| xname23 a întrebat:

Am observat ca unii atei fac afirmatii de genul:"zeul vostru e crud, gelos, razbunator" s.a.m.d.intrebarea mea este: Voi credeti in existenta unui zeu[bun sau rau ]dar nu vreti sa il acceptati?[caz in care nu v-a puteti numi atei]sau v-a place sa batjocoriti si sa judecati?[caz in care procedati exact asa cum ii acuzati pe crestini ca fac]

66 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

Primul caz reprezinta deismul iar la al doilea caz NU conteaza daca procedam la fel pentru ca NU suntem crestini, deci nu suntem opriti de invataturile Bibliei (cum ca sa nu judeci and all that stuff).
Si nu, nu este ipocrizie.

Răspuns utilizator avertizat
| xname23 explică (pentru Antipaticu):

1daca un ateu nu crede in nimic de ce se fac afirmatii care confirma existenta unui zeu? se contesta bunatatea lui Dumnezeu nu existenta LUI!

| xname23 explică (pentru SaintOcea):

Sa zicem ca as fi de acord cu tine. asta inseamna ca tu accepti faptul ca "zeul meu" exista din moment ce spui ca nu e asa perfect

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Nu te abţine, poţi să dai şi nume! Oricum, mă simt flatată. Mulţumesc pentru stupidurile acordate la răspunsurile acelea, se pare ca te-am atins.
Cum să-ţi răspund eu la întrebare încât să înţelegi... şi Hannibal Lecter era un personaj crud, nu-i aşa?

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Nu santeti crestini dar santeti oameni =crestinii nu sunt atei dar sunt oameni.si unii si altii si toti ceilalti indiferent de religie au slabiciuni si vicii si gresesc si judeca s.a.m.d

Răspuns utilizator avertizat
| xname23 explică (pentru SaintOcea):

Si atunci de ce porti din proprie initiativa o discutie ce te forteaza sa renunti, chiar si temporar, la principiile tale?

| n0matterman a răspuns (pentru xname23):

Si? Egoismul,lacomia,judecatul, minciuna si tooooate celelalte, nu le consider lucruri rele dar nici bune.Mereu va conta contextul, nimic nu este alb sau negru aici.
Bineinteles, in crestinism totul este alb sau negru.

| xname23 explică (pentru Antipaticu):

Toti cei pusi in functii de conducere abuzeaza si preotii la randul lor.dar credinta in Dumnezeu nu trebuie sa treaca prin buzunarul popii

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Totul tinde spre alb sau negru dar nu sunt

| xname23 explică (pentru Paulla):

Daca vrei sa te simti flatata esti invitata mea dar sa stii ca soarele nu apune si rasare o data cu tine. nu numai tu ai facut asemenea afirmatii.stupidurile ti le-am dat pentru ca desi ti s-a raspuns la intrebare ai continuat sa sustii ca respectivul nu a inteles intrebarea ta peentru ca sustii niste lucruri pe care te astepti ca ceilalti sa le respecte dar tu l-e ignori cu desavarsire. si in ultimul rand poti raspunde cum vrei la intrebare dar mai citeste-o odata pentru ca nu ai inteles-o

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Toate se vor albe sau negre dar nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Normal, respectivul nu înţelese întrebarea mea! Eu ceream justificare, el spunea cu totul altceva. În fine, tu probabil ai înţeles întrebarea mai bine decât mine dacă susţii că respectivul mi-a răspuns LA întrebare.
Dar oricum, să trecem peste şi să revenim la întrebarea ta:
Iar răspunsul meu este... acelaşi. Şi tu spui despre Hannibal Lecter că era un personaj crud, nu? Să-ţi explic, căci n-ai înţeles din prima.
Pentru mine zeul tău e un personaj fictiv. Tu după citeşti o carte nu-ţi formezi o anumită părere despre personaje?

| xname23 explică (pentru Antipaticu):

Asta nu pot sa iti spun eu.tu singur alegi in ce crezi. dar ar trebui sa stii ca nu Dumnezeu e responsabil de rautatea si lacomia oamenilor

| xname23 explică (pentru Paulla):

Bineinteles ca imi formez o idee despre personaje! dar nu m-a duc apoi sa cer explicatii celor ce au citit-o.nu cer nimanui sa justifice anumite fapte ale personajelor si nu m-a grabesc sa ii ridiculizez pentru ca le-a placut cartea!

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Aşa şi? Fiecare face ce vrea după ce citeşte o carte şi nu-mi amintesc să te fi întrebat ce faci tu după ce citeşti o carte. Nu-ţi mai da părerea când nimeni nu o cere!
'intrebarea mea este: Voi credeti in existenta unui zeu[bun sau rau ]dar nu vreti sa il acceptati?' Întrebarea ta era dacă credem dar nu-l acceptăm căci avem o părere proastă despre el. Ţi-am explicat cum stă treaba cu părerile, acum vrei să-ţi explic şi de ce îmi place să fac schimb de păreri?!

| xname23 explică (pentru Paulla):

De ce te agiti atat? tie personal nu ti-am cerut nimic.

| xname23 explică (pentru Antipaticu):

Pentru ca invataturila Sale au fost prost interpretate

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Nu mă agit deloc. Dar văd că-ţi dai cu părerea aiurea.
Whatever, mă bucur că ai priceput de ce avem anumite păreri despre anumiţi zei.

| xname23 explică (pentru Antipaticu):

Da. din pacate este adevarat.
o seara placuta!

| xname23 explică (pentru Paulla):

Tu mi-ai cerut acea parere. am dezvoltat ca sa intelegi cat de nepotrivita e comparatia.in fine nu conteaza! iti urez o seara placuta!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Te rog să dai copy-paste la fraza în care eu ţi-am cerut părerea.
Comparaţia nu a fost deloc nepotrivită. Ţi-a scăpat într-un răspuns anterior ceva aprobare faţă de comparaţia mea 'Bineinteles ca imi formez o idee despre personaje! dar nu m-a duc apoi sa cer explicatii celor ce au citit-o.nu cer nimanui sa justifice anumite fapte ale personajelor si nu m-a grabesc sa ii ridiculizez pentru ca le-a placut cartea!'.

Răspuns utilizator avertizat
| xname23 explică (pentru Paulla):

"Tu dupa citesti o carte nu-ti formezi o anumita parere despre personaje?" uite hai sa o lasam balta! nu santem pe aceeasi lungime de unda am impresia ca tu nu intelegi ce spun eu iar eu nu inteleg ce spui tu.nu imi dau seama unde anume vezi tu aprobare in raspunsul meu! din contra, scoteam in evidenta ca Biblia nu poate fi comparata cu o simpla carte.o carte nu genereaza atatea contoverse.