| Richard01 a întrebat:

as dori sa ma spovedesc si nu stiu in ce zi sa merg,am auzit ca multa lume se spovedeste inainte de sarbatorile mari Craciun si Paste, atunci nu am avut de gand sa fac lucrul acesta.Stiti cum se procedează?

4 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Se spovedeste la toate vecerniile. Mai ales acum, ca e post. Mergi intr-o zi de sambata la vecernie, te spovedesti si apoi duminica (daca ai dezlegare) te impartasesti. Succes! Spovedanie trebuie sa fie sincera si fiecare pacat sa fie spus cu cainta in suflet si fara rusine, caci duhovnicul nu spune nimic nimanui si nu ai nevoie sa ai o imagine perfecta in fata preotului. Pana la urma, lui Dumnezeu trebuie sa ii fim pe plac, nu oamenilor! Sa ai grija sa spui toate pacatele, consultand inainte de asta un indrumar de spovedanie sau o lista de pacate, scriindu-ti pe o foaie tot ce ai facut si sa o iei cu tine la spovedanie(poti folosi o lumanare daca nu se vede). Preotul nu are dreptul sa refuze foaia. Inainte de spovedanie se spune o rugaciune( Ascultă-mă, Domnul meu şi Ziditorul meu, ascultă-mă iaraşi pe mine, păcătosul şi nevrednicul robul Tău, că de multe ori Ţi-am făgăduit să-mi schimb viaţa mea cea rea şi nicidecum nu am schimbat-o. Greşit-am, Doamne, greşit-am şi cunosc greşelile mele şi îmi pare rău că le-am făcut, şi mi-e ruşine să vin înaintea feţei Tale, ieşind, de atâtea ori din cuvântul meu şi nepărăsindu-mă de păcatele mele. Şi ce voi zice pentru nemulţumirea mea cea mare, şi unde mă voi duce? Atâtea strâmbătăţi ce am făcut! Către Tine vin, Stăpânul meu mult milostive, şi cad cu multă îndrăzneală la picioarele Tale, de vreme ce văd că pentru păcatele mele ai primit înjositoarea moarte pe cruce şi chemi pe păcătoşi prin Scripturile Tale către Tine să strigi cu gura Ta: Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi scoate afară. Drept aceea, Doamne, primeşte-mă şi pe mine nevrednicul şi-mi iartă toate păcatele şi-mi dă harul Tău şi binecuvântarea Ta, pentru mare şi nemăsurată milostivirea Ta. Că eu sunt foarte căit; căci am greşit înaintea Ta şi am mâniat bunătatea Ta cu cuvântul, cu lucrul şi cu gândul, cu voie şi fără de voie. Drept aceea, de astăzi înainte făgăduiesc cu adevărat, cu darul şi cu ajutorul Tău, să nu mă mai întorc la greşelile mele cele dintâi, alegând mai bine moartea, decât să calc vreuna din poruncile Tale. Şi hotărăsc să Te ascult şi acum şi pururea, şi să mă închin numelui Tău celui Sfânt, dulcele meu Iisus, şi să Te măresc în vecii vecilor. Amin.), dupa spovedanie se spune psalmul 102(1. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul şi toate cele dinlăuntrul meu, numele cel sfânt al Lui.
2. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul şi nu uita toate răsplătirile Lui.
3. Pe Cel ce curăţeşte toate fărădelegile tale, pe Cel ce vindecă toate bolile tale;
4. Pe Cel ce izbăveşte din stricăciune viaţa ta, pe Cel ce te încununează cu milă şi cu îndurări;
5. Pe Cel ce umple de bunătăţi pofta ta; înnoi-se-vor ca ale vulturului tinereţile tale.
6. Cel ce face milostenie, Domnul, şi judecată tuturor celor ce li se face strâmbătate.
7. Cunoscute a făcut căile Sale lui Moise, fiilor lui Israel voile Sale.
8. Îndurat şi milostiv este Domnul, îndelung-răbdător şi mult-milostiv.
9. Nu până în sfârşit se va iuţi, nici în veac se va mânia.
10. Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă,
11. Ci cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El.
12. Pe cât sunt de departe răsăriturile de la apusuri, depărtat-a de la noi fărădelegile noastre.
13. În ce chip miluieşte tatăl pe fii, aşa a miluit Domnul pe cei ce se tem de El;
14. Că El a cunoscut zidirea noastră, adusu-şi-a aminte că ţărână suntem.
15. Omul ca iarba, zilele lui ca floarea câmpului; aşa va înflori.
16. Că vânt a trecut peste el şi nu va mai fi şi nu se va mai cunoaşte încă locul său.
17. Iar mila Domnului din veac în veac spre cei ce se tem de Dânsul,
18. Şi dreptatea Lui spre fiii fiilor, spre cei ce păzesc legământul Lui
19. Şi îşi aduc aminte de poruncile Lui, ca să le facă pe ele. Domnul în cer a gătit scaunul Său şi împărăţia Lui peste toţi stăpâneşte.
20. Binecuvântaţi pe Domnul toţi îngerii Lui, cei tari la vârtute, care faceţi cuvântul Lui şi auziţi glasul cuvintelor Lui.
21. Binecuvântaţi pe Domnul toate puterile Lui, slugile Lui, care faceţi voia Lui.
22. Binecuvântaţi pe Domnul toate lucrurile Lui; în tot locul stăpânirii Lui, binecuvintează suflete al meu pe Domnul.); daca ai dezlegare la impartasanie si ai carte de rugaciuni acasa, citesti Canonul de dinainte de Impartasanie si dupa ce te impartasesti pe cele de multumire, iar daca nu ai carte, le asculti atent la biserica. Doamne ajuta!

| gratargratar a răspuns:

1. Iti notezi toate pacatele pe care ti le amintesti pe o hartiuta (fara sa omiti ceva intentionat)
2. Daca ai vreo carticica de rugaciune, o sa gasesti in ea rugaciuni inainte de spovedanie: sunt vreo 2-3 rugaciuni mici. Citeste-le.
3. Iti alegi un preot si ii spui ca vrei sa te spovedesti. Daca poate te spovedeste atunci, daca nu te cheama intr-alta zi.

Te poti spovedi ORICAND. Daca ai timp sa te spovedesti saptamanal, spovedeste-te saptamanal. E foarte bine...
De obicei se spovedeste dimineata inainte de Sf. Liturghie sau seara dupa Vecernie. Dar sunt preoti care spovedesc oricand au timp - deci nu e un orar strict. Cel putin in catedrale mai mereu o sa gasesti un preot de serviciu care te poate spovedi.