| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut o compunere la religie cu numele Postul in viata mea dupa acest text :: "Cand postiti,nu fiti tristi, ca fatarnicii ca ei isi smolesc fetele ca sa arate oamenilor ca postesc.Adevarat graiesc voua,si-a luat plata lor.Tu insa,cand postesti,unge capul tau si fata ta o spala,ca sa nu te arati oamenilor ca postesti,ci Tatalui tau care este in ascuns,si Tatal tau,Care te vede in compunere in care sa surprinzi modul in care sa se comporte crestinii atunci cand postesc.
Eu pana acum am scris :: Atunci cand noi crestinii postim, trebuie sa postim cu adevarat asa cum a postit si Domnul Nostru Iisus Hristos in Muntii Carantaniei timp de 40 de zile.
Si...in rest nu mai stiu ce sa scriu... laughing Poate imi mai dati voi cateva idei. happy

Răspuns Câştigător
| rapidistuul a răspuns:

Textul de fata face referire la faptul ca un crestin adevarat atunci cand posteste trebuie sa o faca cu gandul smerit.Un crestin adevarat nu trebuie sa posteasca cu gandul ca il vor aprecia ceilalti pentru aceasta fapta, precum fac fariseii. Postul trebuie tinut cu veselie launtrica ci nu cu tristete si fatarnicie, caci postul este pentru a ne ajuta sufletul sa depaseasca anumite impasuri si incercari ale vietii. Postul este un factor foarte important in viata omului nu doar pentru suflet ci si pentru trup pentru ca acesta imbunatateste sanatatea.

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ar fi bine daca am putea toti sa postim 40 de zile si 40 de nopti. Vizioneaza asta http://www.youtube.com/watch?v=khMwwSzkLwM cred ca te va ajuta.

| danay72 a răspuns:

In acele versete Isus dorea sa transmita ca degeaba postesc daca fac lucruri contrar normelor Bibliei si fac acest lucru doar ca sa fie vazuti de alti si nu cu o motivatie corecta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Aici poţi găsi informaţii utile: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2009253
Succes!

| Zenit313 a răspuns:

Si au trait fericiti pana la adanci batraneti...

| Kago a răspuns (pentru Zenit313):

Adica? Ce vrei sa spui?

| dorelmarc a răspuns:

Isaia.58
postul.placut.Mie.zice.D-ul