| alina0507 a întrebat:

a auzit cineva de Sf Expedit cel care îndeplinește orice dorința? As vrea sa stiu după cat timp vi s-au împlinit dorintele? Cate zile v-ați rugat? Multumesc

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, sfantul amazon.com

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca eu cer o masina cum mi o da?

| anonimg a răspuns:

Trebuie ca și sfântul destinatar să fie ascultător ca să poată primi ceva.
Păi cum ne putem ruga sfinților care nici măcar nu mai sunt în viață? Ce facem cu Dumnezeu Tatăl nostru, care este cu mult mai dornic decât părinții noștri pământești să ne ofere lucrurile bune pe care I le cerem?
Orice om care a fost sfânt și a murit, oricât de sfant ar fi fost el, dacă a murit este mort, și nu putem să-i cerem ceva. Asta cu excepția lui Moise care știm că a fost înviat. Biblia nu ne spune decât de 3 oameni care au fost luați la cer: Enoh, Moise și Ilie. Dar ne este interzis să ne rugăm sfinților în locul lui Dumnezeu.
În afară de cei 3, este și Domnul Hristos. Tot ce vom cere Tatălui ceresc în Numele Domnului Hristos, ni se va da.
Dacă folosim alte metode decât acelea pe care El le-a lăsat, să nu ne așteptăm să primim ceva de la El.
Nu știm că Dumnezeu oferă binecuvântări tuturor oamenilor? Și că de fapt numai Dumnezeu ne binecuvintează și nu vreunul dintre sfinți, fie morți fie vii?
Noi nu avem voie să facem rugăciuni niciunui om, fie el sfânt sau nu viu sau mort.
A nu se confunda rugămintea, cererea față de un om, cu rugăciunea înălțată la Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu îți îndeplinește aproape orice dorință dacă îl asculți. Cei care au devenit sfinți s-au rugat lui Dumnezeu, nu altor sfinți. Așa sa faci și tu.