| ChristinaGM a întrebat:

Este pacat pentru un ortodox sa intre intr-o Biserica ce apartine altei religii?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nicaieri nu scrie asta. Este tot Dumnezeu si acolo ca si in casa ta.

| danay72 a răspuns:

E pacat daca nu cauti religia adevarata, pentru ca Isus a zis,, cauta si vei gasi,,.

| Kaℓi a răspuns:

Daca ar fi pacat, ar exista un iad al turistilor.

| OnuOnulică a răspuns:

In mod normal nu.

| Doub a răspuns:

Nu.

| Wøodenpints a răspuns:

La fel de păcat cum e pentru un abonat Vodafone să intre în Orange shop.

Voi chiar credeți că undeva acolo sus există una sau mai multe entități care ar da o flegmă pe faptul că intrați într-o clădire?

| Dorugar a răspuns:

In primul rand nu este niciun pacat sa intri in nicio biserica de orice fel!
Cel mai mare pacat este ca cineva sa frecventeze bisericile pentru ca Domnul nostru Isus ne invata in predica de pe Munte SA NU MERGEM la biserica ci sa ne rugam de acasa din camarutza noastra.
Asa ca ce crezi este sau nu pcat sa mergi la biserica atunci cand Isus spune sa nu mergi?
Pai cine este capul bisericiidaca nu Isus cel care te invata ca biserica lui Dumnezeu este corpul tau si nu cladirile de piatra!

| Jardelin a răspuns:

Nu. E pacat sa ramana acolo.

| NGheorghe a răspuns:

Nu-i pacat dar poti fi pedepsit, si nu in cer ci pe loc, daca le incurci ritualurile de slujba... ca te vor da afara, nu-i nimic grav, dar sa nu te alegi cu suturi in fund de la cei mai "spiritualizati" dintre ei. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa fie pacat? Nici una din religii nu-ti interzice si cunoasterea celorlalte.In acest fel se "cern" adevaratii credinciosi.Cei care cred intr-adevar, cuoscand si perceptele altor religii, nu vor face dacat sa-si intareasca increderea in religia lor.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu,daca incearca sa recruteze pentru biserica lui

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Desigur.ar fi pacat sa dai banii altei biserici. ei s-au chinuit atata sa te pacaleasca si apoi nu le dai banii tai. nu e frumos happy

| Aiwendil a răspuns:

Nu.Tot in acelasi Dumnezeu cred si alte religii.Doar ca are mai multe nume.

| drutzix a răspuns (pentru Aiwendil):

Wow. o sa ii anunt pe budisti ca si ei cred in YHWH. vor fi foarte bucurosi sa auda asta

| Lucică1998 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi pentru ca un preot ți-ar zice ceva de genu ca dacă mergi la o alta biserica o sa te trasnesca sau ca o sa ai numai ghinion sau ceva asemanator.dar ca sa răspund la întrebarea ta nu e greșit. Chiar e indicat pentru o informare mai buna a ta pentru ca, contrar credinței populare, in Biblie nu scrie ceva de genu "crede si nu cerceta", ci chiar Isus ne spune sa cercetam(cu scopul de a nu fi înșelați de cineva).