| anonim_4396 a întrebat:

Buna Ziua! Am facut rost de adresa manastiri Vatopedu din Grecia (Muntele Athos) si as vrea sa trimit o scrisoare si sa fac si o donatie dar nu stiu daca bani ii pot baga in plic sau cum?
Este prima data cand trimit si nu prea stiu cum sa fac? Pe internet am gasit numere de conturi bancare dar nu prea am incredere de aceea as prefera sa bag bani in plic...dar nu am siguranta ca vor ajunge. Vreunul dinte voi a mai procedat asa?
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Vatopedu este m-re greceasca, şi cred, cea mai înstărită din Athos. Te poţi orienta asupra altora, modeste şi româneşti chiar, gen Lacu (este izolată undeva într-un loc în care ajung foarte puţini pelerini. Cei de acolo se ocupă şi de editarea textului unei reviste ortodoxe foarte apreciate –Familia Ortodoxă, dacă ai auzit) sau Prodromu (iarăşi, mănăstire românească), exact în capătul Peninsulei, unde călugării încep programul de rugăciune la 4 dimineaţa (pentru mine a fost tortură - de bunăvoie bineînţeles). Prima masă şi singura pentru călugări, este după apusul soarelui (pe noi ne-au servit cum se cuvine...), în rest până la amiază primesc doar un ceai...

| princess a răspuns (pentru milan9):

Nu stiam de acestea pe care le zici tu, eu am facut rost de adresa de la cineva care a scris tot acolo si mi-a zis ca a primit si raspuns, si nu stiam ca Vatopedu este cea mai bogata dintre ele.o sa ma mai informez. mersi

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă ai bani care îți prisosesc, ajută oameni amărâți și săraci, ( nu puturoși certați cu munca), și termină cu prostiile, cu Muntele Athos și Șmathos!

| princess a răspuns (pentru MMihai):

Este vorba despre o suma modesta, nu imi prisosesc bani, daca ar fi asa poti fi sigur ca as ajuta alte persoane amarate.

| MMihai a răspuns (pentru princess):

A da niște bani la o biserică sau la o mânăstire, este la fel, ca și cum ai da foc bancnotelor respective.

Dacă iți prisosesc banii ăia, dă-i la oameni amărâți și săraci indiferent de ce sumă este vorba.

| Inferno a răspuns:

Daca este o "donatie" de 2-3 lei, respectiv 20-30 lei, atunci sigur ca pot fi pusi si in plic. Daca donezi averea familiei si banii obtinuti din punerea casei la licitatie, atunci nu mai merge sa ii pui in plic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se trimit bani in plic! Contul e cel mai sigur!

| Amilik a răspuns:

De ce nu scrii mai intai o scrisoare manastirii in care sa mentionezi ca vrei sa faci o donatie pentru a-ti trimite ei un numar sigur de cont in care sa virezi banii? Nu iti recomand sa trimiti bani in plic pentru ca nu exista nici un fel de garantie ca vor ajunge la destinatie.

| ManStrong a răspuns:

Nu ai ce face cu o suma oarecare de bani/Vrei neaparat sa i arunci?
Du te si cauta niste saraci ca vei gasi negresit.I ti vor urca direct in cer.I ti promit eu de aici de la Ierusalim.
Nu face prostia sa i trimiti acolo.
Cu stima.

| Dumitru73 a răspuns:

1. Niciodata nu trimite bani in plic.
2. De ce Vatopedu?

| princess a răspuns (pentru Dumitru73):

Am ales Vatopedul pentru ca persoana care mi-a dat adresa a scris tot acolo,(cred ca acolo vorbesc romaneste sau cam asa ceva)

| Dumitru73 a răspuns (pentru princess):

In Athos exista doua schituri romanesti: Prodromu si Lacu. Atat.

| Dumitru73 a răspuns:

Vatopedu este cea mai bogata manastire din Athos.
Mai bine ajuta vaduva si orfanul, cum spune Biblia, daca tot crezi in ea.