| Robert1STAR a întrebat:

Vreau sa stiu daca are ceva daca intru intro biserica katolika desi eu sunt Ortodox este pacat

11 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu este deloc. Scrie cumva in cele 10 porunci sa nu calci intr-o biserica catolica? Poti sa o faci linistit. Te duci in orice biserica din lume asta.

| milan9 a răspuns:

Biserica Catolica este singura numita de catre noi "Biserica sora". In conditiile in care nu ai una ortodoxa, mergi acolo. Dar daca vei insista trebuie sa gasesti tu si una ortodoxa... happy
Cele doua, Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt singurele care au pastrat neschimbate invataturile predate de Fiul lui Dumnezeu apostolilor (cu deosebirea ca Biserica Catolica s-a abatut putin prin adaugarea nejustificata a catorva puncte noi in anul 1054).

| Holiday a răspuns:

O sa vina Preanesimtitul Daniel, patriarhul BOR, si o sa-ti dea doua trafalete dupa ceafa de nu te vezi...laughing

Stai linistit, poti intra in ce biserica vrei, dar grabeste-te, nu mai dureaza mult si vor incepe sa se inchida si pe la noi laughing

| sublime89 a răspuns:

Da, o sa-l deranjeze foarte tare pe zeu ca vrei sa intri in "casa lui".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost ani de zile la catolici.
Este ok.
Am discutat despre asta cu preoti ortodocsi precum si cu catolici.

| pet555 a răspuns:

Normal ca nu.

| Muntgvb a răspuns:

Da este, nu sunt rasist, dar catolicii sunt eretici, sa te rogi cu ei e tradare fata de Iisus.Nu cred ca-ti doresti asta.

| anamary a răspuns:

Daca te uiti prin manualele de istorie, vei observa ca in anul 1051 s-a produs Marea Schisma.
Marea Schisma=despartirea biserici catolice de cea ortodoxe
Deci pana atunci, erau una si aceeasi biserica, cu aceleasi reguli. Dumnezeu e acelasi, Iisus e acelasi, etc.Nu este nicio problema dupa parerea mea.Sa nu prea intri in temple in care se slavesc alti zei...dar intr-o biserica care acum mult timp a fost unita cu cea ortodoxa, avand aceeasi credinta nu e nicio problema

| Robert1STAR explică:

Va multumesc frumos. Eu sunt in Germany si in romaniaa ma duceam întotdeauna la biserica si nu stiam in biserca katolika... Ori cum va multumesc!

| Nasdfg a răspuns:

Imi explici de ce ai scris "catolica" cu k in loc de c?

| Robert1STAR explică (pentru Nasdfg):

Pentru ca nu-mi merge c-ul