| LysaLysa a întrebat:

Uitati...
Am o intrebare SIMPLA care ma tot macina de ceva timp...

In primul rand vreau sa ma intelegeti, si sa imi dati raspunsuri fara sa ma credeti nebuna laughing.

Nu stiu, nu zic ca nu cred in Dumnezeu, dar nici ca eu cred cu foarte mare ardoare. Adica oarecum sunt intr-o balanta care se tot misca...

Ma gandesc "oare chiar exista Dumnezeu, Iad si Rai?"

Nu stiu, ma gandesc "daca nu exista zane, fantome sau mai stiu eu ce... de ce ar exista Dumnezeu sau de ce n-ar exista? Poate omul moare asa cum se naste sau poate nu..."

Nu prea pot sa cred foarte mult in ceva ce N-AM VAZUT.

Voi ce spuneti?

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| KlaraWeiss a răspuns:

Toata lumea are/ a avut suisuri si coborasuri in credinta. Citeste mai mult din Sfintii Parinti, Vietile sfintilor, Marii Duhovnici. Roaga-te mai mult. http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/

| AragorN88 a răspuns:

Citeste biblia, incepand cu Vechiul Testament si poate o sa-ti faci o parere daca crezi cu adevarat ca un dumnezeu atotputernic si bun ar actiona in felul cum scrie in cartea lui.

| mihaibrasov a răspuns:

Iadul reprezinta niste stari de constiinta inferioare existente la planuri vibrationale mai joase. Lumea noastra fizica e o lume a suferintei (oricine, orice si oricat ar avea aici, la un moment dat, tot sufera). Raiul biblic este de fapt lumea vitala, iar deasupra sa sunt si alte lumi (mentala, cauzala, atmica, budica.). Fiecare lume are din ce in ce mai putine reguli pe masura ce evoluezi. La final e planul lui Dumnezeu, absolutul. Si de-acolo s-au desprins toate.

| bunica18 a răspuns:

Esti demna de rangul de apostol-winking Nici apostolul Toma nu voia sa creada pina ce degetul lui nu va atinge coasta lui Hristos. Insa Domnul s-a milostivit si i s-a aratat si i-a oferit posibilitatea sa atinga...insa ia si spus crede s nu fi necredincios si fericiti cei ce nu au vazut si au crezut. Poate ceea ce nu vezi nu esti pregatita sa vezi. Vederea duhovniceasca nu se daruieste oricui ci doar celor care se silesc in rugaciune si ascultare fata de Domnul Hristos. Nu poti sa spui ca nu ai vazut daca ai intrat deja intr-o biserica si ai contemplat icoana Mantuitorului. Nu poti spune ca nu ai vazut daca ai admirat macar odata frumusetza primaverii sau culorile toamnei. Dumnezeu e peste tot insa ceea ce ceri tu este o revelatie personala pe care nu o poti gasi decit in rugaciune si ascultare. Nu prea poti sa faci mare lucru daca Dumnezeu nu e prezent. Credintza este pasul tau catre Dumnezeu.

| dydy21 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa te interesezi cat mai mult despre religie, sa treci informatiile prin propriul filtru. Si sa iti alegi propria credinta. (poti sa crezi in Dumnezeu, in alte divinitati sau in nimic... nu te mai lua dupa gurile altora. Este alegerea ta.)

| reflection13 a răspuns:

laughing) La intrebarea asta vei avea raspunsuri pro si contra. Multi se vor mira de "indrazneala" ta de a pune in discutie o asemenea problema (stii tu, sistemul crede si nu cerceta) - din pura convingere ca existenta lui Dumnezeu e certa si nu ar trebui sa-ti pui intrebari de genul.
Pe de alta parte vor veni cei care vor nega totalmente existenta unei divinitati (oricare ar fi aceea) - de asemenea pentru ca dupa parerea lor, aceasta nu exista/nu se manifesta - sau pentru ca nu le-a mers in viata asa cum ar fi vrut si nu au avut pe cine sa se razbune; in fine, e discutabil in ambele cazuri.
Eu n-am sa-ti pledez nici pentru, nici impotriva; pot doar sa-ti spun o parere strict personala si sper sa nu se interpreze ca fiind o opinie categorica.
Sunt de parere ca exista acel cineva/ceva intr-un alt plan divin/astral/metafizic sau cum vrei sa-i spui. Ca e o divinitate, ca sunt mai multe sau ca e doar dorinta noastra puternica ce se manifesta in univers, asta nu as stii sa-ti spun.
Si incearca sa vezi lucrurile din perspectiva ambivalenta: doar pentru ca nu ai vazut ceva, asta nu inseamna ca nu exista sau invers, daca ai vazut, asta nu inseamna ca tot ce zboara se mananca.winking

| stefan110310 a răspuns:

E si normal sa nu crezi in ceva ce nu ai vazut.

| xItsMe a răspuns:

Pai... Se poate interpreta in modul religios existenta noastra, si eu ma intreb acelasi lucru, dar am invatat ca nu trebuie MEREU sa vezi ca sa crezi. Adica, Dumnezeu da multe semne cum ca ar exista, nu degeaba il slujim. Cat despre Iad si Rai, nu-s moarta INCA deci n-am de unde sa stiu, dar sunt sigura ca exista.
Si sunt sigura ca exista si alte planete cu ce ai spus tu, "zane, strigoi, etc laughing", adica, ar fi imposibil sa fim singurele fiinte de pe Pamant worried.

| Doηηa a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca Dumnezeu exista. Nu ti s-a intamplat niciodata sa ti se para ca nu stii ce sa faci in legatura cu ceva si dintr-o data sa iti vina o idee? Dupa mine, daca exista partea buna(Dumnezeu) atunci trebuie sa existe si partea rea(Iadul fantome etc)
Eu spun sa incerci sa crezi in ceea ce nu vezi chiar daca poate ti se pare absurd, poate ti se va intampla ceva bunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mare filzof de al nostru a zis asta

„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. "
Petre Ţuţea
Mai mediteaza si tu un pic...

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă și Petre Țuțea a ajuns un mare filosof român, îmi schimb naționalitatea...

| Honamy a răspuns:

O vorba înteleapta spune : " Crede şi nu cerceta".

Răspuns utilizator avertizat
| Honamy a răspuns (pentru Antipaticu):

Daca zici tu ...

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Honamy):

Mda,dupa vorba asta inteleapta ii dai unuia mai prost sa fumeze marijuana, si ii spui ca e buna, el crede si nu cerceteaza si ajunge sa-ti dea in cap pentru bani de droguri.

| Honamy a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Cunosti tu o asemenea situatie? Cine ii ziua de astazi nu stie ce sunt drogurile sau ce consecinte vor aparea dupa ce le consumi?
Referitor la intrebare... crezi ca eu nu m-am intrebat niciodata chesti precum " Oare chiar exista Dumnezeu?" sau "Ce se intampla cu noi dupa ce murim?" ba mi le-am pus de foarte multe ori, insa nu e ca si cum as ajunge la o concluzie nu il poti cerceta pe Dumnezeu ca pe marijuana. Am vazut multe documentare pe la TV in care unii oameni incearca sa dovedeasca daca Dumnezeu exista, insa nici eii nu au reusit sa ajunga la ceva concret.
Daca vrei sa crezi sau nu, este problema ta.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Honamy):

Crede ce-ti spun eu, si nu cerceta.nu cerceta cati oameni stiu despre droguri si efectele acestora.

| LysaLysa explică:

Mersi de raspunsuri :*! la unele chiar m-am amuzat laughing.

| chezzz a răspuns:

Tu chiar crezi prostiile astea ce se tot spun pe la TV, k lumea s-a format singura k nu stiu ce. Sunt unele lucruri la care nici cei mai mari oameni de stiinta nu au un raspuns, si evident k exista Dumnezeu, o sa aflam in curand. parerea mea big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru chezzz):

Preferi sa nu crezi in ceva dovedit si sa crezi in magie sau minuni?