| anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU happy
De o vreme simt ca Dumnezeu face foarte multe pentru mine,si mai am doua dorinte de la el,care cred ca mi le va implini curand,simt happy Vreau sa fac si eu ceva pentru el, nu in schimbul serviciilor pe care mi le-a facut, ci pentru o multumire happy
Ce as putea face pentru el? Multumesc

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Pe langa ce a scris @στρaτιώτov :
Hristos se identifica cu fiecare dintre noi. Fiecare il avem inlauntrul nostru pe Dumnezeu, chiar si tu, si doamna de pe strada, chiar si un batran amarat, chiar si un pacatos. Fiecare il avem pe Hristos.
Poti sa-i multumesti lui Dumnezeu ajutandu-ti aproapele. Intr-un fel pe Hristos l-ai ajutat daca ti-ai ajutat aproapele. Chiar si un lucru mic, o cana de apa sau o paine sunt bine-primite. Sau poti sa ajuti cu lucruri mai mari : sa faci voluntariat in orfelinate, azile, la biserica, etc.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mdah, de la o vreme incoace si mie imi merge din ce in ce mai bine, doar ca totul pleaca de la tine si cum percepi tu lumea din jur, cum te automotivezi si mai ales cum raspunzi stimulilor negativi. Bine, puteam sa o dau si in delirul mistic cu ce imi mai ajuta mie dumnezo', dar prefer sa nu. Fiindca dupa aia e mult mai simplu sa bagi scuza cu ma bate dumnezo' in loc sa recunosti ca daca nu iti merge bine, raspunsul e doar si doar in tine.

| danay72 a răspuns:

Biblia ne îndeamnă sa facem ce anume cere Dumnezeu. De exemplu, sa studiem cu atenție Scripturile și sa aplicam cele citite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tinand cont ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu,un mod de a-i multumi lui, ca te-a ajutat pana acum este sa citesti din Biblie, sa ajungi la o cunostinta exacta a adevarului. Cu siguranta ii vei bucura inima, pentru ca in Biblie, Dumnezeu ne spune cee ce pretinde de la noi si cum il putem fce fericit. Succes in continuare! happy

| SuNaM a răspuns:

Pentru Dumnezeu, cel mai importanta este mantuire ta. Daca tu ti-ai dat seama ca Dumnezeu te invita catre El, accepta si apropie-te si tu de El.In primul rand,du-te si fa o rugaciune in care sa folosesti cuvintele tale si sa ii spui exact ce simti:ca ii multumesti pentru ce ti-a oferit si daca te rogi din suflet(fara sa fii deranjatat/a) vei simti iubirea lui Dumnezeu(Dumnezeu se simte,nu se vede). Apoi poti sa mergi la biserica, daca nu o faci deja si sa te spovedesti si sa te impartasesti si sa incepi sa ai o viata de crestin, daca nu ai deja si asa il vei simti pe Dumnezeu mereu, si astfel poti sa faci orice in numele lui, ca El iti va da...

| Daniel2836 a răspuns:

Este de ajuns să crezi în El și să te rogi...

| Helpmeforfree a răspuns:

Multumesc frumos!