| Ewle636352 a întrebat:

dacă spun " Tot ce este bun este creat de Dumnezeu și ce este rău e creat de Satana" este o afirmație adevărată? Poți huli pe Duhul Sfânt zicând asta?

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In teologia crestina Satana n-a fost niciodata creator.

| RAY a răspuns:

Satana face voia lui iahve iar noi toti suntem marionetele lui iahve, el e dictatorul suprem iar noi sclavi lui, ce blasfemie fac crestini cum sa faca cineva ceva fara voia lui iahve? Si iisus spune voia ta este sa faci voia tatalui meu, satana ia testar credinta dupa voia lui iahve, nu ca asa a vrut satana ala e un sclav atat, ce apocalipsă? Iahve a promis lui noe ca niciodata nu se va mai atinge de pamant, singurul mântuitor sunt EU atat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu poti "huli" daca zici asta.

Plus ca... ce este rau, nu este creat de Satana. Ca nu exista tongue

| mentholinks a răspuns:

Satana nu stiu sa fi creat nimic. Totul este bun, ma refer ca nu exista nimic material care sa fie rau. Raul sta in interiorul nostru.

| Ewle636352 explică (pentru mentholinks):

Deci am hulit daca am zis asta?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, nu este o afirmatie deloc adevarata pentru ca cel rau nu a creat absolut nimic. Tot ce e creat e bun pentru ca Dumnezeu a creat totul. Îngerii rai si oamenii pervertesc si strica lucrurile lui Dumnezeu care au fost create bune, dar raul in sine nu exista. Gandeste-te la rau ca la o gaura intr-un pulover. Nu se poate zice ca acea gaura exista in adevaratul sens al cuvantului. Puloverul e pur si simplu perforat. La fel e si cu binele si raul.

| GdX a răspuns:

Parca D-zeu a creat tot. Parca si Lucifer(dracul) este tot creatia lui D-zeu nu? Deci daca D-zeu a creat tot, de ce zici ca doar binele e de sus si raul de jos cand ambele sunt din acelasi loc. Exista o antiteza in toate.

| Digikey a răspuns:

Daca zici de Duhul Sfant ca o avea mica cand a violat-o pe Maria se poate numi hula.

| RKBlue a răspuns:

"Buna TPU, dacă spun " Tot ce este bun este creat de Dumnezeu și ce este rău e creat de Satana " este o afirmație adevărată?"
Nu, nu e adevarata.
Nu exista niciunul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este corect ceea ce spui. Pentru ca in Biblie spune :
Iacov 1:13-18 '' Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău și El Însuși nu ispitește pe nimeni. Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naștere păcatului; și păcatul, odată făptuit, aduce moartea. Nu vă înșelaţi, preaiubiţii mei fraţi: orice ni se dă bun și orice dar desăvârșit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare. El, de bunăvoia Lui, ne-a născut prin Cuvântul adevărului, ca să fim un fel de pârgă a făpturilor Lui.''

Dumnezeu nu a creat raul, satana si noi am creat raul.
Asa cum o mama nu da nastere unui criminal ci unui bebelus, asa si noi avem liberul arbitru, noi am ales, si satana la fel el a ales sa plece.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Alooooo de ce satana a cerut aprobare cand la ispitit pe iov? Ingeri nu pot face nimic fara voia lui nici oameni, ca el stie viitorul, ti a imaginat el tot

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Satana a ales sa plece? Iisus spune voia ta este sa slujesti tatalui meu, raul nu la facut nimeni, nimeni nu are nici un liber arbitru ca iahve stia tot de la bun inceput, el nu a creat raul sau binele, astea sunt percepti umane atat, universul nu l-a creat perfect ca regreta ce a facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satana doar îți arată alternative independente de poruncile lui Dumnezeu, omul produce răul îmbrățișând acele alternative.

Iar astea dacă sunt gustate dau naștere la o viață degradantă, inutilă, dezonorabilă. De aceea a venit Domnul Isus să ne spună să ne schimbăm, pentru că toți am gustat din ele și nu mai suntem demni de onorabila funcție de administratori ai Împărăției Sale.

| Ewle636352 explică (pentru anonim_4396):

Deci am hulit daca am spus asta?

| mentholinks a răspuns (pentru Ewle636352):

Nu cred

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ewle636352):

"Deci am hulit daca am spus asta?"
Măi, ce înseamnă a huli din punctul tău de vedere?

| Ewle636352 explică (pentru anonim_4396):

Crezi că am hulit din punctul tau de vedere? Eu vă întreb pe voi din punctul vostru de vedere dacă vi se pare că am hulit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ewle636352):

Iar eu te-am întrebat ce înseamnă pentru tine a huli în cadrul întrebării.
Dacă-mi răspunzi la asta voi putea să-ți dau și eu un răspuns corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o afirmație adevarata, și nu poate fi, deoarece se spune că, Dumnezeu e creatorul tuturor lucrurilor, sau daca vrei sa accepti, raul a existat înainte de D-zeu, care este binele.
Dar hai sa vedem ce înseamnă rau la tine.
Suferinta? Mm..pai scuza-ma, dar raul nu poate fi biruit prin rau, asa cum au facut Adam si Eva, deci ei s-au blestemat singuri.
Afla ca Dumnezeu nu e asa de "atotputernic" cand vine vorba de rau, fiindca El e dupa rau, și cine vrea bine trebuie sa biruiasca raul prin bine:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+3%3A16-17&version=NTLR
Dar si raul numit "diavolul" e chinuit de ceva, nu de rau, fiindca e rau și nu poate simti durerea, ci de bine, și aceasta este credinta oamenilor:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+3%3A14&version=NTLR

Satana nu creează nimic, daca creează ceva, atunci eu sunt gata sa-i fiu discipol.
Nu hulesti, hulesti daca spui ca diavolul creează ceva, când el e acel ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satana nu a creat nimic pentru ca el nu este opusul lui Dumnezeu.

| Ewle636352 explică (pentru anonim_4396):

Deci daca am spus asta înseamnă că am hulit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că e o hulă și cred că e afirmație cât se poate de reală. Satan e sursa tuturor relelor, uite efectele sale din lumea în care trăim. Ceea ce e frumos pe acest Pământ e creat de Dumnezeu dar Satan vrea să distrugă, să urâțească și să pervertească lucrarea Domnului.

| DavidoW a răspuns:

Ambele afirmații sunt false.
1. Prima afirmație este falsă pentru că Satan nu a creat nimic. Ioan 1:3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El. Satan doar a deformat ceea ce a fost creat.
2. Depinde ce înțelegi prin "hulă". Dacă înțelegi jignire, atunci da îl jignești pentru că rostești neadevăr, Dacă prin "hulă" înțelegi " păcatul de neiertat" atunci nu hulești. Acel păcat de neiertat a fost săvârșit de cei care spuneau că Domnul Isus exorcizează primind autoritate de la draci Vezi Matei 12:22-32.
Tu însă poți săvârși un "păcat care nu se iartă" refuzând mântuirea pe care o oferă Domnul Isus doar prin credința în El. Dacă refuzi acest dar din partea Lui, nu mai rămâne nici o modalitate de mântuire și prin urmare îți vei trăi viața în vrăjmășie cu Dumnezeu, iar la sfârșitul vieții vei merge în iad. Te îndemn să te împaci cu El, dacă ești neîmpăcat.

| RAY a răspuns (pentru DavidoW):

Iar la sfârșitul vieții vei merge în iad. Te îndemn să te împaci cu El, dacă ești neîmpăcat.

Eclesiastul 9:5 VDC
Cei vii, în adevăr, măcar știu că vor muri, dar cei morţi nu știu nimic și nu mai au nicio răsplată, fiindcă până și pomenirea li se uită.