| Brockblack a întrebat:

Stiu ca este o intrebare stupida.
Dar nu mai pot sa rezist!

Daca m-apuc de baut,consumand mult alcol,
In cat timp voi muri?

Vreau sa mor cat mai repede,dar sufletul nu ma lasa sa Renunț.

Ma simt in plus pe aceasta Lume.
Ma simt din ce in ce mai rău.

O sa fiu fericit doar in acea zi, in care voi fi bagat in mormant.

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca reusesti sa dai rapid pe git o sticla de tuica de un kil, adormi usor in cateva minute ca de pe urma unui sedativ. Intri in coma alcoolica si nu te mai trezesti. Insa ai grija, asta intra la capitolul sinucidere, si nu iti garantez ca o vei duce bine dupa moarte daca alegi calea aceasta. Pentru ca nu totul se termina la moarte.

| RAY a răspuns:

Ai o singura viata asta find prima si singura pe care o vei avea vreodata si tu vrei sa bei pana cand mori, na tu meriti viata asta? sunt milioane de persoane care sufera, copii care mor de foame, copii care nu vad lumina ochiilor, parerea mea este ca uni sunt prea prosti ca sa intelega cat de pretioasa este viata

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Un sfat du-te in cimitir si stai acolo cateva ore pe zi, in doar 14 zile vei vedea ca vei vedea viata diferit, metoda a fost descoperita dupa ce s-a demonstrat ca adormirea intr-un sicriu are benefici asupra personaelor depresive mai departe sa ajuns cu mersul prin cimitir http://www.descopera.ro/dnews/9551799-de-ce-moartea-ne-poate-face-mai-buni

| Brockblack explică (pentru RAY):

Si eu sunt de Aceaşi parere.

Dar Cand vine vorba de mine, e cu totul si cu totul altceva.
Sunt morbid din punct de vedere psihic.
Stiam ca nimeni nu ma va intelege.

| RAY a răspuns (pentru Brockblack):

De ce esti morbid din punct de vedere psihic?

| Brockblack explică (pentru RAY):

Pt ca mă-nbolnăvesc psihic, pur şi simplu.

| SG1995 a răspuns:

Dude nu e nimic religios aici du-te la un psiholog îți va fi de ajutor să nu îți fie rușine nu ești nebun, doar în depresie.

| fuzzer a răspuns:

Nu te va condamna nimeni pentru aceste sentimente care sunt firesti. Sunt momente in viata unui om cand se simte atat de descurajat incat e determinat sa-si puna capat zilelor, insa oricat de negativa ar parea o situatie sa nu uiti niciodata ca in ochii lui Dumnezeu cu totii suntem pretiosi. In Biblie, se spune ca „atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat l-a dat pe unicul sau fiu, ca oricine manifesta credinta sa nu piara ci sa aiba viata vesnica", iar in acele timpuri oamenii duceau o viata depravata si degradata din punct de vedere moral. Eu te incurajez sa te indrepti spre Dumnezeu, atat prin rugaciune, cat si prin meditare. Gandeste-te ce lucruri frumoase ai primit de la El, de la viata, existenta ta e un dar inestimabil chiar daca in acest moment tie ti se pare a fi neinsemnata. Absolut nicio fiinta umana de pe aceasta planeta nu poate adauga nici macar o secunda in plus vietii pe care o are, bucura-te de viata asta si nu il uita pe Dumnezeu.
Daca doresti sa mai discutam si te simti descurajat ma poti contacta la adresa: subiectebiblice@yahoo.com

| FaraNume1245 a răspuns:

E firesc ca uneori sa te simti in plus si n-are rost sa bagi zilele in sac doar pentru ca te simti in plus. De ce nu pleci pur si simplu din locul in care te simti in plus? Undeva, exista un loc in care te vei simti bine. Gandeste-te doar la raul pe care l-ai provoca celor apropiati.

https://www.youtube.com/watch?v=gpg-yNJF2ds - poate te ajuta

| MiruD a răspuns:

Nu ai nici un drept sa iti iei viața. Numai Dumnezeu poate face asta.
Este păcat sa vrei sa te omori. Este păcat sa bei sa te imbeti.
La cat e de frumoasa viata, noi ii găsim numai defecte.
Ar trebui să ne bucurăm si de picătură de roua de dimineață. Pentru ca stim ca El a pus-o acolo.
Dar noi ce facem? Privim doar partea goală a paharului si uitam sa ne mai bucurăm de lucrurile mici din lumea asta.

| CinevaAnonimă a răspuns:

O sa mori in timp de cel putin cativa ani, dar nu va fi o moarte prea placuta. Viata este cel mai pretios dar de la Dumnezeu. Daca noi, ajunsi in clipe de deznadejde, aplicam metode care ne cauzeaza moartea, nu facem decat sa daruim sufletul nostru diavolului pentru ca acestia sa isi bata joc de el.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu te supara, dar ateii oricum nu iti vor aprecia munca de a-i readuce pe calea mantuire si te vor lua in deradere. Poate ca undeva in adancul sufletului ei cred in existenta lui Dumnezeu, dar orgoliul nu ii lasa s-o recunoasca. Despre unii dintre ei scrie in Biblie ca nu ar crede nici daca ar vedea mortii cim inviaza. Nu vreau sa te descurajez, doar imi exprim opinia. Decat sa tinem predici fara sens, mai bine ar fi sa ne rugam pentru atei. Doamne ajuta!

ai facut niste afirmati despre ateii
1, nu e vorba de orgoliu eu nu cred in dumnezeu pentru ca am un orgoliu si pentru ca nu exista dovezii atat,apropo de ce fix dumnezeul tau si religia e cea corecta? da daca ai fi spus ca ateii nu dau sanse la un creator sau o forta, energie da as fi de acord cu tine, exista sanse cei drept mici ca sa existe un creator, un ateu nu pretinde ca el stie ca dumnezeu nu exista si ca are o lipsa de credinta fata de dumnezeu, lipsa de credinta o au si crestini dar na nu are rost sa mai continui
2, ala nu s-ar numi ateu care daca ar vedea ca un mort invie nu ar cerceta s-ar numi dogmatic, eu personal sunt deschis oricand, la orice ora spre orice religie, zeu din lumea asta care prezinta dovada ca exista
3, mai bine tine voi predici pentru voi, sa numai va urati, barfiti etc apropo roaga-te pentru cei bonavi, copii care mor de foame nu pentru noi, nu avem nevoie de rugaciuni, cand vrem ceva facem acel lucru nu cersim ajutor divin

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Frumos plin de dumnezeiască iubire mesajul.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru SG1995):

Si ce ar fi trebuit sa-i spun? Ca decat sa piarda timpul cu alcoolul mai bine sa se sinucida? Sau sa il rog eu ca sa nu consume alcool? Am spus ce stiu ca e adevarat.

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Omul e în depresie, un sfat era mai util decât o amențare subtilă cu iadul.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru SG1995):

Nu l-am amenintat, doar i-am spus unde isi doreste cu adevarat sa se duca. Crezi ca un om ar recunoaste ca e in depresie?

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Păi dacă a scris aici, da, a recunosc în mod subtil.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru SG1995):

Eu nu cred ca este cu ade arevarat depresie.

| Zabbyel a răspuns:

N-o sa mori prea repede, din alcool happy poate in vreo 40-50 ani

| Elide a răspuns:

De ce ai vrea sa mori? Ce supărări ai?

| KiszMy a răspuns:

La ce nu reziști? La tentația de a te împărtăși cu o damigeană de vin?