| pintexim a întrebat:

Buna voi credeti in iluministi, daca da va este frica de ce se va intampla in viitor?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Oamenii au decis sa fie indendenti de Dumnezeu.El i-a inzestrat cu liber arbitru si i-a lasat pe ei sa aleaga ce vor sa faca.Alegand sa se conduca singuri, au demonstrat ca nu sunt capabili sa satisfaca necesitatile reale ale omenirii.Nimeni nu poate spune ca guvernarea omenasca a facut bine pentru toata lumea, ci doar pentru ei. Tocmai de aceea, Dumnezeu promite ca va interveni si va pune capat la toate nedreptatile si suferintele de azi.El poate si vrea sa faca acest lucru.Intrucat oamenii au incercat orice forma de guvernare si nici una nu a dat un rezultat bun, se vede clar ca oamenii nu au fost creati cu capacitatea de a se conduce singuri.Deci solutia este guvernarea stabilita de Dumnezeu, teocratia.Si fie ca oamenii sunt de acord, fie ca nu, El nu are nevoie de aprobarea nimanui, pentru ca totul ii apartine, aceasta guvernare va veni.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De Dumnezeu trebuie sa iti fie frica.Citeste Apocalipsa si vei vedea ca traim vremurile de pe urma.

| Birjaru a răspuns:

Iluministii au fost adeptii iluminismului, un curent al sec. XVII-XVIII. Cred ca ai vrut sa intrebi de illuminati... care reprezinta doar imaginatia unor oameni bolnavi de conspiratii si alte tampenii.

| danay72 a răspuns:

Nu imi e frica de viitor pentru ca Biblia arata clar ce se va intampla in curand, faptul ca Dumnezeu nu va permite nimanui sa intervina in realizarea scopului sau. Psalmi37:9-11

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

Şi care este scopul său?

| danay72 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Sa readuca pamantul cum era cand i-a facut pe Adam si Eva.Pamantul sa devina un paradis, un loc in care sa nu mai fie rautate, violenta si suferinta si sa fie locuit de oameni drepti si buni.Isaia65:20-25,Isaia11:6-9,Psalmi37:9-11,29; Matei5:5.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

1. Nu mai veni cu citate din biblie, dă-mi un răspuns gândit 100% de creierul tău.
2. Dacă spui că dumnezeu există şi are chiar şi un scop, ce l-a împiedicat să-l îndeplinească până acum? Adică, dacă este atât de puternic şi a reuşit să facă un univers din nimic, mă gândesc că nu i-ar lua preamult timp să-i facă pe oameni să fie aşa cum vrea el.
Iar dacă acest dumnezeu mai este şi omniscient, de ce i-a mai făcut pe oameni dacă oricum ştia că se va ajunge la răutate şi violenţă. Dumnezeul ăsta al tau ori e sadic ori e bătut în ţeastă.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

Deci,dumnezue i-a lăsat pe oameni să facă ce vor, dar dacă nu fac cum zice el îi trimite în iad. Păi, atunci cum poţi să faci altceva în afară de ce vea acest presupus dumnezeu, şi sa-ţi fie bine?
Nu-i cam sadic?

| danay72 a răspuns (pentru Wøodenpints):

In primur rand Dumnezeu nu trimite pe nimeni in nici un iad, in Biblie nici nu exista acest termen, a fost inventat de oameni ca sa-i faca sa le fie frica si sa fie la cheremul bisericii.Dar omul cand moare merge in pamant si nu mai stie nimic. Apoi, Dumnezeu chiar e dezgustat de aceasta idee de chin in foc, pentru ca el e iubire.Cat despre pamant e normal sa puna conditii pentru ca e locuinta sa si e ca si cum noi suntem chiriasi. Daca nu respecti conditile esti dat afara.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

Tu macar ai citit biblia?
Tot văd că-mi spui că în biblie scrie doar ce vrei tu.

| danay72 a răspuns (pentru Wøodenpints):

De peste 20 de ani studiez Biblia, nu iau versetele la intamplare, ci stiu ca versetele Bibliei se armonizeaza intre ele, nu se contrazic.Si oricine studiaza Biblia poate sa inteleaga bine despre ce spune Dumnezeu.Si tu, daca vrei sa intelegi Biblia pe subiecte, ai putea s-o analizezi gratuit cu Martorii lui Iehova si o vei intelege, in mod logic, nu fanatic. Oricum mi-a facut placere sa discutam.Sa ai o zi buna.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

Stai,tu eşti dinăia cu martorii lu' iehova? straight face

| danay72 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da,sunt o Martora al lui Iehova si ma bucur cand oamenii ca tine sunt dispusi sa vorbeasca fara sa aiba prejudecati, pentru ca din nefericire, manifesta prejudecati si pun o bariera, desi nu ne cunosc.

| Wøodenpints a răspuns (pentru danay72):

M-am săturat de voi. Cân vă văd pe stradă cum încercaţi să-i atrageţi pe oameni îmi vine să vă sparg faţa cu o bordură.

| danay72 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Oamenii au decis sa fie indendenti de Dumnezeu.El i-a inzestrat cu liber arbitru si i-a lasat pe ei sa aleaga ce vor sa faca.Alegand sa se conduca singuri, au demonstrat ca nu sunt capabili sa satisfaca necesitatile reale ale omenirii.Nimeni nu poate spune ca guvernarea omenasca a facut bine pentru toata lumea, ci doar pentru ei. Tocmai de aceea, Dumnezeu promite ca va interveni si va pune capat la toate nedreptatile si suferintele de azi.El poate si vrea sa faca acest lucru.Intrucat oamenii au incercat orice forma de guvernare si nici una nu a dat un rezultat bun, se vede clar ca oamenii nu au fost creati cu capacitatea de a se conduce singuri.Deci solutia este guvernarea stabilita de Dumnezeu, teocratia.Si fie ca oamenii sunt de acord, fie ca nu, El nu are nevoie de aprobarea nimanui, pentru ca totul ii apartine, aceasta guvernare va veni.

| RAY a răspuns:

Basme monderne lasa tu apocalipsa si traieste viata numai te gandi la viitor, gandeste la prezent fa ceva nu sta citeste o carte

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, cred in ei, există! Nu mi-e frică de ce se va întampla în viitor, deoarece Dumnezeu este stăpanul.

| AlbaAura a răspuns:

Nu.De ce sa-mi fie frica? De inchipuiri si de inchipuiti? Doar Dumnezeu stie ce se va intampla si cand se va intampla.

| pintexim explică (pentru AlbaAura):

Offf de m-ar crede si prietenii mei au auzit sau citit nu stiu pe unde si ma tot bat la cap ca vai deoamne despre iluminati si ma enerveaza eu oricum nu cred dar am vrut sa vad daca mai sunt si altii care cred sau nu