| jacheline a întrebat:

am fost bolnava si i-am promos lui Dumnezeu ca daca ma fac bine ma las de fumat si de alcol.Eu m-am facut bine, m-am lasat o perioada, dar acum iarasi m-am apucat de fumat... oare o sa ma pedepseasca ca m-am apucat iarasi|?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu face promisiuni pe care nu le poti respecta.Incearca sa te lasi pentru binele tau.Vezi in Ioan 5:14 Domnul Isus a spus:,, După aceea Isus l-a găsit în Templu şi i-a zis: „Iată că te-ai făcut sănătos; de acum să nu mai păcătuieşti, ca să nu ţi se întâmple ceva mai rău."

12 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, Dumnezeu cel bun si iubitor care nu face rau nimanui, care a omorat milioane de oameni, te va trimite in iad.

| Alexandrelu a răspuns:

Spovedeștete și spune la duhovnic că nu ți-ai respectat cuvântul. El îți v-a citi o rugăciune de dezlegare, dar trebuieși tu să-ți ți cuvântul dat.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca sa poti sa te lasi de un viciu trebuie sa ai o motivatie puternica.E normal ca daca nu cultivi o relatie stransa de prietenie cu el, e mai greu sa te lasi de vicii. Pe multi i-a ajutat faptul de a studia Biblia si de a o aplica in viata lor, dar sa o intelegi intr-un mod logic, nu mecanic. 2Timotei3:16,17Oricine dintre noi poate recidiva, important e sa nu renunti.

| ania a răspuns:

Mai bine promite-i ca dai Lui toata viata ta. Atunci Spiritul Sau va veni sa locuiasca in tine si EL din tine, te va ajuta sa renunti la fumat.El e gelos cand ne gasim alte mangaieri, mangaierea lui e cea mai buna.

| VirginiaSlims a răspuns (pentru ania):

El e gelos?laughing. Daca dumnezeu asta, care care este "fara de pacat" este gelos.si din cate stiu eu, a fi gelos, este un pacat, nu stiu ce sa mai zic.credeti toate prostiile, tampenii fara noima."crede si nu cerceta".straight facedu-te tare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-ti iei niciodata angajamente in fata lui Dumnezeu, pe care stii ca nu le poti tine.

| Silviuloan a răspuns:

Iar cand vezi ca te ispiteste zi aceste si nu mai face :"Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul"

| unbaiatanonim a răspuns:

Da, e pacat de moarte sa ii faci lui dumnezeu o promisiune si sa nu o respecti. Pregateste-te pentru infern 24/7

| roxaa15 a răspuns:

Ar fi bine sa incerci sa te ti de o promisiune facuta lui Dumnezeu, dar El stie ca suntem oameni si avem scapari.Totusi si pentru sanatatea ta e bine sa nu exagerezi cu alcoolul si cu tutunul

| raymusic5432 a răspuns:

Daca siai iubi viata ca e doar una, probabil ca nu ai mai baga otrava in tine da cum tu cauti frica domnului de ce sa ma mir

| Justrollin a răspuns:

Vai,dar nu pentru asta o sa te pedepseasca, o s-o faca pentru ca ai asasinat...limba romana

| VirginiaSlims a răspuns:

Dupa exprimarea ta, pare ca ai maxim 14 ani.Dar ma gandesc ca fumezi si bei...sunt confuza. Oricum. dumnezeu nu te va pedepsi, una pentru ca nu exista, si adoua pentru ca ai facut-o tu deja.