| dany1988122 a întrebat:

Ati vazut ceva interesant in Biblie? Chiar in Exodul. Ba e Horeb, ba e Sinai. Ce inseamna asta? ''Insemneaza'' ca Exodul a fost scris de mai multi autori. Ca daca era Horeb la tot pasul, asta insemna ca e scris de un autor, la fel si daca era Sinai.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce se stie: Sinai=Horeb.

Ce nu este stie: in ce loc se afla acest Sinai/Horeb.

| CostinAlamariu a răspuns:

Poti sa dai versetele in care e Horeb si versetele in care e Sinai?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa intru pe pc

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Exod.16:1 =Sinai, Exodul 3:1 =Horeb, la fel si Exod.17:6, Sinai Exod.19:20, etc. Mai vrei?

| Brizbriz a răspuns:

Mai multi care au trebuit sa se si puna de acord