| aldegor a întrebat:

nu prea stiu eu multe despre religie dar am o intrebare si sper sa ma lamuriti, din cate am auzit eu cand o persoana moare si daca nu i se face slujba de catre preot cica nu mai intra in "imparatia domnului" aka rai, de unde si pana unde? vine chestia asta? pai sunt multi oameni care au murit in diferite circumstante si nu au avut parte de slujba, asta inseamna ca ei nu mai intra in rai? sau ceva de genu asta, de ce trebuie un popa betiv si mai pacatos ca noi sa faca slujba? ca sunt multi preoti dinastia, de exemplu tatamiu nu de multe ori zice ca nu ar vrea sa i se faca slujba de preot ca nu crede si niciodata nu iau placut preotii desi el este credincios, in fine am lungito astept un raspuns plauzibil, Funda.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Locul in care o sa ne petrecem vesnicia ni-l pregatim inca din timpul vietii.Nu mai conteaza absolut nimic ce se face dupa aceea. Poti sa chemi zece preoti sa iti faca slujba, dar locul nu ti-l poate schimba nimeni.

| DeliaDaniela a răspuns:

Un om cand moare, este mort. conform bibliei acesta nu mai sufera, nu mai gandeste, nu mai are ganduri. Deci poti sta linistit(a) ca nu se intampla nimic daca nu i se face slujba. Nici macar lui Isus nu i s-a facut vreo slujba! happy

| iurii75 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

happy

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Cred ca Biblia ta iti da eroare. Pilda cu bogatul si saracul lazar nu este o dovada a existentei iadului? Sau cand mantuitorul pomenste de plangerea si scrasnirea dintilor nu iti spune nimic?

| ania a răspuns:

Nu contează ce popi îngroapă pe cineva nici unde zic aceștia că va merge ci cui i-a aparținut omul câtă vreme a trăit. Dacă a fost un ucenic al lui Hristos, sufletul lui va merge în prezența Tatălui și a lui Iisus(unde Apostolul Pavel de exemplu era sigur că va ajunge- aș vrea să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine-Filipeni 1-24) dacă nu va ajunge într-un loc de chin, ca și bogatul la ușa căruia stătea săracul Lazăr, de unde chiar dacă ar vrea să-și avertizeze rudele de realitatea acelui loc va fi imposibil-Rogu-te părinte Avraame, să trimiți pe Lazăr în casa tatălui meu, căci am cinci frați, să le adeverească aceste lururi ca să nu vină și ei în acest loc de chin...Și Avraam i-a răspuns-Dacă nu ascultă pe Moise și pe prorooci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva din morți-Luca 16-27-31)

| RAY a răspuns:

Si daca papa isi face slujba tot mort pe vesnicie vei vi

| DeliaDaniela a răspuns (pentru RAY):

Foarte corect raspunsul, mai putin partea aia cu "vesnicia". happy

| Mădă0611 a răspuns:

laughing daca lumea e credula, sau proasta, foarte proasta, si crede tot ce zice Gigica de langa bar care fiind toata ziua in coma acoolica a avut vedenii cu si despre dumnezeu, deci exista, sa-l plateasca pe popa sa le cante ingerilor ca sa deschida poarta raiului laughing, dracii o deschid gratuit, din cate am inteles, si mai zice lumea ca sunt rai.

Sunt doar minciuni.

| milan9 a răspuns:

Trecând peste faptul că în cazul sectelor se plăteşte lunar a zecea parte din venit (!), în cazul unei înmormântări nu trebuie să se facă confuzie între cheltuielile totale legate de eveniment (praznic, sicriu, loc de mormânt, gropari, etc...), care pot ajunge la zeci de milioane, nu se face confuzie deci între această sumă şi taxa de 200-300 ron care ajunge, la episcopie şi nu la preot.

Alte donaţii primite de preot sunt o formă de compromis (în locul restului de 60% din salar, care NU se primesc de la stat, ci se fac din fonduri proprii- donaţii, lumânări, etc...).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Să nu se înţeleagă greşit, "un om cand moare, este mort" cu trupul, DAR VIU CU SUFLETUL!

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7; "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă". Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Dacă la unele confesiuni se cere zeciuiala e problema lor, nu e cazul meu. La noi la primărie a fost afișat un preiscurant din partea mitropoliei care conținea prețurile la diverse ritualuri (înmormîntare, botez, căsătorie...) De ce s-a ajuns la aceasta? Oamenii au făcut gălăgie deoarece preotul cerea cu mult mai mult (de fapt așa și continue) În Biblie se vorbește despre donații benevole nu și de taxe fixate.

| milan9 a răspuns:

Rugăciunile făcute de către preot la sfârşitul vieţii au importanţa lor, dar nu există nicăieri vreo învăţătură ortodoxă care să spună că fără ele o persoană nu poate intra in "Împărăţia cerurilor"! "De unde si pana unde" ai scos asta? happy

Poţi fi liniştit în privinţa asta, dar să ştii că fiecare moment de rugăciune este necesar în felul său. Neliniştit poţi fi gândindu-te că mântuirea sufletului nu ţine de ceea ce facem după moarte, ci de faptele noastre, de rămânerea în starea de har, pe care îl primim prin Biserica lăsată de Hristos.

| Lizzu a răspuns:

Foame de baniwinking ....si santaj ..nu vedeti ce santaj josnic? de exemplu " daca nu facem slujba nu intrati in imparatia cerurilor "; minciuni. Se folosesc de sentimentele oamenilor pentru a stoarce bani in buzunarele si burtile lor. Rusine!

| Lizzu a răspuns:

Sufletul este universal, liber, el nu are nevoie macar de slujbele pamantene si de onoruri. El isi urmeaza cursul natural in Univers dupa parasirea trupului.
Dumnezeu ne primeste oricum, nu avem nevoie de acordul preotilor pentru a merge in celelalte lumi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| iurii75 a răspuns:

Cîți bani lua Isus cînd vindeca, învia? Cîți bani le-a spus discipolilor să ceară cînd vindecau? Ce plată cere preotul ca să îngroape un mort? Nu e de ajuns că persoanei ia decedat cineva drag din familie, deseori trebuie să intre și în datorii pentru a achita taxele.

| Zenit313 a răspuns:

Daca preotii nu fac bani de pe urma ta, ajungi in Iad...

| dragos9234 a răspuns (pentru Zenit313):

laughing

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Corect,s-a lansat bmw serie noua si astia nu vor sa cotizeje nesimti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand preotii se roaga se roaga [pentru cei adormiti,frati crestini, in lupte, pe mari, innecati, mancati de fiare.si fiecare trebuie sa se invredniceasca a trai, ca atunci cand moartea ar veni maine.iar rudele sa se intereseze de oricine mbun sau rau, in familie ori ratacit departe de toti.biserica are rolul ei in viata crestinului si a celor adormiti.pe pamant este biserica luptatoare, iar in ceruri este cea biruitoare in comuniune una cu alta fiind, facand voia domnului si ajutandu-se reciproc.