| xname23 a întrebat:

Am observat ca unii atei fac afirmatii de genul:"zeul vostru e crud, gelos, razbunator" s.a.m.d.intrebarea mea este: Voi credeti in existenta unui zeu[bun sau rau ]dar nu vreti sa il acceptati?[caz in care nu v-a puteti numi atei]sau v-a place sa batjocoriti si sa judecati?[caz in care procedati exact asa cum ii acuzati pe crestini ca fac]

66 răspunsuri:
| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Să repeţi? laughing
Dragă, nu cred că ai spus ceva diferit în această discuţie a ta. Încep să cred că nu eşti capabilă să porţi o conversaţie în care să prezinţi idei diferite.
Nu se vede că ai terminat şcoala acum mult timp.
Te-Deum-ul ţine de religie, pentru cunoştinţa ta, din moment ce eşti adepta doctrinei creştinismului, eşti adepta şi acestei slujbe. Sper că este pe înţelesul tău

| xname23 explică:

Stiu f bine ce este Te-Deum-ul. dar de unde sti tu ca sunt adepta lui? de ce crezi ca adopt automat tot ce tine de religie? nici macar nu merg la biserica si cu toate astea cred in Dumnezeu. daca vrei sa dezbati o tema fa-o dar scuteste-ma de aere de superioritate, nu m-a impresionezi

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Eu mă încurc în detalii? Amuzant. Dar ăla nu era un simplu detaliu, era subiectul întrebării!
Da, am pretenţia să fiu înţeleasă printr-un exemplu, căci era unul simplu şi la subiect! Dacă tu nu-l înţelegi n-are rost să mai continuăm discuţia.

| xname23 explică (pentru Paulla):

Am inteles ce spui tu.nu crezi in existenta unui zeu iar Biblia e o simpla carte.
eu cred in existenta LUI Dumnezeu si Biblia e cuvantul Domnului
eu nu pot si nu vreau sa te conving ca am dreptate
tu nu poti si probabil nu vrei sa ma convingi ca ai dreptate
the end!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Mă bucur că am căzut de comun acord, într-un final.
Cam asta am vrut să spun. Mai exact că zeul vostru e un personaj fictiv pentru mine. Şi nu, nu vreau să te conving că am dreptate. Nici măcar nu asta era tema întrebării. Numai bine!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Este strict problema ta dacă mergi sau nu la Biserică. Puțin îmi pasă.
Crezi în Dumnezeul biblic, right? Ar trebui să urmezi calea Lui și așa mai departe.
Whatever, m-am plictisit deja de toată prostia astaoh go on

N-aș vrea niciodată să impresionez pe cineva ca tine. Zi faină!