| Sebastian222 a întrebat:

Buna TPU e vreo problema din punct de vedere religios daca te uiti la filme porno?straight face

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este păcat, sunt de la diavol și sunt deocheate.
În principiu este considerat păcat pentru că scopul nu este procrearea, ci plăcerea pură, iar prin asta de depărtezi de cele sfinte. În plus, merge mână în mână cu precurvia.
Te pup!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ete un păcat atâta timp cât el arată explicit și mai mult un act sexual!
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Din puct de vedere biblic aceasta este imoralitate sexuala. 1Corinteni6:9,10; Efeseni5:3-5

| ania a răspuns:

Da, Iisus a spus că cine se uită la o femeie ca s-o poftească, a și preacurvit cu ea în inima lui.Și-n Vechiul Testamen scrie să nu descoperi goliciunea nimănui cu excepția partenerului de căsătorie.
Nu tot ce nu are legătură cu procreația e păcat. Cine citește onest Cîntarea Cântărilor din Bibliea n-are cum să nu constate că sexul a fost creat și pentru plăcere.Și cea mai împlinitoare plăcere fizică e cea din căsătoria creștină în care există încredere, fidelitate, conștiința că Creatorul e încântate de darul pe care L-a inventat pentru oameni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice e legat de sex e o problema din punct de vedere religios

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
În Coloseni 3:5 se spune: "Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia".
Cineva care vizionează astfel de materiale crezi că ascultă de sfatul de a omorî orice "poftă sexuală" sau din contră o alimentează?

Dar cel mai important lucru este că îndrumarea lui Dumnezeu este spre binele nostru. Cei ce vizionează astfel de lucruri îşi deformează părerea despre sexualitate şi cu siguranţă au de suferit, mai ales dacă sunt căsătoriţi.

| Sebastian222 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Apoi de ce s-au facut de astea?straight face

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Sebastian222):

Din cauza degradării oamenilor.

| Sebastian222 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu zic ca din placere...pai daca orice e legat de sex e problema din punct de vedere religios cum zicea suntserios copiii nu sunt facut din sex? deci suntem noi copiii facut in pacatstraight face inseamna

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Sebastian222):

Biblia nu interzice relaţiile sexuale deoarece chiar ea spune că Dumnezeu ia înzestrat pe oameni cu aceste capacităţi. Totodată ea arată că relaţiile intime pot fi o sursă de plăcere în cadru căsătorie pentru partenerii conjugali. În ce priveşte pornografia, aceasta este o practică denigratoare care îi împiedică pe cei mai mulţi să găsească adevărata plăcere în viaţa intimă. Şi asta nu o spun doar din punct de vedere biblic. Încercă să cauţi comentariile unor specialişti în domeniul sănătăţii psihice şi să vezi ce spun ei despre efectele pornografiei.

| Maria0916 a răspuns (pentru Sebastian222):

Noi copiii.suntem facuti din dragoste.Nu din pacat.Pt ca parintii tai erau casatoriti cand te-au facut si se iubeau.este o mare diferenta intre SEX si DRAGOSTE!

| pozeanimate a răspuns:

Porunca a 7-a
Sa nu fii desfranat

| liviu890 a răspuns:

Nu vad care ar fi problema...

| alex500 a răspuns:

Da,este adevarat dar noi din ziua de azi nu tinem cont de asta!