| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca este cea mai STUPIDA intrebare de pe TPU. Dar...
De ce credeti ca sinuciderea este pacat? Si inca unul mare, poate cel mai mare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinuciderea este păcat pentru că este o formă de ucidere, iar Decalogul spune "Să nu ucizi!". Problema e că apoi nu mai ai posibilitatea să te căiești pentru ce ai făcut, de aceea mulți sunt de părere că nu mai are iertare. Dar cine sunt eu să judec cine e iertat și cine nu?

| 1973191019982018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru 1973191019982018):

Cu drag.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, este pacat {incalca porunca din Decalog: Sa nu ucizi} iar pacatele NU sunt divizate pe valori. TOATE pacatele au acelasi efect, MOARTEA Vesnica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred că este păcat. Softul numit EU, distruge hardul pe care se bazează, adică corpul. Este o dereglare produsă de un virus informatic.

| T0T a răspuns:

Eu nu cred asta. Fiecare are dreptul să fac ce vrea cu viața sa. Nu sunt nici de acord că e ceva negativ. Nu are rost să trăiești în suferință dacă știi că condiția ta nu se remediază sau dacă știi că nu vei mai putea avea circumstanțe unde să te simți mulțumit de viață. Eutanasierea ar trebui să fie legală și la noi.

| Algo098 a răspuns (pentru T0T):

De aceeasi parere sunt si eu. Asa ar fi corect.

| T0T a răspuns (pentru Algo098):

Adevărul e că sunt și oameni care iau decizii pripite sau pe moment sau nu sunt apți psihic să le ia. De aceea au nevoie și de ajutor specializat în unele situații (dacă nu, măcar de un sfat). Poți să te gândești că unul a vrut să se sinucidă și a fost internat și legat împotriva voinței lui într-un spital de nebuni. După ani acesta iese și consideră că ce a vrut să facă a fost greșit. A fost bine sau rău atunci? Discuția e complexă, însă e inevitabil omul la schimbare. Nu cred că aș folosi forța să educ un om. Totuși, sunt și cazuri clare. În țările civilizate (printre care România nu va fi niciodată, poate) există motive extrem de clare atunci când se ajunge la eutanasiere. Unii oameni chiar nu mai au șanse să se recupereze. De aia am dat-o ca exemplu. Sunt cazuri clare în care sinuciderea este justificabilă. Altele sunt cele în care e de filosofat.

| Algo098 a răspuns (pentru T0T):

Corect. Asa este.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Se spune ca doar Dumnezeu are voie sa ia viata unui om.

| Panamax a răspuns:

Zeul vostru poate nu este atat de nerabdator sa va vada la el in imparatie.Asa ca nu va grabiti.

| Algo098 a răspuns:

Consider ca un om constient are dreptul sa decida cat de lunga sa ii fie viata. Nu vad de ce alti oameni ar trebui sa se considere stapani pe corpul unui om si sa il oblige sa traiasca mai mult decat vrea acel om. E ca si cand corpul acelui om nu i-ar apartine in totalitate si ar fi proprietatea comunitatii laughing

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Pana la urma, comunitatea realizeaza ca nu e proprietara corpului unui individ, pentru ca nu are posibilitatea de a impiedica individul sa faca ce vrea cu corpul lui, mai ales in cazul sinuciderii, cand comunitatea nu va mai putea aplica pedepse unui mort.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

De asta e bun un individ credincios (=naiv) ca poate fi mintit ca va fi pedepsit si dupa ce a murit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Cam așa este. El face parte din comunitate. El este om datorită comunității care l-a făcut om. El trăiește cu și prin comunitate.
Este un singur indian din jungla amazioniană, care trăiește singur. Doar acela nu aparține nimănui.
Un om este conștient numai prin alții. Con-știința este ceea ce știm împreună. Dreptul de a decide singur pe care dta îl promovezi duce la dezastre iar sinuciderea este un dezastru.

| Algo098 a răspuns (pentru sadrian46):

Si da si nu, depinde de situatie, ca nu vad sa fie asa de mare coada la sinucideri si nici nu e asa de usor de pus in aplicare pentru nimeni, apoi comunitatea, daca nu stie ce are omul in minte, e cu mainile legate, iar cand nu esti stapan pe ceva, degeaba incerci sa o faci pe stapanul ca e doar o iluzie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

De câte ori te uiți la TV și vezi o reclamă, comunitatea este stăpână tot mai mult pe mintea ta. Să îți dau un exemplu. În America unui secol trecut, industria de diamante rămânea cu mici diamante care nu le putea vinde. Așa că au inventat moda să le vândă la bijutieri care confecționau inele de logodnă și de cununie. Dar ce ce să cumperi un inel cu diamant. care costă 500 $, când unul aurit cu 50$ face acceași treabă. Și ce au făcut șmecherii ( nu spun de ce etnie, că nu e politic corect și intru la legea cu defăimare și 5 ani de închisoare)? A plătit regizori la Holywood, să bage în filmele pentru mase, din acelea care se termină musai cu o căsătorie, înmormântare sau botez, chestia asta, că mirele cumpără neapărat un inel cu diamant, că altfel nu te cunună pastorul și nu dă bine. Și cum altă distracție nu a decât să mergi cu iubita la film, să cumperi bilet pe rândul din spate, să te mozolești cu ea acolo, vezi azi un film cu inel cu diamant, săptămâna viitoare încă unul cu artista aia cu țățele cât tunurile de la Navarone, gata nu mai poți trăi fără inel cu diamant. Tot așa dacă vezi la TV timp de 6 luni, de trei ori pe zi că detergentul Murdărel spală mai curat, când mergi la mall, cutia cu el, pusă strategic de la intrare te deoache mintenaș și ai pus-o în coș fără să te gândești că decizia nu-i-a ta. Așa devine comunitatea stăpână pe gândelul tău.
În plus, poliția în caz de sinucidere, investighează dacă ea nu a fost indusă de cineva dinafară, prin rele tratamente. sau mai subtil.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru sadrian46):

Apreciez mult ca v-ati obosit sa scrieti atat de mult. Sunteti un om bun.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu noi am dat viata si nu noi avem dreptul sa o luam. Poate spui ''sunt stapan pe viata mea'' Nu, nu esti. Maine poate nu te vei mai trezi, si asta nu depinde de tine. Nu stii cand vei pleca de pe pamantul acesta, nu stii ce va fi maine, aevarul este ca nu suntem stapani pe nimic.
Daca ai murit fara Hristos, fara sa te fi intors la Dumnezeu, cata vreme esti pe pamantul acesta, te poti intoarce, dar cand ai plecat de aici, nu mai exista cale de intoarcere, doar aici te poti intoarce la Dumnezeu. Nu fi ca Iuda, fii ca Petru, si Petru a pacatuit grav, si El s-a departat de Dumnezeu, dar s-a intors si a fost iertat si primit, Iuda nu a vrut sa se mai intoarca si s-a sinucis, si a pierdut raiul.

| alex598 a răspuns:

Cuvântul păcat înseamnă literalmente ratarea țintei. Dumnezeu ți-a dat viața cu un scop. Dacă te sinucizi îți pierzi orice șansă de a atinge acel scop și orice șansă de a mai putea atinge acel scop