pentru Maxim96):

Cea mai mare inselaciune este ca crezi orbeste ca un cult este cel drept iar restul nu. Mostenirea si traditia au valorea 0. Fiecare om are dreptul de a decide in ceea ce crede, nu e drept sa crezi in ceva doar ca asa ai mostenit din neam in neam.
Fiecare cult are si parti proaste, niciunul nu e 100% drept.Si nicio religie nu garanteaza ca detinde adevarul 100%, doar fanaticii fac asta.
Tu prin ceea ce spui, lasi impresia ca ortodoxia este dreapta si restul nu. Adica ortodocsii merg in rai si restul in iad? laughing
PS: Apostolii nu aveau o religie, ei nu erau ortodocsi sau catolici sau protestanti. Prima religie a fost crestinismul si atat. Mai apoi au aparut subdiviziunile.

| Aiwendil a răspuns:

Sunt ortodoxa si nu am nimic sa-mi sustin religia, dar nici pe celelalte nu le discriminez.

| Dumniezău a răspuns:

Niciuna.Ce conteaza de ce religie suntem? Nu ajuta la nimic nicio religie.Sunt degeaba.

| sticla09 a răspuns:

Cum altii au creat religii, de ce nu as crea si eu una? cred in dumnezeu in modul meu si ce crezi, nu se supara ca ii scriu "numele" cu minuscula, prefera lucrurile ce conteaza, nu pupatul in fund, lumanari, bani, rugaciuni, indoctrinare, lacrimi, stat in genuchi, omoruri, sacrificii, etc.

| melinda114 a răspuns:

Ce conteaza de ce religie suntem daca ambele ne invata acelesi lucru :
Sa-L slujim pe Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru melinda114):

Am impresia ca suferi ori de boala mintala grava, ori ai facut o lobotomie...
"Ce conteaza de ce religie suntem daca ambele"
Ambele? Cum adica?

| melinda114 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Am gresit. omul mai si greseste...

| iurii75 a răspuns (pentru melinda114):

Dacă nu are importanță, de ce a trebuit ca apostolii de ex. să-și schimbecredința și să treacă de la iudaism la creștinism?

| pirij a răspuns:

Botezat in numele sfintei treimi ( asa suntem toti crestinii romano catolici ortodocsi sau greco catolici toti suntem botezati in numele sfintei treimi ) diferentele sunt mici intre aceste 3 religii ( teoretic, practic sunt multe ) 1. primatul papal : conducatorul bisericii romano catolice si a bisericii greco catolice este papa pe cand la biserica ortodoxa conducatorul se afla pe regiune 2 formula filioqve : prin care se sustine ca spiritul/duhul sfant purcede si de la fiul ( asta la greco si romano ) si purgatoriul (spatiul atemportal in care un suflet care nu este impacat cu ceea ce a facut pe pamant sta pana la rezolvarea acestului lucru ). Ei bine astea sunt diferentele intre greco catolicism si ortodoxie ( intre romano si ortodoxie sunt mai multe dar se poate ajunge la un punct comun ) greco catolicismul a aparut in Romania in jurul anilor 1920 cand in Transilvania romanii erau scosi afara din viata publica ( nu aveau nici un drept ) iar singura forma de afirmare era religia. Casa poata tarani iromani sa se roage a aparut Biserica romana unita cu roma care este o biserica catolica de rit bizantin ( adica ortodox ) liturghiile erau savarsita in limba romana. Datorita acestei religii multe carti au fost traduse in limba romana ajutand la dezvoltarea societatii roamanesti persecutate in vremea aceea

| MadanoanMihail1998 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

ai rabdare si vizioneaza pana la capat