| Carlitaaa0511 a întrebat:

Buna dragilor! Eu sunt ortodoxa, dar citind Biblia as dori sa îmi schimb religia. Sa trec la baptism sau evanghelism. Însă as vrea sa vorbesc in privat despre mai multe aspecte. Este cineva dispus sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| Ciprian_Jurchela_1986 a răspuns:

Religia nu mantuie! Sa fii ortodox, catolic, baptist, penticostal, adventist, etc., Astea sunt doar etichete! Lucruri inventate de om! Biblia nu cere sa faci parte dintr-o grupare sau un "partid" creștin! Totusi, în cele din urma, va trebui să mergi la o biserică unde se vorbește doar din scripturi! Nu una care se bazează pe obiceiuri! Si inainte de toate, trebuie facut botezul nou testamental! Domnul sa te binecuvanteze!?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Care sunt intrebarile tale?

| doctorandus a răspuns:

Sectele abia asteapta sa te invete ce cred ei...

| RAY a răspuns:

Sectele otravesc ratiunea umana si blasfemeaza biblia, eu spun sa stai departe de sectancti, nu ai gasit preotul potrivit vezi si de biserica catolica, dar ferestete de sectancti, atat iti spun

| milan9 a răspuns:

Iata ce recomanda Cel care ne-a lasat Biserica pe care te gandesti sa o parasesti: sad
"Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său." -Fapte 20, 28

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

E si normal, fiecare isi protejeaza "donatorii". Sa-si "pastreze clientii".
E libera ca pasarea cerului, sa faca ce vrea ea.
Te-ai tampit si tu, daca asta ai inteles tu ca inseamna o religie.
Sunt niste rotite acolo care se invart fara sa iti dai seama.
Religia ta te-a invatat ca daca cineva ar vrea sa se converteasca, ca tu sa zici "Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său." -Fapte 20, 28"

vezi? popii nici nu mai trebuie sa miste nici un deget, ca le faci tu treaba. Nu trebuie sa te iei dupa ce scrie in biblia ta 100 ca sa fii un om cu cap. Dar la tine nu e cazul.
Trebuia sa ii spui ca, orice o face pe ea fericita, sa isi urmeze calea.
Nu ca o trozneste dumnezeu daca pleaca de la o biserica la alta laughing)

| minrest a răspuns:

Chiar acum iti scriu mesaj, Carlita.

| Panamax a răspuns:

De la rahat de oaie vrei sa treci la rahat de capra.

| Mclaren12 a răspuns:

Se pare ca sectele crestine sunt ca salile de fitness, te schimbi de la una la alta cum vrei laughing
Ar fi o miscare inutila. N-o sa-ti aduca nimic in plus, nici evolutie spirituala, nici intelepciune, nici nimic altceva. O sa continui sa fii aceeasi crestina care ai fost si pana acum.

| Carlitaaa0511 explică (pentru Mclaren12):

Da, voi rămâne aceeași creștina, însă îmi doresc sa mi schimb biserica deoarece in biserica ortodoxa nu ma regăsesc.

| wpetterssone a răspuns (pentru Carlitaaa0511):

Înainte să te botezi, verifică dacă acolo este ceea ce cauți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place să povestesc cu oameni care citesc Biblia. Poți să-mi scrii la: unvecin@protonmail.com

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Sfat: nu intra in nimic studiază ce crezi tu că e de studiat în privat și apoi nu vei mai vrea nici o religie. Vei avea o mare realizare. Pe cuvânt.