| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-am pierdut selfie stickul pe la scoala. Mi l-a gasit un baiat si imi zicea ca cica nu mi-l da pana nu ii dau 15 lei ( pachet de tigari ). Acuma... eu am jurat pe Facebook, prin alt baiat, si nu cu voce tare, ca ii dau aia 15 lei. Insa am zis fara sa gandesc. In dimineata asta m-am gandit mai bine si am zis ca de ce sa ii dau bani pe un lucru ce imi apartine? Problema mea e ca ori de cate ori am jurat stramb, am patit cate ceva rau. ce as putea face sa anulez oarecum juramantul?
* Mentionez faptul ca baiatul cu selfie stickul i l-a dat deja unui bun prieten de al meu sa mi-l dea vineri. iar banii urma sa ii dau baiatului cu care am vorbit eu pe Facebook. Complicat, stiu laughing *

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce probleme existentiale au unii... sa anulezi juramantul dat pe fb si nu cu voce tare.

Da si tu un ctrl+z si gata

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

La cap ai probleme.

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

A jurat fals, asta inseamna ca dispretuieste datoriile sale sacre, il disptetuieste pe Dumnezeu.Nu ar fi mai bine sa-i dea baiatului banii promisi? Apoi, ne promite, sa mearga si la un control medical de rutina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba bo$$, nu mai ai șanse să ajungi în rai.

| gratargratar a răspuns:

Nu cred ca ai pacat daca nu dai banii, dar daca ii dai - ai o fapta buna...
Oricum - astea se spun la duhovnic. Ia-ti un duhovnic si o sa vezi ce schimbari mari si bune o sa ai in viata. E foarte importanta taina spovedaniei, fara de care nu se iert pacatele. Chiar daca primesti raspunsuri bune pe internet... happy

| 熊Panda熊 a răspuns:

Mai bine nu-i da banii. Nu se jura asa de repede si pe orice, dar e mult mai bine sa incalci juramantul si sa nu-i dai bani de tigari.