| Betty_9264 a întrebat:

Cei care sunteti Catolici si ati facut Mirul, vrea sa va intreb cum se procedeaza? ce haine? nasii? Multumesc! Pt cel mai detaliat raspuns Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Eu am facut mirul:d E o combinatie mai mica intre Prima Sfanta Impartasanie si Casatorie.
Il primesti pe Duhul Sfant cu cele 7 daruri.
Normal trebuie sa ai un nas de mir. Daca esti fata trebuie sa ai o nasa fata(femeie). Daca esti baiat,trebuie sa fie nasul baiat(barbat). Tu esti fata banuiesc deci,stii raspunsul.
Hainele,bineinteles trebuie sa fie elegante., De obicei o combinatie intre negru si alb. Fusta neagra+ top alb(camasuta,bluzita) si daca ai poti adauga peste un sacouas negru(tot ca sa fie in contrast cu albul). Si eventual poti pune si o cravata feminina peste,sau o esarfawinking.
De obicei Episcopul zonei tale miruieste.
Episcopul va veni, va face o predica, va va aseza intr-un rand lung, sau 2 randuri(in functie de cat de multi sunteti).
Si in timp ce te unge cu mir,si rosteste niste cuvinte, nasul(nasa) va tine mana dreapta peste umarul tau drept.
Normal se fac pregatiri pentru mir(asa a fost la mine),si ne-au invatat de toate.
La voi pot fi alte costumatii.
Si aporpo eu am facut mirul odata cu Monica Columbeanu( fosta Gabor) big grin, Si ea e catolica, e din Bacau si mai exact la 3 blocuri distantabig grin
Succes!

2 răspunsuri:
| Betty_9264 explică:

Si eu o sa fac pregatire...la cati ani ai facut Mirul? Oricum mersi mi-ai fost de mare ajurtorhappy

| Girly97 a răspuns (pentru Betty_9264):

Buna. Mirul se face de la 12 ani in sus in timp ce Prima Sfanta Impartasanie se face obligatoriu la 9 ani. Pentru amandoua solemnitati se face pregatire.