| mariusmac85 a întrebat:

Bună dimineața TPU
Am o întrebare legată de Relidij din Sfânta Scriptură mai mult din Vechiul Testament
Există vreo carte ceva,care să zică ce înseamnă fiecare nume de locație,nume proprii,țări etc
Spre ex Canaan=Țara promisă
Acesta ar fi un exemplu
Dar spre exemplu Sin,Sinai,Horeb,Ruben,Iosif,Veniamin,Simeon,Paran,Baal,H or,Ar,Egipt,Etiopia,Fazga etc ce inseamna?
Știe careva dacă se pomenește undeva în Biblie cum a luat naștere Egiptul,Etiopia deoarece se vorbește de ele,dar nu zice nimic ce înseamnă,cine a înfăptuit aceste țări,astea ar fi o parte din țări,locații.
Eu abia sunt la Deuteronom,A cincea Carte a lui Moise,deoarece am terminat Noul Testament,după am început pe la jumătatea anului trecut Vechiul Testament.
Aș dori să-mi răspundă cineva care se pricepe în date biblice,un preot,călugăr, mirean care este cu frică de Bunul Dumnezeu.
Vă mulțumesc și vă doresc o zi binecuvântată la toți!
Doamne Ajută la toți! Amin.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa înțelegi despre Egipt, Etiopia etc. e bine sa analizezi în paralel cu istoria, arheologia și vei înțelege mai bine.

| mariusmac85 explică (pentru danay72):

Bună seara
Nu știu ce să cred
Oricum și arheologia te pune pe gânduri,nu știi dacă într-adevăr au fost găsite tot ce se zice că găsesc oamenii fosile sau numai știu eu ce sau au fost create cu ajutorul mamonei,soptindu-le la oameni
Nu știm care este adevărul
Cum nu știm nici unde este,ce s-a întâmplat cu Chivotul Legii cu Decalogul în interiorul lui,dacă a existat sau nu
Mi-e greu să cred că Dumnezeu, Cel care ne-a creat, ne învață să ucidem
Adică precum scrie în Sfânta Scriptură
Dacă îl găsește pe ucigaș, poate să îl omoare
Asta e în contradicție cu Cele Zece Porunci ale Sale, cum poate să ne zică "Să nu ucizi" și după să zică că poți ucide?

| danay72 a răspuns (pentru mariusmac85):

Faptul ca ai citit primele cărți ale Bibliei, acolo ai văzut despre poruncile și legile date poporului Israel,când au ieșit din Egipt.Dar pe parcursul citirii vei vedea ca ei trebuiau sa ucidă când era vorba de cuceriri,dar niciodată Dumnezeu nu a distrus un alt popor,fără ca înainte sa se spună sa se predea. Apoi, acele cuceriri erau pana sa ajungă în tara promisă, adică Canaan. Dar, toate acele legi îi conducea la Cristos, iar după moartea lui, aceste legi nu mai erau valabile, ci doar cele 2porunci, sa îl iubești pe Dumnezeu și aproapele. Matei22:37-39,Romani10:4.

| mariusmac85 explică (pentru danay72):

Hristos A Înviat!
danay72
Nu mă refeream la cuceriri,ci unde vorbește Sfânta Scriptură despre Cetățile de scăpare
Citeste Levitic, Numeri, Deuteronom și vei înțelege la ce mă refer
Apropo ce religie ești, dacă nu te deranjează întrebarea mea?
PS:Raspunde-mi pe privat, dacă nu dorești să scrii aci
O zi binecuvântată să ai

| danay72 a răspuns (pentru mariusmac85):

Numeri 35:6-32 vorbește despre cetățile de refugiu din poporul Israel. Sunt o martora a lui Iehova.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinii nu prea citesc Vechiul Testament.
Sau citesc doar ce le convine.
In Vechiul Testament se afla cheia celor 3 mari religii avraamice :
Iudaismul, Crestinismul si Islamismul.
Daca ai inteles Vechiul Testament, nici nu are sens sa mai citesti Noul Testament deoarece intelegi ca este fals in totalitate.

| mariusmac85 explică (pentru TrăieşteClipa):

Bună dimineața
Îmi cer scuze Religie,nu știu cum de am greșit,că nu obișnuiesc mai ales când vorbesc de Dumnezeu Mântuitorul nostru Iisus Hristos,Maica Domnului,Sfinți
Într-un cuvânt Religie sau mai bine zis Teologie.
Mulțumesc pentru ajutorul vostru
Cu alte cuvinte @Trăiește Clipa vrei să spui că cel viclean și-a vârât coada în Sfânta Scriptură,Biblie/Septuaginta/Tora/Pentateuh; mai ales în Vechiul Testament,nu?
Căci mai ales in Levitic, Numeri te cam face să ai îndoieli, căci multe lucruri sunt stranii, iar altele te învață de rău, nu?
Tu ce religie/doctrină/denominație ai?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mariusmac85):

Exact invers.
Cartile vechi din Vechiul Testament inca mai contin ceva adevar istoric.
Noul Testament este fals fiind inventia unui alt evreu Saul din Tars.
Daca ai timp aici ai un traducator expert care se opune traducerilor false facute de biserica.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

| mariusmac85 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu are cum să fie adevărat, tu vrei să spui cu alte cuvinte că Dumnezeu Este rau și nu Sfânt?
Trimite-mi mesaj privat să vorbim
Marius

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mariusmac85):

Ala din Biblie n-a fost dumnezeu.
A fost un zeu local.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu prea ai șanse să-ți răspundă un preot sau un călugăr pe site-ul ăsta, ar trebui să încerci în altă parte.