| RoxyAndreea1999 a întrebat:

De ce atei nu cred in DUMNEZEU?
El va iubeste pe toti asa cum sunteti dar voi il urati si il jigniti mereu. El si asa va va ierta.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ii iarta pe cei care se recunosc pacatosi, regreta pacatul si il parasesc.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas uite un verset de a lui iisus cel care nu are pacate sa arunce primul cu pietre,tu de ce arunci cu critici este ca iisus? isi aduc aminte ca tariile atee sunt cele mai pasnice iar cele religioase pline de violenta,coruptie,hotii, criminali, da daca suedia, norvergia, danemarca ar fi ca Romania nu as comenta dar nu ateii pacatosi ca voi nu sunteti sfinti

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Unde arunc eu cu critici?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ai scris ca dumnezeu iubeste omul pacatos referire doar la ateii, frumos era sa scrii dumnezeu ne iubeste pe toti pacatosi, ca si eu pot spune pocaiti vor ajunge in iad cu propia biblie citat

Apache
| Apache a răspuns:

De parca nu poti fi si ateu si sa nu urasti religia...

Mentalitate de cretini...

| doctorandus a răspuns:

Imposibilitatea de a-ti da seama ca existenta lui Dumnezeu nu este un fapt obiectiv tine fie de imaturitate intelectuala, fie de tulburari de gandire.

| mODIN a răspuns:

Noi nu il uram pe el.E ca si cum l-am ura pe Mos Craciun sau pe Harry Potter.Nu putem ura ceva ce nu exista.Noi ii uram pe crestinii astia obsedati...

| RAY a răspuns:

Daca voi il iubiti ce cautati prin buzunarele altora prin ue? sa reaminteasc faptul ca Romania e in top cu tara cu cei mai multi puscariasi din europa nici china cu 2 miliarde nu are cat are Romania numai vorbesc de hotii, pedofili, criminali, voi il iubiti pe dumnezeu prin comportamentul vostru sigur

| RAY a răspuns:

Acum sasi rapund in primul rand eu nu am ce sa urasc de care dumnezeu vb de iisus sau de iahve?
eu nu urasc pe sadicul de iahve e doar mentalitatea oamenilor de atunci, de iisus ce sa spun a spus si lucruri bune si multe lucruri inventate bagate in biblie mai tarziu in fine iisus nu scria asa ca el nu a scris nimic nici apostoli lui, biblia find scrisa dupa 40 de ani de la moartea lor asa ca nu am ce sa urasc, nu il urasc pe iisus,iisus era un budist care avea o gandire budista bazata pe iluminare nu materialism cea ce fac crestini in prezent,nici nu il jignesc ca n-am de ce,voi crestini mereu blestemati de dumnezeu, iisus, fecioara maria, nu respectati biblia.nu aveti habar de propia biblie,vb urat, injurati, aveti un comportament urat, barfiti etc, deci cine il uraste pe iisus eu sau voi care una spuneti alta faceti?

| Mădă0611 a răspuns:

Crestinii sunt mai mult, mai grasi, si tot nu incapeti de atei. no talking

Ateii nu cred in dumnezeu pentru ca stiu ca dumnezeu (Yhwe) nu exista, de aceea nici nu il urasc, daca spun ceva urat, e gluma.

| M25M a răspuns:

Mda... ne va ierta aruncandu-ne in Iad (in cazul in care ar exista).

| Felys a răspuns:

Nu poti ura ceva ce nu exista, pur si simplu il ignori

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca el nu exista. Voi aveti impresia ca el exista si va iubeste, ati fost facuti sa credeti asta din interese politice, teritoriale si economice.

Imagineaza-ti tu, cum mai erau toate tarile ca Romania acum daca nu exista religia? Cred ca eram stapanii Europei(sau macar printre primele tari).

| Sociopat a răspuns:

De ce iti bati capul cu lucruri de genul asta in loc sa te pregatesti de scoala? Dumnezeu nu vrea ca supusele sale sa stea pe net in loc sa se pregateasca de scoala.

| Miauti a răspuns:

Sustin ideea lui ateu23tm pe langa faptul ca sant crestin.
Am o intrebare pentru tine; Ai face sex cu mine, pentru a sustine credinta ta in Dumnezeu. Cate sacrifici ai face tu, pentru dumnezeu. Iti spun eu, ca nu ai face niciodata un sacrificiu suprem.

| RAY a răspuns (pentru Miauti):

Dai o palma poate isi da un cozonac, intrebarea e copy paste facuta ca sa atraga popularea intrebari un efect pshiologic de a ne baga in seama, desigur ca nu ar face nimic un adevarat crestin se arata prin fapte nu prin critici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpot ura sau/si jigni o entitate inexistenta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai formulat gresit intrebarea. Cum adica "atei nu cred in DUMNEZEU"? Daca ar crede in Dumnezeu s-ar mai putea numi atei?

| BlackSulphur a răspuns:

Si chiar mai important: El nu exista!

| Scarbo a răspuns:

Deci ce face dzeul tau in momentul acesta cand o grama da de oameni si-au pierdut bunurile si rudele in inundatii?

| Calininio a răspuns:

Prin definitie "ateu" inseamna sa nu crezi in dumnezeu. Practic intrebi de ce rosia e rosie. Dar tu poti sa crezi ca El ne iubeste pe toti (in special pe africani, intre noi fie vorba). Noi nu uram si jignim pe nimeni, pentru ca nu avem pe cine. Tu de ce urasti si jignesti unicornii roz din stratosfera?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca ar crede in Dumnezeu sar simtii obligati sa respecte principiile sale, dar in cazul lor o iau drept scuza sa se comporte com vor.In adancul inimiii lor ei stiu ca au fost creati, altfel nu ar mai fii de acord nici cu faptul ca ai lor copii au iesit chiar din ei si nu au evoluat

| adrian1419 a răspuns:

Exista libertate de religie eu pot sa cred ce vreau si tu poti sa crezi ce vrei te felicit pentru ca crezi in Dumnezeu dar si tu felicitama ca nu cred.

| maychanges a răspuns:

Ma bucur ca mai este cineva care gandeste asa.

| 名無しん a răspuns:

Ca sa iti explic mai bine RoxyAndreea1999, nu cred ca ai tu 14 ani da fie, dupa cum ai scris "atei" de fapt era cu doi de i. Si: pe toti asa cum sunteti, dar voi..., era mai corect.
Acum sa iti spun, ateii nu il jignesc pe Dumnezeu doar ca nu cred in el. Tu crezi in viata reala in cineva care spune ca a vazut un ozn dar tu nu l-ai vazut? De ce sa crezi in cei care au scris Biblia pentru ca ei spun ca "le-au soptit D-zeu" dar tu cu adevarat nu l-ai vazut nici-o data. Si in cazul OZN-urilor e la fel, multi spun ca ele exista, bla bla bla, dar tu nu le-ai vazut. Atunci de ce sa crezi in D-zeu daca anticii aia spun ca l-au vazut dar tu nu l-ai vazut? Deschide ochii! Voua va place sa stiti ca cineva e acolo sus si totul e bine si aranjat o sa va ierte, traiti, muriti, ajungeti in rai, totul e bine si frumos. Ia sa iti pun eu o intrebare, cum am vazut un videoclip intr-un post, TU ti-ai da viata pentru. D-zeu? Sau te rogi la el doar pentru. bunurile materiale, gen: vreau sa castig la loto, vreau bani, vreau casa, vreau femei, etc. si pentru unloc asigurat in rai? Deschide ochii! Nu mai visati oameni buni! De la inceput totul a fost scris de catre oameni pentru a creea o societate "perfecta" si usor de manipulat de "cei de sus" care de fapt sunt o gramada de oameni din lumea politicii si a religiei, gen Papa sau altii...

| Meow7654678 a răspuns:

Pai parca ne trimitea in Iad...Of, iar si-a uitat Lecitina.

| SuchDoge a răspuns:

Pentru ca nu avem nici un motiv ca sa credem.

| blacknwhite a răspuns:

Nu poti sa urasti pe cineva care nu exista,eu sunt ateu,daca zeul vostru exista cu adevarat,nu vi se pare egoist felul in care va trateaza,faptul ca nu se arata si nu va vorbeste,voi credeti ca va iubeste si va ajuta,astea sunt basme.
Gandeste-te la un tata care are un copil,si il da la orfelinat din motive numai de el stiute,acel copil nu va cunoaste niciodata dragostea unor parinti si se va intreba intotdeauna unde sunt parintii lui.
Acum ganditi-va,voi il numiti pe zeu tata,un tata care va lasat balta sa va zbateti intr-o lume cruda si tot voi care ati fost lasati balta va rugati ca sa va ierte,pentru ce, pentru ca va parasit.
Dar cum am spus, sunt ateu si nu cred in existenta acestui zeu, mie nu imi pasa in ce credeti, dar macar nu ne mai judecati fara sa cunoasteti adevarul. Dumnezeu este doar expresia si produsul slabiciunii umane.