| larebelle a întrebat:

problema mea este ca sunt foarte confuza...nu mai stiu ce sa cred sau mai bine zis in ce sa cred...am citit undeva o intrebare care mi-a ramas in minte: "Dumnezeu ne-a creat pe noi sau noi L-am creat pe Dumnezeu?"

apoi am vrut sa aflu mai multe opinii si din partea crestinilor si a ateilor...dar nu am reusit decat sa-mi pun mai multe intrebari si sa am mai multe indoieli...

unii spun ca Dumnezeu este Iubirea, ne-a iubit atat de mult incat l-a dat pe Unicul Sau Fiu pentru a ne mantui s.a.m.d. iar pentru a-L cunoaste trebuie sa citim Biblia, dar in acelasi timp se fac tot felul de descoperiri arheologice care se contrazic cu aceasta carte...
nu mai stiu ce sa mai cred mi-e frica sa nu fie totul o inventie a oamenilor si pana la urma sa murim cu totii din cauza incalzirii globale sau vreo gaura neagra, ceva nu stiu...si apoi stau si ma gandesc daca toate acestea e lucrarea lui Satan care pune indoieli in sufletul meu si ma indeparteaza de credinta? aceste intrebari ma macina de multa vreme si as dori foarte mult sa gasesc odata raspunsul, dar nu mai stiu unde sa caut...

32 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Te poate ajuta faptul de a studia Biblia, dar in acelasi timp sa analizezi si cum e ea in legatura cu istoria, arheologia, stiinta.Te poate ajuta in acest sens situl www.jw.org

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte de origine creştină…