| mimimumu a întrebat:

Sunt fata si vreau sa intru la liceul teologic (seminarul teologic).Am auzit insa ca fetele nu au voie, cu câteva mici exceptii.Ce as putea face? Cum sa procedez? Mamei mele nu prea ii surâde ideea si nici surorii mele (mai mici) deoarece spun ca imi răpesc tinerețea si ca mai e timp pana mor (lucruri total gresite din punctul meu de vedere).

8 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Dar la seminar vezi că dacă nu ești puternică religios cei de acolo o să îți distrugă credința ta în Dumnezeu. Și la facultatea de teologie e cam la fel dar nu chiar așa. Vezi să ai un duhovnic al tău din localitatea ta și sfatul meu este să nu te duci la duhovnicii de la seminar, vezi că aceștia nu prea au har o să te ruineze religios eu aș putea spune că sunt dubioși. Acolo oamenii nu vor fi cum vezi tu că sunt în cărțile de religie. Du-te! dar să ai un duhovnic personal al tău nu recomandat de seminar. Și vezi că dacă nu te rogi mult ispitele o să te copleșească. Ce vrei tu e ceva... greu.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Sunt seminarii pentru fete, unul fiind la Agapia. Si da, este o idee foarte buna sa mergi la seminar pentru ca nimic nu e mai frumos decat sa-ti asculti inima si sa-L urmezi pe Domnul. Nu te indemn sa nu-ti asculti parintii, dar chemarea Domnului Hristos este mai importanta decat dorinta parintilor. Pana la urma nu te duci in lume sa traiesti o viata usoara, ci te duci sa inveti si sa traiesti dupa Cuvantul Mantuitorului, nu? In Sfanta Scriptura sunt multe exemple de situatii in care oamenilor li s-a cerut sa-L urmeze pe Dumnezeu pe loc, cu hotarare.

L-as aminti aici ca exemplu pe proorocul Elisei care in timp ce-si ara ogorul a primit chemarea de la Sf. Ilie. Ce a facut Elisei? A lasat toate de indata, atunci in acel moment, a mai cerut doar sa mearga acasa sa-si sarute parintii. Pe mine m-a impresionat, asa se raspunde chemarii Lui, cu hotarare, cu curaj, si punandu-L pe Dumnezeu inainte de toate cele lumesti.

| Jardelin a răspuns:

A si inca ceva. Sa faci un liceu teologic nu inseamna ca te calugaresti. Faci pur si simplu un liceu. Dupa terminare poti sa te duci oriunde, poti sa faci orice facultate. De asemenea te poti casatori sa cresti prunci si sa te bucuri de viata ca orice alt om. Noi avem in familie o ruda apropiata care a facut seminarul de fete la Agapia. A facut apoi Facultatea de Teologie, s-a casatorit (sotul e medic cardiolog), are trei copii si o familie ca un colt de Rai. Mie imi place de ea ca e o femeie foarte delicata si are multa smerenie si o față foarte luminoasa. Deci stai linistita ca nu pierzi nicio tinerete daca te duci la seminar.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru Jardelin):

Valorile familiei in crestinism?

Matei 19:29

"Şi oricine* a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică."

Marcu 10:29/30

"29 Isus a răspuns: „Adevărat vă spun că nu este nimeni care să fi lăsat casă sau fraţi sau surori sau tată sau mamă sau nevastă sau copii sau holde pentru Mine şi pentru Evanghelie
30 şi să* nu primească acum, în veacul acesta, de o sută de ori mai mult: case, fraţi, surori, mame, copii şi holde, împreună cu prigoniri, iar în veacul viitor, viaţa veşnică."

As putea sa-ti dau exemple istorice de asemenea, cu brutalitatea crestinismului si dezgustul fata de o viata traita in general. Am preferat insa sa vin cu anumite surse biblice (din motive evidente) care incita intr-un mod "bland" la monahismul distrugator, cu pretul suferintei si pierderii esentialismului uman primitiv.

| gratargratar a răspuns:

Exista seminarii teologice pentru fete (de exemplu la Sambata). Poti face insa si un liceu normal, iar apoi sa faci facultatea de teologie (Brasov, Sibiu, Cluj, Bucuresti etc.). E cam acelasi lucru.
Daca faci teologia poti sa lucrezi ca asistenta sociala sau ca profesoara de religie. De asemenea, se poate sa-ti gasesti un viitor preot si sa devii preoteasa. De fapt, majoritatea fetelor care se duc pe la facultatile de teologie se marita cu viitori preoti.

Tineretea nu ti-o poate rapi nimeni, numai pacatele. Un om care-si traieste tineretea in virtute, ar si o batranete fericita si in putere.

| Jardelin a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Ce sa-ti spun, ca bati campii? Sa ma apuc eu acum sa fac cu tine teologie? E pierdere de vreme cand vorbesti cu unul care e setat pe ura si dispret fata de crestinism.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Intra in liceul teologic adventist - acolo ai voie si nu se face discriminare, de acolo nu iesi preot si pastor.