| Patrăţel a întrebat:

Este obligatoriu sa tin post inainte sa ma spovedesc?straight face Daca nu am tinut, nu ma spovedeste? :-s

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Spovedania nu are treaba cu postul.Doar ca sa te impartasesti trebuie sa tii.

| iKronstadt a răspuns:

La preot mergi să te spovedești pentru păcate, aici intrând și faptul că nu ai ținut post.

| DangerLove a răspuns:

Da trebuie sa ti post macar 2 zile, depinde si de ce cere preotul.
Intai de spovedesti apoi te impartasesti.

Eu zic ca mai ai timp sa ti maine post si in sambata, adica daca vrei sa te spovedesti si ti post si in ziua respectiva ii zici ca ai tinut post o zi si ca ti si in ziua respect.

| Onisoor a răspuns:

Cred ca depinde si de preot! dar sincere cred ca nu! Este suficient sa postesti doar 2-3 zile si daca mananci ceva din greseala (fara sa stii ca nu era de post) te poti spovedi!
(Cel putin asa e la preotul la care ma spovedesc eu)
Funda?

| Lorenaaa15 a răspuns:

Nu este obligatoriu. Te spovedeste chiar daca nu ai tinut post.