| anonim_4396 a întrebat:

Diseara vine si la noi lumina sfanta de la Ierusalim. O aducem cu avionul. Voi credeti in ea? La catolici se aprinde mereu asa de frumos cu niste chibrite. De ce sa mai folosim avioane?
Cred ca si cea din avion este aprinsa tot cu chibrite daca nu chiar bricheta.
Cred ca spiritul sarbatorilor nu sta in a ne plimba cu avionul. Daca cei care duc si primesc lumina nu cred prea mult in inviere totul este in zadar.

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Costa doar 25.000 de euro transportul cu un avion privat. Daca cumva se stinge pe timpul transportului crezi ca se intorc inapoi?
rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Aprinde ma repede inapoi sa nu vada careva laughing)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Opulenta prinde la săraci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfânt, înseamnă ales, deosebit, ceva de valoare.
Ca să îți dau un exemplu. Diamantul neșlefuit este o piatră ca oricare alta.
După ce e șlefuit, din cauză că așa decid oamenii, devine valoros, cu toate că o bucată de sticlă de calitate, îl poate înlocui, ca un diamant fals.
Astfel dacă tu așa crezi, că e totuna dacă o aprinzi cu bricheta, aceea este o lumină falsă. Aceea care a fost adusă cu avionul fără să fie niciodată stinsă, fără să fie reaprinsă din nou cu bricheta, este prin aceasta sfântă. Efortul de a fi adusă nestinsâ de acolo până aici o sfințește. Această valoare de a fi sfântă se bazează pe încrederea pe care o ai în cei ce ți-o oferă ție, că ea provine de acolo, iar nu din bricheta celui care ți-o oferă ca să îți aprinzi și tu lumânarea ta de la ea. Astfel acest lanț uman, al încrederii, care îi unește pe cei ce își transmit lumina venită de la Ierusalim, unul de la altul, în aceasta constă sfințenia, asta ar trebui să înțelegi. Lanțul uman este cel sfânt, iar lumina este simbolul lui. Tu când o aprinzi cu bricheta, și declari că și aceea e sfântă, la fel de sfântă, aici greșești. Atunci, ești doar tu cu bricheta ta. Ce e sfânt în această combinație, tu și bricheta? Nimic. De ce nu poți înțelege că acea lumină e sfântă și acea provenită de la bricheta ta, nu, este că nu faci parte din acel lanț uman. De aceea folosim avioane.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu cred ca oamenii sunt lumina. Daca ai lumina in tine nu iti mai trebuie alta lumina venita chiar si de la mormantul sfant. Am intalnit oameni minunati care fac foarte multe fapte de ajutorare. Nu cred ca mai au nevoie de lumina adusa de altii. Ei lumineaza viata altora prin fapte bune. Degeaba aduci lumina cu avionul cand cel care o primeste sau cel care o da nu are fapte pe masura acelei lumini. Credinta fara fapte este moarta. Fac pariu ca acei preoti care aduc lumina daca ii rogi nu te pomenesc la sfintele slujbe daca nu scoti de la 50 lei in sus din buzunar sa le dai. Manastirile au tarife enorme pentru salariile noastre minime. Daca nu se roaga macar o zi pentru tine fara bani atunci acel calugar are lumina in suflet? Nu este un sclav al banilor CAND EL A DEPUS UN JURMANAT DE SARACIE?
Nu cred ca avem nevoie de o lumina care cel mai probabil se stinge si este reaprinsa pana ajunge in toate orasele tarii. Ea ajunge prima data la Daniel care nu este cel mai cinstit om. Auzeam mai demult cum ca Daniel a fost ales patriarh pentru ca este un bun ADMINISTRATOR. Adica invarte bine banii si afacerile din BOR. Ala este criteriu de alegere a unui patriarh? Si el vine la noapte sa ne dea lumina mai departe. A mea este mai sfanta decat a lui pentru ca pana acum nu am invartit nimic financiar. Nu am depus un juramant de saracie pe care sa nu il respect. E le face pe toate pe dos.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te grăbești să judeci după criterii strict personale și cu informații trunchiate. Din nou, dacă nu faci parte dintr-un lanț uman, dintr-o comunitate, nu ai cum să înțelegi sensul și semnificația acțiunilor lor. Argumentele dtale de mai sus sunt înafara și pe lângă subiect.

| Superior a răspuns:

E suficient sa vezi modul in care lumina apare miraculos si cat de bland reactioneaza cu corpul uman pentru cateva momente.

| aumih16 a răspuns:

Normal! ca e sfanta! deosebita! doar vine din ierusalim nu!

Răspuns utilizator avertizat