| Costy_Regele_1991 a întrebat:

Am nevoie de nişte sfaturi.Eu nu pot dormi noaptea, şi am nişte obiceiuri ciudate pe care le fac înainte de culcare fara de care nu pot dormi.Deci să începem cu prima problemă: când eram mic prietena mea îmi povestea de acea Bloody Mary şi tot felul de legende despre eaMie mi s-a facut frică şi de şi nu ştiam cum arăta mi-o imaginam în cele mai urâte feluri. Până într-o zi când m-am uitat la un videoclip cu ea alaturi de fratele si verişoara mea şi cred că aceasta poveste/legendă a fost trauma copilăriei mele timp de 2 ani. Apoi credeți sau nu prietena aia ciudata mi-a povestit despre Freddie Kruger(de care acum nu mă mai tem) iar eu ca un prost m-am uitat iar şi eu cum eram mic m-am autotraumatizat şi am început să dorm cu plapuma pe cap.Problema este că eu şi acum dorm cu plapuma pe cap uneori din obişnuința alteori de frica.După ce mi-a trecut frica de BM şi Freddy am inceput să ma uit la The Walking Dead(jocul) iar pe atunci nu ştiam ce sunt ăia zombii şi atunci când am văzut cum erau măncați acei oameni am rămas incremenit.Şi acum mi-e puțin frică să mă mai uit. Uneori când dau de un videoclip de ăla gen "Top 5 întamplari paranormale" la recomandate paralizez pentru 2-3 secunde de frică. Este ceva normal? Țin să menționez ca am 15 ani şi nu ma pot obişnui să dorm singur sau sa las plapuma de pe cap decat daca ma simt in siguranță.Cum pot scapa de aceasta problemă, consider ca la 15 ani ai mei ar trebui sa dorm singur si fara sa-mi fie frica de intuneric sau alte prostii, dar chiar nu pot trece peste traumele din copilarie.O alta chestie care mi se pare ciudata la mine este faptul ca nu pot dormii daca nu aranjez toate perechile de papuci,daca nu spal vasele, daca nu schimb apa din bidon( chiar daca acesta este plin), iar când mă pun in pat mă foiesc încontinuu încercand sa gasesc o poziție cât mai confortabilă laughing)Vă rog să ma ajutați cu nişte sfaturi, iar cel mai bun raspuns primeşte fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vinsieu a răspuns:

Hehehe, nici eu nu ma bag in pat pana nu las totul in ordine in casa (papuci, vase, etc) iar o pozitie confortabila, fii sigur ca o cautam toti. Povestile si dsenele alea te-au ingrozit, ca erai mic. Dar acum ar trebui sa gindesti limpede ca nu ti de poate intampla nimic. Mai pocneste un vreasc sau o usa, mai tranteste ceva curentul, totul normal, nimic de speriat. Cind te bagi in pat, gindeste-te la ceva frumos. Somn usor!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai o problema psihica si poti sa o rezolvi doar mergand la un psiholog!
Tu ai niste tulbura de comportamant care necesita tratament profesional!

| sabin89 a răspuns:

Traumele din copilarie au bataie lunga. Oricine si orice sfat ti-ar da, ele vor vor continua sa-si faca efectul, pana la un timp de nimeni stiut. Ca sa zic si eu ceva cat mai scurt, as zice atat: Maturizeaza-te! - un singur cuvant. Sigur, poti incerca sa te maturizezi mai repede; si sa faci tot ce poti ca sa scurtezi timpul acelor influente. Evita jocurile cu impuscaturi si ucideri, evita chiar si filmele de groaza, nu mai pune plapuma in cap (sau cel putin lasa nasul liber); nu mai aborda nici in conversatie subiecte dubioase. Traieste cat mai aproape de natura si cat mai departe de tehnologie; de la tehnologie ia numai ce este strict util. Dezvolta simtul umorului si fii pe cat posibil optimist.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Stiu ca raspunsuleu pare putin cam ciudat dar, incarca asta: Te culci, iti pui ceasul sa sune noapte pe la 1-2 si at cand suna pur si simplu te trezesti aprinzi becul si te distrezi. Te va ajuta mult iti promit, te vei familiariza cu camera si cu tine insati de altfel si cu acele "jucarii" pe care crezi ca le vezi :")

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Sfatul meu e ca ar trebui sa te concentrezi mai mult asupra mintii tale. Doar tu ai controlul a tot ceea ce se intampla. Si eu am avut probleme de genu... Mi-a fost foarte greu. pana cand mi-am dat seama ca acestea se petrec doar in mintea mea, unde am putere absoluta, deci pot controla totul din cadrul ei.
Mediteaza mai mult si dezvoltati principiul asta si sigur vei reusi sa deosebesti realitatea de ceea iti creaza tie spaime.

| oFataAnonimaa a răspuns:

Daca tu zici ca nu poti sa treci peste aceste traume atunci intr-adevar nu poti. Totul depinde de tine. Insa gandeste-te gen ca Bloody Mary etc. sunt niste persoane frumoase si de treaba sau pur si simplu baga-ti in minte ca nu exista. Sper ca am fost de folos.

| Mihalache_Iulia_Gabriela_2000 a răspuns:

Am trecut si eu prin genul asta de chestii. Si pur si simplu toată lumea ma încuraja si spunea nu iti mai fie frica ca nu e mimi, țin minte ca odată credeau părinți ca dorm si mi-au închis ușa apoi transpirasem si auzeam tot felul de zgomote auzeam ca imi bate cineva in geam si ca a intrat cineva in camera mea, simțea, ca era cineva langa mine si stăteam învelită cu ochii închiși gândindu-mă ca dac ma întorc o sa vad pe nu stiu cine. Dupa ce m-am mai maturizat un pic am început sa gândesc altfel, m-am gândit ca niste creaturi atat de rele nu pot intra lamine im camera atâta timp cat nu mi-e frica de ele si cat timp eu sunt credincioasa si am încredere in Dumnezeu.
Dumnezeu e mereu langa tine cand ai nevoie si te apăra de orice.
Nu te gândi la ce e mai rau gândește ca e un înger langa tine care nu ii lasa sa te rănească si noaptea gândește-te ca e un moment de relaxare care nu trebuie sa il epuizezi gândindu-te la tot felul de chestii.
Sper ca te-am ajutat!