| Tonea_Danut_2000 a întrebat:

De ceva timp ma macina o intrebare destul de importanta zic eu... exista Dumnezeu? Eu sunt pocait si parintii mei la fel.Ei nu stiu ca nu cred in dumnezeu! Adica daca dumnezeu exista ar putea crea ceva ce ii poate limita puterea? Daca da inseamna ca puterea lui are o limita si daca nu inseamna ca nu poate sa faca orici si mai am si multe alte intrebari fara raspuns.Cum fac sa le spun parintilor asta?
Sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E bine că îți pui întrebări, fiecare trebuie să treacă de la stadiul de a aceepta credința părinților, la acela de avea credința lui proprie. Faptul că Dumnezeu nu poate crea ceva are să-i limiteze puterea nu înseamnă că nu e atotputernic sau că nu e Dumnezeu.Nu poate crea nici un cerc pătrat, nici nu poate păcătui, etc.Și eu am crescut în familie de pocăiți și la 19 ani mi-am pierdut credința, nu îndrăzneam să discut despre asta cu părinții, am devenit agnostică.Am revenit la credință după experiența pe care am avut-o după ce, la sugestia cuiva, l-am provocat pe Creator, dacă există, să mă convingă El(Am descris cred în penulima din întrebările mele ce s-a întâmplat atunci).

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studierea atentă a Bibliei și a creației te pot convinge ca exista Dumnezeu. Nu e nimic care sa ii limiteze puterea, deoarece este Atotputernic. Poți sa le spui ce gândești, asa te vor ajuta mai mult.

| RAY a răspuns:

Nu le spune nimic, cateodata tacerea e de aur

| T0T a răspuns:

Nimeni nu are răspunsul la întrebările tale. Tu decizi în cele din urmă ce crezi. Credința asta nu poți zice că are legătură strict cu rațiunea ci și cu ceea ce simți. Ești liber să crezi ce vrei.

| SG1995 a răspuns:

Sigur, dar ăsta e argumentul slăbuț, din punct de vedere obiectiv existența lui Dumnezeu e o chestie agnostică, iar credința/necredința e o chestiune care ține doar de indivit. Eu personal cred că Dumnezeu există, dar cred că e la fel de preocupat de chestiunea existenței umane ca un fierar de insecte. Ai priceput aluzia? Fac aluzie, la violuri, crime, războaie? Toate aceste lucruri parcă vor să zică că fie Dumnezeu nu există, fie chiar nu îi pasă.

| Clorox a răspuns:

Crezi ce vrei, nu te lua dupa altii! Exista persoane care nu cred in nimic si persoane care mai au putin sa pupe toate icoanele pe care le vad pe site-ul asta, nu te lua dupa nimeni!

| xerxes1 a răspuns:

Cu siguranta ceva exista.
Dar nu are nici cea mai mica legatura cu zeul biblic.
Cauta, fereste-te de extreme si vei gasi.

| AC4S4 a răspuns:

Esti pocait si nu crezi in Dumnezeu? Cum vine asta? Ca si cum ai spune ca esti vegetarian dar mananci carne.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

A se pocăi=a se cuminții, dar uni folosesc greșit cuvântul referindu-se la persoane de altă confesiune decât cea predominantă în țara respectivă, probabil a folosit acel sens,, eronat'' și s-a referit că e botezat, aparținând de o confesiune creștină (alta decât cea Ortodoxă) dar nu crede în Dumnezeu.

| sir sanjei a răspuns (pentru AC4S4):

Nu el e pocait, sau a ales cumva el pocainta? Parintii lui au ales pentru el.

| AC4S4 a răspuns (pentru sir sanjei):

Pocainta nu este vreo religie. Pocait inseamna ca si-a marturisit pacatele si nu le mai face. Numai in Romania este folosit gresit termenul cred.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu zice nimeni ca e neaparat sa le spui parintilor acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yehova este inventia evreilor. Asa devin o gramada de crestini atei punand la indoiala divinitatea evreilor de parca ea ar fi singura divinitate despre care ne-a putut vorbi istoria si religia.

| Cring_Dorian_1998 a răspuns:

Eu nu cred...
Parintilor poti sa le spui, sau nu... Depinde cum simti tu ca este corect...
Eu cred ca Dumnezeu este o plasmuire a imaginatiei noastre. Noi avem nevoie de ceva, de o fiinta supranaturala, avem nevoie sa credem ca vom fi protejati de "ceva" mereu.
In inima ta trebuie sa iti gasesti calea. Nu pot dovedi ca exista, sau nu exista... Eu pot spune doar ce cred eu!