| xname23 a întrebat:

Am observat ca unii atei fac afirmatii de genul:"zeul vostru e crud, gelos, razbunator" s.a.m.d.intrebarea mea este: Voi credeti in existenta unui zeu[bun sau rau ]dar nu vreti sa il acceptati?[caz in care nu v-a puteti numi atei]sau v-a place sa batjocoriti si sa judecati?[caz in care procedati exact asa cum ii acuzati pe crestini ca fac]

66 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Meah, variantra a3a, aia în care Dumnezeul vostru zice în biblie îndeamnă de clar (V.T) la violență, nici nu mă obosesc să-ți dau citate că se bănuiește că ai citit biblia dacă te numești creștin, nu?
Și ca să vezi ce violent e Dumnezeu în Vechiul Testament nu e nevoie să fi ateu...

| Paulla a răspuns:

Nu te abţine, poţi să dai şi nume! Oricum, mă simt flatată. Mulţumesc pentru stupidurile acordate la răspunsurile acelea, se pare ca te-am atins.
Cum să-ţi răspund eu la întrebare încât să înţelegi... şi Hannibal Lecter era un personaj crud, nu-i aşa?

| xname23 explică (pentru Paulla):

Daca vrei sa te simti flatata esti invitata mea dar sa stii ca soarele nu apune si rasare o data cu tine. nu numai tu ai facut asemenea afirmatii.stupidurile ti le-am dat pentru ca desi ti s-a raspuns la intrebare ai continuat sa sustii ca respectivul nu a inteles intrebarea ta peentru ca sustii niste lucruri pe care te astepti ca ceilalti sa le respecte dar tu l-e ignori cu desavarsire. si in ultimul rand poti raspunde cum vrei la intrebare dar mai citeste-o odata pentru ca nu ai inteles-o

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Normal, respectivul nu înţelese întrebarea mea! Eu ceream justificare, el spunea cu totul altceva. În fine, tu probabil ai înţeles întrebarea mai bine decât mine dacă susţii că respectivul mi-a răspuns LA întrebare.
Dar oricum, să trecem peste şi să revenim la întrebarea ta:
Iar răspunsul meu este... acelaşi. Şi tu spui despre Hannibal Lecter că era un personaj crud, nu? Să-ţi explic, căci n-ai înţeles din prima.
Pentru mine zeul tău e un personaj fictiv. Tu după citeşti o carte nu-ţi formezi o anumită părere despre personaje?

| xname23 explică (pentru Paulla):

Bineinteles ca imi formez o idee despre personaje! dar nu m-a duc apoi sa cer explicatii celor ce au citit-o.nu cer nimanui sa justifice anumite fapte ale personajelor si nu m-a grabesc sa ii ridiculizez pentru ca le-a placut cartea!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Aşa şi? Fiecare face ce vrea după ce citeşte o carte şi nu-mi amintesc să te fi întrebat ce faci tu după ce citeşti o carte. Nu-ţi mai da părerea când nimeni nu o cere!
'intrebarea mea este: Voi credeti in existenta unui zeu[bun sau rau ]dar nu vreti sa il acceptati?' Întrebarea ta era dacă credem dar nu-l acceptăm căci avem o părere proastă despre el. Ţi-am explicat cum stă treaba cu părerile, acum vrei să-ţi explic şi de ce îmi place să fac schimb de păreri?!

| xname23 explică (pentru Paulla):

De ce te agiti atat? tie personal nu ti-am cerut nimic.

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Nu mă agit deloc. Dar văd că-ţi dai cu părerea aiurea.
Whatever, mă bucur că ai priceput de ce avem anumite păreri despre anumiţi zei.

| xname23 explică (pentru Paulla):

Tu mi-ai cerut acea parere. am dezvoltat ca sa intelegi cat de nepotrivita e comparatia.in fine nu conteaza! iti urez o seara placuta!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Te rog să dai copy-paste la fraza în care eu ţi-am cerut părerea.
Comparaţia nu a fost deloc nepotrivită. Ţi-a scăpat într-un răspuns anterior ceva aprobare faţă de comparaţia mea 'Bineinteles ca imi formez o idee despre personaje! dar nu m-a duc apoi sa cer explicatii celor ce au citit-o.nu cer nimanui sa justifice anumite fapte ale personajelor si nu m-a grabesc sa ii ridiculizez pentru ca le-a placut cartea!'.

| xname23 explică (pentru Paulla):

"Tu dupa citesti o carte nu-ti formezi o anumita parere despre personaje?" uite hai sa o lasam balta! nu santem pe aceeasi lungime de unda am impresia ca tu nu intelegi ce spun eu iar eu nu inteleg ce spui tu.nu imi dau seama unde anume vezi tu aprobare in raspunsul meu! din contra, scoteam in evidenta ca Biblia nu poate fi comparata cu o simpla carte.o carte nu genereaza atatea contoverse.

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Duduie, eu te-am întrebat dacă nu-ţi faci o părere despre personaje după ce citeşti o carte(şi era o întrebare retorică). Nu te-am întrebat ce faci după ce citeşti cartea! Fă diferenţa!
'Bineinteles ca imi formez o idee despre personaje!' Cam aici este o urmă de aprobare. Iar chiar dacă nu-i şi doar mi se pare mie, comparaţia făcută tot a fost un răspuns clar la întrebarea ta.

| xname23 explică (pentru Paulla):

Te incurcii in detalii! ai pretentia sa fii inteleasa prin exemple dar nu accepti ca altul sa procedeze la fel.dar hai sa incheiem. uite ca sa poti dormii bine la noapte iti dau tie dreptate OK? noapte buna!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Eu mă încurc în detalii? Amuzant. Dar ăla nu era un simplu detaliu, era subiectul întrebării!
Da, am pretenţia să fiu înţeleasă printr-un exemplu, căci era unul simplu şi la subiect! Dacă tu nu-l înţelegi n-are rost să mai continuăm discuţia.

| xname23 explică (pentru Paulla):

Am inteles ce spui tu.nu crezi in existenta unui zeu iar Biblia e o simpla carte.
eu cred in existenta LUI Dumnezeu si Biblia e cuvantul Domnului
eu nu pot si nu vreau sa te conving ca am dreptate
tu nu poti si probabil nu vrei sa ma convingi ca ai dreptate
the end!

| Paulla a răspuns (pentru xname23):

Mă bucur că am căzut de comun acord, într-un final.
Cam asta am vrut să spun. Mai exact că zeul vostru e un personaj fictiv pentru mine. Şi nu, nu vreau să te conving că am dreptate. Nici măcar nu asta era tema întrebării. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| n0matterman a răspuns:

Primul caz reprezinta deismul iar la al doilea caz NU conteaza daca procedam la fel pentru ca NU suntem crestini, deci nu suntem opriti de invataturile Bibliei (cum ca sa nu judeci and all that stuff).
Si nu, nu este ipocrizie.

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Nu santeti crestini dar santeti oameni =crestinii nu sunt atei dar sunt oameni.si unii si altii si toti ceilalti indiferent de religie au slabiciuni si vicii si gresesc si judeca s.a.m.d

| n0matterman a răspuns (pentru xname23):

Si? Egoismul,lacomia,judecatul, minciuna si tooooate celelalte, nu le consider lucruri rele dar nici bune.Mereu va conta contextul, nimic nu este alb sau negru aici.
Bineinteles, in crestinism totul este alb sau negru.

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Totul tinde spre alb sau negru dar nu sunt

| xname23 explică (pentru n0matterman):

Toate se vor albe sau negre dar nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| xname23 explică:

Stiu f bine ce este Te-Deum-ul. dar de unde sti tu ca sunt adepta lui? de ce crezi ca adopt automat tot ce tine de religie? nici macar nu merg la biserica si cu toate astea cred in Dumnezeu. daca vrei sa dezbati o tema fa-o dar scuteste-ma de aere de superioritate, nu m-a impresionezi

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Este strict problema ta dacă mergi sau nu la Biserică. Puțin îmi pasă.
Crezi în Dumnezeul biblic, right? Ar trebui să urmezi calea Lui și așa mai departe.
Whatever, m-am plictisit deja de toată prostia astaoh go on

N-aș vrea niciodată să impresionez pe cineva ca tine. Zi faină!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

laughing, eşti amuzantă atunci când te contrazici.
Hm, păi, de ce tu, care crezi în acest Dumnezeu, ai dreptul să-l ridici în slăvi?
De ce tu, credincioaso, vorbeşti despre el numai şi numai de bine?
De ce tu, fiinţă adoratoare a Lui, aduci un cult de supravenerare a unui Dumnezeu necunoscut, nemişcat şi de nemiscat?
De ce tu, om simplu, încerci să-ţi dedici întreaga viaţa lui Dumnezeu, când, de fapt nu ai nicio calitate care să te facă măcar puţin deosebită.

Io'te de ce-l blasfemiez eu pe Dumnezeul tău preacisntit şi preaiubit şi, crede-mă, am acelaşi drept ca orice credincios să vorbesc despre El, doar naibii, părinţii mei m-au botezat la naştere... Aparţin acestei religii, de creştin-ortodox. Ar trebui să fie... idolullaughing, în care să mă încred!
De aceea vorbim de el! Ni s-a băgat o religie pe gât, din naştere am fost setaţi pe acest cult fără să avem un cuvânt de spus în legătură cu toate acestea. Dar, în mod normal, ateei au pornit de la tradiţii, gândind singuri! – ceea ce unii un fac – şi eu abjurat de la acestă credintă considerând Biblia cea mai neplauzibilă scriere şi bază a unei credinţe. Da, ştiu, metaforă!
Şi, ne place să apostaziem. La fel cum ţie îţi plac, poate, doxologiile şi cum poate crezi în filiaţia divină şi bla, bla.
Burucă-te că nu suntem adepţii prozelitismului.
Seară faină. 

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Si unde anume am zis eu ca nu ai dreptul sa-l critici? tu ai citit cat de cat intrebarea? am spus ca din moment ce IL critici IL si accepti si automat nu te poti numi ateu.cand batjocoresti si judeci[ pe oameni nu pe Dumnezeu] faci exact ce ii acuzi pe crestini ca fac[sunt plini de prejudecati si nu concep o alta credinta decat a lor]

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Păi, spunând că atunci când Îl critic, automat Îl accept, ai sugerat că ar trebui să nu-L mai critic din moment ce sunt atee. Dar, de fapt, chiar am dreptul să fac toate acestea, deoarece sunt o creştină... fostă credincioasă.
Dar tu ai citit răspunsul meu, ai înţeles ceva din el? Sau superficialitatea ta este mult prea mare pentru aşa ceva? happy
Nu ştiu dacă există o denumire de genul acesta şi în religie şi nu am de gând să mă chinui să-mi aduc aminte, dar... îmi pare rău, dar nu eu sunt cea care dă dovadă de un fel de şovinism.
Ah da şi să nu uit. Nu sunt atee.

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Ca esti atee sau nu, e problema ta.am sugerat ca de fapt unii care se cred atei recunosc [poate inconstient]existenta lui Dumnezeu dar nu IL accepta

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

De fapt, nu, ai spus de afirmaţiile ateilor bazându-te pe o supoziţie de-a ta.
Când cineva îl face pe Dumnezeu gelos, nu înseamnă neapărat că acel cineva crede în existenţa Lui. Aceste aribute sunt la fel ca cele pe care creştinii î le atribuie lui Dumnezeu.
Aşa vezi tu. Treaba ta, dar nu spune lucruri ce nu pot fi demonstrate.

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Doamneeeee! tu chiar nu pricepi o ioata?! ce vrei sa demonstrez? cum poti sa spui despre cineva sau ceva ca e gelos daca acel ceva sau cineva nu exista.hai sa incheiem ca e deja tarziu. noapte buna!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Dragă, orice ateu a avut înainte o religie. happy
Tu asta nu înţelegi şi nu iei în considerare. Plus că, ei se referă strict la BIBLIE!
Biblia, cu pasajele ei superbe, sugerează... le sugerează persoanelor ce nu privesc totul subiect... că Dumnezeu e gelos.
Ca să abjurezi de la o religie, trebuie să o studiezi! Să o studiezi!
După ce faci nenorocita asta de treabă, o să ai dreptul să te numeşti ateu şi o să ai dreptul să comentezi ce se spune în Biblie. Că e vorba de nenorocita aia de Biblie!
O carte scrisă de oameni. Ce e aşa de greu de priceput?
Biblia nu mai reprezintă nimic pentru ateii ăia! Nimic, mă înţelegi?
Pot să-mi bag şi să-mi scot tot ce vreau în personajele existente în acea carte. Pentru că nu mai reprezintă nimic pentru mine, doar nişte personaje (aşa cum a spus Paulla ).
Ce, dacă Elizabeth, din Mândrie şi Prejudecată, n-a existat... asta a însemnat că acei critici literari nu au mai comentat sau studiat cartea? Ficţiune, omule, ficţiune!
Dar eşti mult prea limitată să înţelegi şi alte idei.

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

e tarziu asa ca pot sa inteleg de ce nu pricepi tu! nu are importanta cum il fac pe Dumnezeu [gelos, rau, razbunator si oricum altcumva]nu asta am scos in evidenta ci faptul ca prin atitudinea asta lasa de inteles ca sunt constienti de existenta LUI si deci nu se pot numi atei.Doamne sper ca ai priceput de data asta!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Dragă, eu înţeleg ce spui tu, dar încerc să-ţi explic, încă de la începutul "conversaţiei", că ideea ta e eronată. happy
Dar, în zadar.

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Daca spui tu...asa o fi. ai reusit sa intelegi pana la urma si ai constatat ca e eronata. mare mare realizare!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Faţă de tine, eu ştiu despre ce vorbeşti, pe când tu nu pricepi, sau nu vrei să pricepi, ceea ce-ţi spun.
Din moment ce am continuat să răspund, ştiam încă de la început despre ce vorbeai. Tu spui aceeaşi idee în fiecare comentariu.
Poate pentru că este singurul lucru existent în mintea ta. Lasă, dragă, să te ajute Dumnezeu în continuare cu viaţa ta. Mai spune tu că ai făcut totul de una singură... să vezi ce-ţi dau peste nas. happy

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Pai te invit sa incerci[sa-mi dai peste nas]

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Păi, de ce aş face asta, doar că mă provoci? Ai făcut ceea ce am spus ca să-ţi dau peste nas? laughing
"Mai spune tu că ai făcut totul de una singură... să vezi ce-ţi dau peste nas."
Reciteşte încet şi cu atenţie ceea ce ţi-am spus. Poate se aprinde vreo luminiţă, ceva.

Poate înţelegi, doar eşti adeptă a Te-Deum-ului. happy

| xname23 explică (pentru RelaţiiCuClienţii):

Pai nu stiam ca esti la gradinita si trebuie sa repet. de unde sti tu a ce sunt eu adepta? conversatia asta deja isi pierde rostul. daca ai ceva de spus spune dar nu face jocuri de scolaresti cu mine. a trecut mult timp de cand am terminat scoala

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru xname23):

Să repeţi? laughing
Dragă, nu cred că ai spus ceva diferit în această discuţie a ta. Încep să cred că nu eşti capabilă să porţi o conversaţie în care să prezinţi idei diferite.
Nu se vede că ai terminat şcoala acum mult timp.
Te-Deum-ul ţine de religie, pentru cunoştinţa ta, din moment ce eşti adepta doctrinei creştinismului, eşti adepta şi acestei slujbe. Sper că este pe înţelesul tău