| Madelinee a întrebat:

Este păcat să postești miercurea sau vinerea și să te înfrupți dacă îți este poftă? Sau trebuie să ne abținem? Părintele mi-a zis dacă o să îmi fie vreodată poftă în orice post să mă înfrupt dacă îmi este poftă.

17 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa tii post, tii, nu te "infrupti", pentru ca, cica, ispita e de la diavol, acceptand-o iti intorci spatele spre dumnezeu. Vezi ca postul nu e doar regim alimentar, abtinerea de la pacate e mai importanta decat cea de la mancare.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Mădă0611):

O fi raiul cel mai cautat dar in iad ajung cele mai multe personalitati tongue

| milan9 a răspuns:

Unii neagă însăși existenta postului, asta desi:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește e exemplu de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!

| milan9 a răspuns:

Este necesar acest exercitiu al postului, indiferent ca nu reusesti intotdeauna ceea ce ti-ai propus... thinking

Există o legătură strânsă chiar si între starea de sănătate şi respectarea ritmului metabolismului organismului prin aportul diferitelor alimente, evitarea exceselor alimentare, echilibrul interior al sufletului, etc.

Postul reuşeşte să tempereze orice problemă legată fie de surplusul cantitativ care intoxică şi sufocă organismul.

| milan9 a răspuns:

Iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă vehement însăși EXISTENȚA POSTULUI, asta DEȘI:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește e exemplu de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!
La fel se întâmplă şi cu neacceptarea obiectele de cult. Acesta este contextul manipulator de interpretare în care această organizaţie taie firul în patru doar pentru a rămâne cu orice preţ în afara creştinismului…

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca iti este sufletul curat, daca vezi frumoasa lumea, mananca ce vrei. Daca ai altfel de probleme, fa post ca sa te vindeci!

| Exilee a răspuns:

Dar de ce parintele nu ti-ar tine morala mai multe despre nevoile trupului in raport cu cele ale sufletului ( 1 exemplu am dat), si te sfatuieste in ceea ce priveste alimentatia? Postul nu se rezuma deloc si ti-o spun din propria experienta ca este dificil ca pe langa nevoile trupului, sa satisfaci si pe cele ale sufletului. Oricum, am esuat, dar inca incerc...

| suffarstar a răspuns:

Post inseamna abstineta de la un lucru cu un anumit scop. Daca vrei sa te apropii mai mult de Dumnzeu poti sa iti alegi o zi in care te hotarasti sa nu mananci nimic sau o zi pe care sa o petreci singura si sa meditezi etc.
Daca nu poti posti o zi intreaga, poti incerca sa postesti o jumatate de zi.

| danut a răspuns (pentru suffarstar):

Acesta este raspunsul corect, bravo.

| suffarstar a răspuns (pentru danut):

Mersi! happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
În Romani 14:17, 18 se spune: "Căci regatul lui Dumnezeu nu înseamnă mâncare şi băutură, ci înseamnă dreptate, pace şi bucurie cu spirit sfânt. Fiindcă cine slujeşte astfel ca sclav pentru Cristos îi este plăcut lui Dumnezeu şi este aprobat de oameni."

Pentru ai fi plăcuţi lui Dumnezeu trebuie să cultivăm calităţi valoroase şi să ascultăm de el. A posti e o chestiune personală. Dumnezeu nu aşteaptă ca noi să facem acest lucru pentru ai fi plăcuţi.
Pentru mai multe informaţii despre ceea ce spune Biblia cu privire la post poţi citi aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2009253?q=postul&p=par
Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ce crezi, este importanta parerea popii sau a lui Dumnezeu_? Daca doresti citesti in Biblie in Matei 6:1-10; Iata ca a posti nu inseamna a manca de ex. peste, ceapa cu fasole, orice dar fara carne, zic unii, dar cine a spus asa ceva? Tot asa te saturi si de hrana fara carne, ca si de ceea cu carne, dar cine a numit mancarea respectiva de post sau alta de dulce? Cere Dumnezeu asa ceva? Apoi la fel poti sa faci lucruri detestabile fie ca mananci, fie ca nu.A posti inseamna a nu manca nimic,, a studia Cuvantul lui Dumnezeu, a te abtine de la unele practici nepotrivite a fi intr-o relatie buna cu fratii tai de credinta, si cat tine de tine afi-n pace cu toti oamenii, a cauta mereu daca esti in aprobarea lui Dumnezeu. Daca vezi de bine sa faci un studiu biblic la domiciliu gratuit pentru ca sa afli care este adevarul despre Dumnezeu poti sa accesezi www.jw. org si sa ceri acest lucru sau alte informatii. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pacat, pedeapsa sau iad. Decat daca vrei tu sa-ti faci viata amara cu fel de fel de prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o dogma tampita a traditiei semi-pagane crestinesti. Nu trebuie sa asculti de asa ceva.

| adrian1419 a răspuns:

Uite sunt ateu si nu stiu d-astea dar asculta parerea mea:
Pana si preotii zic daca ai probleme medicale sau ceva de genu sa nu tii post.
Daca tii sa tii cat poti mai mult dar nu e bai daca nu reusesti toata ziua, macar ai avut vointa si e de apreciat
Si am vorbit cu alti oameni religiosi care zic ca mai important e sa fi bun decat sa tii post
Stai chill

| Chittal a răspuns:

Buna. Am citit si raspunsurile de mai jos... Eu iti spun ca daca o faci pentru El si pentru binele tau ai sa reusesti. Este bine de retinut ca atunci cand iti vine un gand (rau)sa nu-l primesti. Deci daca vrei sa ti post pune vointa si rugaciune -cat de mica-iainte si nu te gandi la mancarea de dulce-e valabil in orice caz. Si-ti mai spun ca nu-ti face bine daca nu mananci ce ti-a dat Dumnezeu(Facerea cap1, vers.29). Pofta este de la cel rau ori care ar fi ea. Ti-am vorbin sincer. Cam inttdeauna adavarul doare. S-ar putea sa ti se para exagertat raspunsul, dar asa e.

| Madelinee explică (pentru Chittal):

Nu mi se pare exagerat! Numai că preotul a zis că,, e bine să te înfrupți dacă îți este poftă" adică el a făcut teologie, nu știu ce să zic.