| anonim_4396 a întrebat:

eu cred foarte mult in chestia cu Dumnezeu si diavolul,cred ca exista,am vazut ceva aiurea pe Youtube,am vazut o femeie posedata si parea foarte adevarat,am ramas marcat,imi e frica de intuneric de cand ma stiu si nu pot dormii noaptea far sa imi vina in minte chipul acelei femei posedate,si mor de frica,vreau ceva sfaturi sa pot sa trec peste aceasta frica,plus ca mi-a explicat un prof o experienta de a lui cand a terminat facultatea de teologie,cum ca era in biserica niste calugari si un parinte si el( proful meu)si era o femeie posedata si facea urat de tot,atunci parintele a zis *Diavole intra in mine* -"nu intru in tine pentru ca esti prea bun",apoi vine un calugar si spune "Diavole intra in minen si lasa aceasta femeie nevinovata" -"in tine intru,de ce ai facut **** cu gandul la maica?(nu mai stiu exact la cine)" Si va dati seama ca am murit de ras pentru ca nu am constientizat pe moment, dar noaptea inainte sa dorm mi-a venit povestea in minte, iar ce am vazut pe Youtube era ceva de genul " Nu ies din aceasta femeie pentru ca am muncit prea mult sa pentru ea!" imi este frica si am 15 ani, si da, pentru ca ma uitam de mic la o emisiune " fenomene paranormale" imi e frica de intuneric la 15 ani! Va rog sa nu va bateti joc de mine in comentarii,si sa nu aud cev de genul "Mergi la psiholog ",vreau ceva sfaturi care sa ma ajute sa scap de frica asta ca m-am saturat de ea, si da mergeam la biserica, intr-u timp nu era duminica in care sa nu merg la biserica! Deci vreau sfaturi! Multumesc din suflet si dau funda!

Răspuns Câştigător
| Aaxell a răspuns:

Buna! Am avut si eu o experienta asemanatoare. Stiu cum te simti acum. Mie mi s-a intamplat cu ani buni in urma. Pe atunci nimeni nu incerca sa ma ajute, dar nici mie nu prea imi placea sa vorbesc despre asta pentru ca nu voiam sa ma creada nebuna. M-am uitat pe yt la un video cu o femeie posedata si o saptamana am dormit numai ziua si noaptea nu puteam sa dorm. Dar am trecut peste in timp. M-am gandit ca niciodata nu am vazut nimic paranormal si deci atat timp cat nu am vazut cu ochii mei nu am sa cred. Mai mult de atat "oamenii posedati" au aceleasi simptome ca oamenii bolnavi de epilepsie, deci ei nu sunt posedati, sunt doar bolnavi. Daca tu iti creezi starea aceea de frica, o sa iti fie, dar de fapt nu e nimic de care sa iti fie teama. Si in legatura cu frica de intuneric, pune-ti o veoza in camera si cand te culci aprinde-o, astfel nu va mai fi asa intuneric si vei fi protejata de lumina. Sper ca te-am ajutat! :*

| anonim_4396 explică (pentru Aaxell):

Mutumesc din suflet! Chiar m-ai putut ajuta! Si in legatura cu asta, nici eu nu am vrut sa afle nimeni pentru ca sa nu ma creada nebun,! Chiar daca mama ma face mai tot timpul, zice ca am o problema la cap...Mie imi era frica mai mult sa nu patesc ca femeia din clip, pentru ca eu chiar cred in treburile astea, multumesc din suflet inca o data!kiss

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crezi prea mult in ele, asta este problema. Diavolul crestin si Yehova nu exista, sunt inventii ale crestinismului sa spele pe creier oameni inocenti ca tine.

Apropo, eu consider ca nu exista frica de intuneric, ci frica de ce ar putea fi in intuneric. Odata ce reusesti sa te convingi ca in intunericul in care te afli nu se afla absolut nimic in afara de tine, iti vei da seama ca nu ai de ce te teme.

Cat despre teama in sine, eu zic sa o infrunti, stai ceva timp in intuneric, doar ca de la emotii si frica s-ar putea sa ai halucinatii si sa ti se para ca intr-adevar *vezi* ceva in intuneric, cand de fapt este propria imaginatie.

| Aaxell a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur mult ca am putut sa te ajut!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca am patit asta

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dovada ca Romania e cea mai medievala tara din lume esti chiar tu bravo, ce naiba cauta Romania in ue ma intreb eu

| Deaad a răspuns:

Dumnezeu e mai bun ca Diavolul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintele Arsenie Papacioc de la Manastirea Techirghiol spunea ca "diavolul este un tolerat. Ce ne facem cu el, dar ce ne facem si fara el?" Daca inlaturi ispita, cum se mai imbunatateste omul? Si aurul trebuie lamurit in foc.
Nu trebuie sa-ti fie frica de diavol, e doar o creatura ca si noi, dar el este cazut fara putinta de indreptare. Diavolul este intr-o stare jalnica, dar vrea sa-i atraga si pe oameni in starea lui.
Dumnezeu numai este necreat si Creatorul a toate.
Nu de diavolul trebuie sa ne fie frica, ci de Dumnezeu.
Sfanta Scriptura spune chiar ca "Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii" (Pilde 1:7) "...iar in departarea de cel rau sta priceperea. (Iov 28, 28)

Răspuns utilizator avertizat
| ViataMoarte a răspuns:

Odata, am intrebat preotul duhovnic ce atitudine ar trebui sa am despre diavol si el mi-a spus ca cel mai important este sa nu ne fie frica de el. Arma noastra contra lui ar trebui sa fie rugaciunea. Stii de marea putere a sfintei cruci? Te-as sfatui ca in fiecare seara sa te rogi Domnului si sa-ti faci semnul crucii. Dumnezeu te va ajuta sa treci peste aceasta frica, daca il vei ruga. Doar El ne spune sa cerem si ni se va da si sa batem si ni se va deschide.

| anonim_4396 explică (pentru ViataMoarte):

Frate,ma inchin in fiecare noapte(din pat pentru ca preotul mi-a spus ca o pot face daca sunt prea obosit)si fac cruce dupa ce termin...

| ViataMoarte a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi mai ai temeri? Roaga-te in continuare pentru a putea sa dormi linistit. Incearca sa invingi aceasta frica. Gandeste-te ca diavolul nu are nici o putere asupra ta daca iti faci semnul crucii. Poti sa spui si rugaciunea inimii, te va ajuta mult:
,, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul" sau,, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi".

Răspuns utilizator avertizat
| ViataMoarte a răspuns (pentru Ionut1492):

Iarasi tu cu jignirile tale? Daca nu crezi, e traba ta, dar asta nu iti da dreptul sa vorbesti asa despre dreapta credinta.

| RusuViorel a răspuns:

Salut,eu consider ca exista entitati malefice.Nu stiu ce sa zic cu privire la povestea profesorului sau la videoclipul pe care la-i vazut.Vei scapa de fricile tale odata cu varsta, si vei realiza ca totul se afla in imaginatia ta.Iti recomand sa nu mai vizionezi filme de groaza care iti pot perturba mintea la varsta ta, atata timp cat nu esti pregatit. Sper ca te-am putut ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru RusuViorel):

Multumesc! Am jucat si ceva jocuri horror ca outlast si acel joc m-a nelinistit, dar o sa incerc sa evit aceste chestii