| Mihaigabrielmarin14 a întrebat:

Buna TPU, eu sunt Mihai si am 15 ani, recent am o atractie sexuala spre baieti, am avut o iubita dar nu m-a satisfacut relatia. Dupa am facut niste atingeri cu un baiat in baia scolii si atunci am simtit ca sunt gay. Este un pacat pentru Dumnezeu?

47 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Inaintea luu Dumnrzeu toti suntem pacatosi, ne nastem cu o natura pacatoasa si avem potential pentru toate incalcarile posibile ale constiintei inclusiv pentru lacomia pentru trupurile altora indiferent de sex. Oricine vrea sa fie deschis la idee, nu mai vorbim daca se se mai si uita la filme de genul se poate simti arras de ideea de a deveni gay, lesbiana bisexual, trisexual? zoofil, necrofil, toti suntem ispitibili pentru ca ne nastem cu o natura pacatoasa.Asa ca esti pacstos si tu ca noi toti ceilalti.Dar toti a.m primit de la Creator si constiinta care taxeaza prin vinovatie si remuscari orice implicare sexuala cu altcineva decat partenerul de casatorie de sex opus.De aceea scrie in Biblie categoric- Fugiti de curvie!
Nu e pacat ca te simti atras la fel cum nu e pacat nici sa te simti atras sa furi ceva ( macar un film de pa net) ci sa cedezi ispitei si sa te implici sexual cu o persoana cu care nu esti casatorit indifere de sex.Creatorul a dat darul virginitatii pentru a fi faruit numai partenerului de casatorie de sex opus.Pacat vine de la grecescul harmatia care inseamna a rata tinta. Orice alta i.plicare sexuala decat cea cu partenerul de casatorie de sex opus, rateaza tinta pentru care Creatorul a inventat sexul, adica asta inseamna ca e pacat.

| dany1988122 a răspuns (pentru ania):

Nu mai faceti copii, si pacatul dispare. Sau nu vreti sa dispara pacatul?

| ania a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e pacat sa faci copii, e porunca Creatorului: Cresteti, inmultiti - va, umpleti pamantul! Genesa 1: 28

| dany1988122 a răspuns (pentru ania):

E pacat, ca duc pacatul originar mai departe.

| dany1988122 a răspuns (pentru ania):

Ca sa nu mai fie pacatul originar in lume, nu mai faceti copii, si pacatul dispare de la sine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

... atunci am simtit ca sunt gay. Cum ai simțit?
Este un pacat pentru Dumnezeu? Întreabă-l pe el.

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

Se deduce din Biblie ca homosexualitatea nu e pacat. Melcii sunt hermafroditi.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Se deduce din Biblie ca homosexualitatea nu e pacat. Cum se deduce?
Melcii sunt hermafroditi. Și?

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

Si nu au femele.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Da. Dar ce vrei să demonstrezi cu asta? Noi suntem altă specie.

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

E vorba despre homosexualitate, nu specii.

| dany1988122 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu despre specii'

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Hermafroditismul melcilor nu este homosexualitate și nu o justifică la oameni.

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

Cum nu. Nu sunt toti masculi? Cum a zis: nu e vorba de specii.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Atracție sexuală pentru indivizi de același sex; inversiune sexuală, invertire sexuală. Conform cu DEX. Unde sunt melcii?

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu sunt toti masculi? Nu.

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu? Explica. Cum se numeste femela melc?

| dany1988122 a răspuns (pentru sadrian46):

Aici. Ca au acelasi sex.

| halogen001 a răspuns:

Nu este, pentru că Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitivă.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu esti gay, esti un copil confuz care nu stie mai nimic despre viata. Nu consuma pornografie, fa bine sa ai o dieta sanatoasa si fa sport. Esti in crestere încă și corpul tau trebuie sa se stabilizeze psihic si hormonal. Daca ignori prostiile astea o sa vezi ca la 25 de ani n-o sa mai simti nimic "gay" la tine.

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

As mai vrea sa fiu copil. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

De ce te bagi în seamă aiurea? Nu cu tine am vorbit

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asa sunt eu. Bagaret rolling on the floor

| oglindasultanului a răspuns:

Cauta tu singurel pe google, ce parere au cei din vatican despre homosexualitate. Alege tu de acolo si citeste orice vrei, sa nu-ti dam noi ceva intentionat.

| StrongHeart a răspuns:

Este sodomie, un mare pacat pentru ca strici templul Duhului Sfant. Dumnezeu a lasat barbat si femeie. Tu faci ce vrei, dar iti recomand sa citesti despre Sodoma si Gomora, cetatile distruse pentru ca oamenii devenisera foarte rai si se impreunau barbat cu barbat, oameni cu animale, iti dai seama ce era acolo.

| iurii75 a răspuns:

Orientarea sexuală nu este întotdeauna doar alegerea persoanei, influența mediului înconjurător ci uneori și genetic. Dar aceasta nu scuză un comportament greșit. Unii sunt genetic mai predispuși la violență, înseamnă aceasta ca nu trebuie să se țină in frâu si nu trebuie să dea socoteală pentru faptele sale?

| dany1988122 a răspuns (pentru iurii75):

A aparut verzetul rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru dany1988122):

Boul își schimbă contul dar năravul ba, tot la poarta nouă se trage.
rolling on the floor

| dany1988122 a răspuns (pentru iurii75):

Ce sa faci cu varzetul rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru dany1988122):

Varză ai fost, varză ai rămas...
Cum erai bun doar la siloz, așa și ești...

| dany1988122 a răspuns:

Evident, caterinca rolling on the floor

| dany1988122 a răspuns:

Strongheart, nu mai fi copil. Dai si fugi? Te bagi singur inseama si ma ''ignori dupa, ca sa nu iti mai dau repplica? Copilisme. Ete ca pot sa iti dau replici cate vreau, dar tu nu mai poti rolling on the floor Si la melci e sodomie? Aia sunt toti homosexuali. Si vezi ca rupeti din context acolo. Sariti imediat la capitolul 19, sarind peste capitolul 18, unde e contextul. Hai sa te ajut. Ce cautau acei ingeri in Sodoma? Sa o distruga, de ce? Acei ''homosexuali'' au vrut sa le dea o lectie ingerilor ca au venit sa distruga cetatea. Si cam prost era Lot. Nu stia ca homosexulilor nu le plac femeile? Amatorisme. Si parca fetele lui Lot nu cunosteau barbati, nu? Dar aflam ca aveau si soti mai incolo, tot in capitolul 19. rolling on the floor

| IonutP22 a răspuns:

Da, este un mare pacat in fata lui Dumnezeu. El a creat barbatul si i-a facut parte feminina. Dumnezeu il lasa pe om sa aleaga, dar daca ai frica de El gandeste-te bine la consecinte, pentru ca vei suferi daca faci alegerile nepotrivite. Nu te lasa dus de gandurile astea rele care le ai, pentru ca multe sunt inselatoare.

| CIaudiu a răspuns (pentru IonutP22):

Daca este un mare pacat atunci de ce a permis multora sa se nasca cu aceasta inclinatie pe care n-o pot schimba nici cu o operatie pe creier? Ori faci si tu parte din prostimea care sustine ca de fapt ei isi aleg orientarea respectiva?

| dany1988122 a răspuns (pentru CIaudiu):

Sa nu uitam de melci. Toti sunt homosexuali.

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

laughing laughing laughing
Eventual intersex non-binary. laughing laughing laughing laughing laughing

| dany1988122 a răspuns (pentru Allemando):

Demi Lovato

| Allemando a răspuns (pentru dany1988122):

laughing

| dany1988122 a răspuns (pentru Allemando):

Vezi ca le am? rolling on the floor

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns (pentru CIaudiu):

Sunt homoxe care său pocăit și au depus mărturie în fața oamenilor despre viața lor mizerabilă.
Alegerea este personală, dacă nu ai adevărul bibliei în suflet vei primi dorințe deviante de la demoni.

| oykoj98 a răspuns (pentru CIaudiu):

Toți oamenii au diferite atracții: unii sunt atrași să mintă, alții să omoare, totuși nu spui că minciuna sau uciderea sunt normale și ar trebui acceptate de societate. Faptul că ceva te atrage nu înseamnă că Dumnezeu este de acord cu acea chestie. Noi ne naștem cu o natură decăzută înclinată spre rău, din pântece fi ai mâniei.

"Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi" (Efeseni 2:3)

"Fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuşi şi momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea" (Iacov 1:14-15)

"fiecare este robul lucrului de care este biruit." 2 Petru 2:19

Aceste atracții oricât de naturale pot fi, și chiar sunt naturale, asta nu înseamnă că sunt bune. Natura omului în sine este rea. Aceste dorinții trebuie suprimate la fel cum te abți și din a mai mânca încă o felie de pizza pentru că ți la silueta ta. Oare nu merită Dumnezeu mai mult. Acum nu pot promite că Dumnezeu ia atracția. Unele persoane s-au luptat cu ea toată viața, iar altora Dumnezeu i-a eliberat de ea, dar în ambele cazuri persoana trebuie să iubească mai mult pe Dumnezeu decât proprile plăceri și pofte. Dumnezeu vrea binele persoanei, ispita este de la cel rău și duce la distrugere. Dumnezeu îți întinde mâna, nu îl lăsa să aștepte. Nu ști dacă maine ți-o va mai întinde iar.

"Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite" (Romani 1:28)

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns:

Dacă atingerile le amplifici intenționat vei suferi mai mult la urmă.
Caută să citești Noul Testam și vei putea face diferența în multe situați de gen.

| manumescvally a răspuns:

Nu este un păcat să iubești Mihai. Dar ce-ai zice să ne cunoaștem?

| fanPepsi a răspuns:

Un troll gay.