| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu 2 intrebari din aceasta categorie:
1.De ce crestinismul nu accepta ideea reincarnarii? Si invers, de ce budismul nu accepta conceptul de Rai si Iad?
2.Mai exista si alte conceptii privitoare la viata de dupa moarte, in afara de Rai si Iad si reincarnare? Ma refer daca exista cercetari sau idei care pot atesta si alte consecinte ale actului mortii.
Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

1.Pentru că cea mai mare sărbătoare este Învierea, iar învierea semnifica eliberarea din robia păcatului și mântuirea acestei lumi.
Mai mult de atât,creștinismul are la bază și ideea că în funcție de ce ai făcut pe acest pământ, vei fi judecat și vei primi raiul sau iadul pe care-l meriti.

Pentru că fiecare doctrina religioasă are valorile sale proprii și nu exista termin de comparație între acestea.
2.Mai este și purgatoriul, sala de așteptare care poate sa dureze o veșnicie.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Creștinismul are alte idei despre sufletul individual după moarte. Așa că nu se pune problema să accepte alte idei, că le are pe ale lui. Iar budismul nu are concepte despre lumea de apoi, cu zone, locații specifice, ca rai și iad.
2. Nu există cercetări despre alte consecințe a actului morții, pentru că nu ai cum să cercetezi ce alte consecințe ar putea avea. Moartea e moarte, este terminarea vieții.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nici Biblia, nici Sfanta Traditie nu mentioneaza nimic despre reincarnare, deci pentru noi nu exista asa ceva.Mai mult decat atat, moralitatea din crestinism pune accent pe faptul ca trebuie sa facem lucruri bune in aceasta viata, deoarece in viata de apoi vom fi judecati pentru faptele noastre.Cu alte cuvinte, avem o singura sansa de a face ce trebuie in viata asta pentru a dobandi mantuirea sau a ajunge la condamnare.Din acest motiv, o idee precum reincarnarea este incompatibila cu ce predica crestinismul.

| Drake21 a răspuns:

Daca mori fericit te duci in Raiwinking

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai si spui cu motocicleta la 100km/h give me the testrolling on the floor

| Antom72 a răspuns:

Informatiile exista peste tot.Foloseste-ti inteligenta daca ai asa ceva, daca nu intreaba pe TPU.