| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU.,astazi am sa va intreb un lucru tare ciudat cel putin din punctu meu de vedere,nu stiu pentru voi. Vreau sa stiu ce se intampla cu un om mort peste ani in sicriu dispare sau ce se intampla,stiu caputrezeste dar de la un timp cum dispare doar e inchis sicriul nu ii lasat deschi cum ramane dintr-un om intreg doar scheletul? Ne v-om mai intoarce vreodata pe pamant? Si mai am o intrebare am visat intr-o noapte ca sunt la un pas de a muri si ca intru pe poarta raiul pe bune va spun,sunt un om sanatos nu m-am aflat intr-o coma indusa sau ceva de genul da spuneti-mi atunci de ce am avut senzatia acelui vis desi nu a fost cosmar dar pot sa jur ca dormind am vazut raiul sfant...Ce fenomen este acesta? Va repet am sanatatea buna nu eram in moartea clinica, sa fiu la un pas de moarte ci dormind am isat ca sunt in rai si i-am vazut pe cei ce au parasit pamantul.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e nici un fenomen, ai visat.Visele sunt ceea ce creierul nostru transmite si ceea ce tu ai gandit in subconstient.
Apoi despre om, asa se intampla, se descompune in timp dupa ce moare.De fapt, Biblia spune clar ca din tarana provenim iar la moarte in tarana ne intoarcem.Geneza3:19.

| R0R0 a răspuns:

Mortul nu dispare din mormant!
Corpul ii putrezezeste deoarece exista bacterii care il descompun. Scheletul nu pot sa il descompuna.
Si eu nu cred in vise.Si mie mi s-a intamplat sa visez ceva asemanator, dar nu inseamna ca visul trebuie sa fie realitate

| TrăieşteClipa a răspuns:

Corpul fizic este doar un costum care ne permite sa supravietuim pe planeta aceasta.Pe alte planete probabil ca avem alte corpuri.
Sufletul este imortal si de la o viata la alta acumuleaza experienta pana cand evoluam suficient pentru urmatorul nivel.
In coma indusa sau in vise crestinii il vad pe Isus, hindusii pe Krisna, musulmanii sunt intampinati de Mahomed.
Religia isi pune amprenta asupra modului in care interpretam informatiile.
Iadul si Raiul sunt inventii crestinesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ti-a raspuns entheos, ca el stie, a mai murit si a evoluat, acuma e pe TPU, cand va muri si aici va sari taman in alt multivers si ne va contacta de acolo.

| SuNaM a răspuns:

Trupul trebuie sa fie dat firii zidite de Dumnezeu, adica daca Dumenzeu a zidit trupul omului din pamant in pamant se va intoarce.O sa sune foarte grotesc sa spun exact ce se intampla dar daca asta doresti asta o sa fac. Odata cu bagarea trupului in sicriu incepe ca orice lemn sa putrezeasca si dupa cativa ani, in acele conditii se va face ca un praf care apoi va intra in pamant.Trupul se va descompune deoarece va fi mancat, sa zic asa din interior spre exterior dar si din afara de viermi.Din interior de bacteriile pe care acesta le contine(ca cele intestinale de exemplu care se hraneau si ele din substantele produse de om dar cum nu mai produce li se face foame si incep sa manance din om...).Asa se face ca mai raman doar oasele, dar dupa o vreme indelungata si oasele vor putrezi, dar mai greu.Trupurile vor fi inviate la sfarsitul veacurilor(exact asa cum au fost inainte) pentru a-si afla sentinta.Ai grija cu visele, deoarece in zilele acestea in care traim diavolul cauta prin cele mai marsave metode sa ne intoarca de la dreapta credinta.Cu acest vis, se poate ca tu sa incepi sa cazi in mandrie:,, Poate inseamna ca sunt foarte credincios si voi merge in rai'' sau,, Oare de ce mie mi se arata raiul? Nu am eu un scop special?''. Parintele Cleopa spunea ca visele nici daca se repeta de 3 ori nu stim clar ca sunt de la Dumnezeu.Asa ca mai bine nu te increzi in ele.Crede-ma ca Dumnezeu daca iti trimite un vis dar tu nu il bagi in seama, Dumnezeu nu se va supara pentru ca iti asiguri astfel siguranta.Doamne ajuta!

| Holy2010 a răspuns:

Oare tu nu faci diferenta intre vis si realitate? Si eu am visat ca zbor. Asta inseamna ca pot?! Visam de multe ori cu ce ne preocupa si e evident ca tu ai diverse framantari legate de religie dar nu e vorba de nici un fenomen. Cum iti spunea mama cand erai mic/mica. A fost doar un vis!