| anonim_4396 a întrebat:

Sfintii in timpul vietii lor si preotii pentru ce se spovedesc? Adica ei au pacate?

Sau sa reformulez:daca de exemplu un om abia s-a spovedit totusi imediat a aflat ca are o boala grava si ca va muri trebuie sa se mai spovedeasca? Pentru ce? Daca el nu a mai facut.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca toti oamenii sunt supusi greselilor.Adica putem sa pacatuim cu gandul sau cu vorba, fapta, atitudinea.

| scumpik99 a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc pentru raspuns.M-ai lamurithappy

| EmaS a răspuns (pentru scumpik99):

Cu multa placere. Si eu iti multumesc.http://www.youtube.com/watch?v=tlNG3xDHehw

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toti suntem pacatosi pentru ca am mostenit pacatul de la Adam.Romani5:12.Cat despre spovedit, Dumnezeu doreste sa-i spunem lui pacatele noastre si sa ne cerem iertare, pentru ca doar lui i-am gresit, nu unui om care e la fel de pacatos ca noi. Iacov4:8

| milan9 a răspuns:

Unii, de altă creedinţă, au ce au cu faptul că preoţii sunt muritori (!) şi au şi ei lipsurile lor, păcatele lor.

Dar se pare că pe Dumnezeu nu L-a deranajat acest lucru atunci când le-a dat harul iertării păcatelor. Acest har a fost încredinţat lor (şi numai lor, celor iniţiaţi, celor ce conduc Biserica Sa):

Ioan 20, 21:,, Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi."
Ioan 20, 22:,, Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;"
Ioan 20, 23:,, Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

| Narfundo a răspuns:

Draga mea uite cum sta treaba. Oamenii cand discuta fac schimb de energii.Te poti spovedi oricarui om pe care tu il consideri bun si care are deschidere catre tine.Te poti spovedi la fratele tau sau la cel mai bun prieten, va puteti spovedi impreuna.Iti voi da cateva vorbe din biblie care te vor lamuri.
"Nu te inchina la chip cioplit" icoanele
"Nu te inchina in temple facute de mana omului" biserica
Ci fi sigur ca Dumnezeu si energia Lui benefica va fi acolo unde mai multi oameni vor vorbi in numele Lui si vor face lucruri bune.
Asa ca te poti spovedi oricui, nu obligatoriu unui om care nici macar nu il intereseaza de tine

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Sfintii dobandesc sfintenia din viata, printr-un model exemplar de viata.
Toti facem pacate, dar nu toti incearca sa se lase, sa se indeparteze, si sa se apropie de Dumnezeu.
Bolile pot fi incercari pentru credinta, sau chiar un fel de ispasire a pacatelor.
De aceea trebuie sa avem mereu incredere si nadejde in Dumnezeu, precum Iov, si sa ne rugam sfintilor lui care ne sunt mijlocitori catre El.

| comandamente a răspuns:

Asa se cere an organizatia bisriceasca,
Dumnezeu cere altfel, ca sa ti marturisesti pacatele, trebuie sa te spovedesti la Isus nu la om muritor si pe deasupra si pacatos.

| ciprianjurje a răspuns:

Numai Unul Dumnezeu este fara de pacat. Ori ce om pacatuieste...acum depinde de cat de rau ii pare si ce face pentru iertare.

Întrebări recente