| Bianca1203 a întrebat:

Buna ziua, daca eu și prietenul meu ne căsătorim și el nu este botezat este vreo problema? Trebuie făcut ceva? Avem voie sa facem cununia religioasă așa cum e normala? Va rog sa mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Asigura-te inainte de toate ca este potrivit pentru tine. Nu lua decizii ca acestea la o varsta frageda si mai ales, fiind motivata de o dragoste oarba si trecatoare, pentru ca va trece atunci cand fluturii pleaca din stomac, ce vei face dupa? Te vezi sotie? Te vezi mama? Poate ca esti sigura ca da, dar mai gandeste-te o data, si de data aceasta, pune situatiile in realitate, nu in fantezie si romantism orb.

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anunți pe preot și îl botează.

| CodrutElian1990 a răspuns:

La ortodoxi nu se cere cand te cununi la biserica certificat de botez. Nu stiu pe cineva care sa aiba asa ceva.
Daca totusi problema este de constiinta religioasa, te poate boteza inainte.
Dar vezi sa fie un preot tinerel, cu putere, ca sa te poata baga in crstelnita. GLUMSC cu asta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am cununuat 7 perechi, din care una la catolici, alta si la catolici si la ortodoxi celelalte 5 la ortodoxi. Cele de la catolici fetele erau ortodoxe. Nici la o cununie nu le-a cerut certificat sau adeverinta de botez.

| CostinAlamariu a răspuns:

Intrebarea este daca el vrea sa se converteasca la ortodoxie si abia dupa aia se va boteza.
N-o sa va casatoreasca niciun preot daca el nu se converteste

| Bianca1203 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu știu, dar din ce am înțeles, nu vrea convertit (botezat ).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Bianca1203):

In cazul asta nicio sansa sa va casatoreasca.
Si ti-o spun ca pe un sfat, credinta e un lucru important in viata unui om. Si la fel e si casatoria. Dar daca aceste doua lucruri extrem de importante, credinta si mariajul, intra in conflict si nu exista o armonie impartasita de ambii soti in privinta asta atunci in viata ta privata o sa apara tot timpul frustrarea asta si conflictul asta si o sa-ti dai seama ca la unul trebuie sa renunti pentru altul. Ori o sa tratezi credinta cu superficialitate de dragul mariajului, ori o sa apara probleme in familie datorita credintei tele.
Gandeste-te ca duminica o sa va duceti in 2 locuri complet diferite invatand credinte religioase complet diferite si probabil in amandoi o sa apara frustrarea si dorinta de a-l converti pe celalalt si asta o sa nasca certuri nesfarsite.

Crede-ma ca spun lucrurile astea si din experienta mea personala. Parintii mei sunt de religii diferite si am vazut ca nu merge asa deloc.

Tu stii ce faci. E decizia ta pana la urma si pe tine te priveste cum iti gestionezi viata. Eu iti doresc sa iei cea mai inteleapta decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Din câte știu eu trebuie mai intâi să se boteze, apoi să faceti cununia.

| Bianca1203 explică (pentru anonim_4396):

Ok,ideea e că părinții lui sunt Sambotisti și mna ...nu l-au botezat când era mic, din păcate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bianca1203):

Imi retrag spusele cu preotul tanar.laughing In rest, ti-am spus cum se intampla la ortodoxi. Daca tu sau el vreti sa fie botezat, preotul o poate face. E frumos? Ca vin eu de nas de botez, ca doar odata in viata vede nasu' puța finului.

| Bianca1203 explică (pentru CodrutElian1990):

Haha ..nu veni neinvitat?,știi ce zic? Nu mai râdeți de asta,daca este iubire,eu cred că nu mai contează,el e un om normal,se comporta normal, vorbește normal, e normal, doar că părinții lui sunt Sambotisti, el ce vina are?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bianca1203):

Eu sunt o persoana care te intelege foarte bine. Dar nu mai repeta Sambotisti ca se numesc sambatisti, de la sambata sau adventisti de ziua a saptea. Si acestia sunt de doua feluri: adunarea mare, care mananca doar carne de la animale rumegatoare si cu copita despicata si adunarea mica a carei membrii nu mananca carne, dar mananca produse animaliere: lapte si derivate, oua.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bianca1203):

Cunosc cateva familii in care unul dintre soti este adventist, iar celalalt ortodox. Sau copii proveniti din asemenea familii care au trecut la ortodoxism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde unde vreti sa va cununati.
Daca tu esti ortodoxa si vrei să faci cununia atunci trebuie mers la o Biserica Ortodoxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică oricum nu recunoaște Biserica Ortodoxa alte botezuri.
Si daca era făcut tot nu avea nici o valoare.

| badpanda a răspuns:

Normalitate inseamna sa te conformezi cu cerintele turmei.
Daca barza te-ar fi lasat la o familie de musulmani alta ar fi fost normalitatea ta.
Refuz sa respect niste traditii ciudate si invechite doar pentru ca niste zombie le considera normale.

| Bianca1203 explică (pentru badpanda):

Nu știu și nu judec,știu că există legi și în religie,și tradiții de altfel, eu țin cu Dumnezeu, dar mă mai gândesc, daca el nu vrea sa ne unească inimile din cauza religiei :-), nu cred că are ceva.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Intreaba preotul ortodox! El este iconom al Tainelor, inclusiv al Botezului si Cununiei, si in Biblie scrie sa ne supunem preotilor. - 1 Petru 5:5 Preotul ortodox stie cel mai bine cum sa procedati.

| AndrElle a răspuns:

Dar cui ii spui că nu ești botezat. Ce nume are?