| anonim_4396 a întrebat:

Bunatatea si mila sunt slabiciuni.Adevarat sau fals?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt virtuti, nu slabiciuni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fals...pana la urma e usor sa fii rautacios.

| CristiB93 a răspuns:

Bunatatea si mila ar trebui sa caracterizeze orice om, daca nu ai astea doua in tine, nu te poti numii om.

| Narfundo a răspuns (pentru CristiB93):

Toata lumea se fereste in ziua de azi de bunatate si mila. Vorbesti prostii.E o vorba din batrani "ca omu trebuie sa se mai loveasca si singur ca sa inteleaga

| CristiB93 a răspuns (pentru Narfundo):

Si spune-mi tu, crezi ca este bine sa te feresti de bunatate si mila? De ce trebuie sa fiu ca toata lumea, rea si nemiloasa?

| Narfundo a răspuns (pentru CristiB93):

Este alegerea ta daca doresti sa fi slaba.Fi cum vrei!

| CristiB93 a răspuns (pentru Narfundo):

Slab nu sunt cei care sunt buni ci dimpotriva, slabi sunt cei care se tem sa fie buni deoarece le e frica ca pierd ceva, iar in loc sa faca bine, sa ajute, prefera sa traiasca in egoism, nu trebuie sa fi ca toata lumea, tu trebuie sa fi bun, sa nu iti pese de lucruri materiale ca le vei pierde, ele vin si se duc, dar faptele bune raman pentru todeauna.

| Narfundo a răspuns (pentru CristiB93):

Multumesc.Bine ar fi sa fie adevarat.Crezi ceea ce zici?!

| CristiB93 a răspuns (pentru Narfundo):

Sigur ca cred, daca tu arati bunatate la altii atunci si ei o sa fie buni cu tine, eu asa fac si chiar a mers pana acum cu unii.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Fals.

| Mădă0611 a răspuns:

Adevarat.

| dracu14 a răspuns:

Adevarat

| sodobar a răspuns:

Fals

Răspuns utilizator avertizat
| FuckTWorld a răspuns:

Daca nu stii sa lovesti, viata te va lovii prima.In zilele noastre nu ii nimic rau sa nu fii prea om, sa fii prea om ii crima. Tine de latura noastra umana sa fim buni si sa avem mila, insa in ziua de azi bunatatea si mila sunt luate drept slabiciuni. Daca esti bun si esti milos, majoritatea oamenilor o sa incerce sa profite de tine.Era o melodie veche, nu dau titlul piesei insa ave o fraza geniala despre viata:
Viata, cum iti permiti tu sa ma inveti ce inseamna sa pierd
Cand tu nu pierzi niciodata
E ca si cum un om fericit ar preda suferinta intr-o scoala ciudata...Numai bine!

| Narfundo a răspuns (pentru FuckTWorld):

Interesant raspuns dar totusi esti pro sau contra bunatatii si fericirii?

| FuckTWorld a răspuns (pentru Narfundo):

Nu sunt pro, chiar daca sunt o persoana buna si miloasa, slabicunea mea ii ca is prea milos, mi se rupe sufletul cand vad ca o persoana o duce rau si ii trista.Insa invat sa ma adaptez cum sunt oamenii si la fel sa raspund. Poate ca am lovit unele persoane ca sa am grija de propria piele.M-ai lovit ai incercat sa-mi faci rau, nu iert, iti voi face plata inapoi mai devreme sau mai tarziu. Daca imi faci bine iti voi raspunde cu bine inapoi.Numai bine!

| Narfundo a răspuns (pentru FuckTWorld):

Am inteles.Esti un om normal.

| Gabbriell a răspuns:

As spune fals, dar depinde fiecare cum vede aceste lucruri.

| iiiiiiiiiii a răspuns:

FALS. Asa cred eu. Daca reusesti sa fi bun si cu cei care te urasc, dai dovada ca esti mai puternic(mintal vorbind) decat cel ce poarta pica si se enerveaza.

| Narfundo a răspuns (pentru iiiiiiiiiii):

Dai dovada ca esti un om care te torturezi singur.Asta nu inseamna ca ai putere mintala". Oricine poate sa sufere ca animalul daca are o motivatie destul de puternica.Cred ca zici fals deoarece nu cunosti aceste lucruri. Poti sa eviti bunatatea si mila si fara nervi si pica cum zici tu.Ce crezi despre asta?

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru Narfundo):

Parerea mea nu e despre,, asta" ci despre tine. Imi dau seama ce fel de persoana esti daca tu crezi ca ce am specificat eu, adica intr-un cuvant "controlul de sine", crezi ca e o tortura...

| danyela18 a răspuns:

Daca noi nu manifestam bunatate, mila, iertare etc. fata de oameni, cum ne putem astepta ca D-zeu sa le aiba fata de noi? Evrei 4: 32 - "Şi fiţi buni unii cu alţii, plini de o tandră compasiune, iertându-vă cu mărinimie unii pe alţii, aşa cum şi Dumnezeu, prin Cristos, v-a iertat cu mărinimie. "

| danyela18 a răspuns:

Deci nu sunt slabiciuni, sunt chiar lucruri foarte importante.