| angelica02 a întrebat:

De exemplu daca tineti post sa zicem miercurea vinerea sau mai mult timp,si sa zicem ca poftesti la pacat,este mai mare pacatul sa nu mananci ca poftesti, sau sa mananci rabzi si sa tii in continuare postul?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa tina post, dar sa nu isI doreasca acest lucru. Vrea sa il tinem din inima daca putem, dar are pretentia ca modul nostru de viata sa fie unul placut. Isaia 58:5-7

| minrest a răspuns:

Nu trebuie sa privesti in termenii astia. Postul il tii ca sa te apropii de Dumnezeu, sa fii mai libera de firea pamanteasca cand vii inaintea Lui. Sigur ca fiind nemancata poti dori sa mananci ceva, doar nu o fi si dorinta pacat. Dar de pe la 12 incolo te lasa pofta de mancare (daca ajunezi).

| romeo78 a răspuns:

Este pe You Tube, un site: " Ortodoxia si patria", iar acolo vei gasi raspunsuri la multe din intrebarile tale religioase.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este pacat sa poftesti.
Nu este pacat sa ai instincte.Este pacat sa le lasi sa te comande.
Atunci cand suntem comandati de instincte si nu putem sa ne abtinem, ne apropiem mai mult de animale decat de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pofta in acest caz nu se considera pacat. De ce? Pentru ca in acest caz pofta prefigureaza ca si ispita, ispita nu e rea decat in momentul in care cedezi.

| 4psiho a răspuns:

Un răspuns decent ți l-ar putea da preotul!