| Bianca1609 a întrebat:

BunaTpu! Acum o saptamana mi-a murit bunicul. Am inteles ca nu poti canta, dansa, asculta muzica timp de 40 de zile :\ Eu una nu pot sa pastrez aceaste traditii ca na sunt tanara si vreau sa ma distrez. Imi pare rau ca a murit dar chiar fac un pacat ca dansez sau ascult muzica?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de pierderea ta, dar oricum durerea o vei purta mult timp in inima.Dar nu te ingrijora, nu e pacat conform Bibliei.

9 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Dacă-l iubeşti pe bunicul tău vei suporta şi asta. Măcar din respect pentru el.

| darrio2007 a răspuns:

Asa spune traditia.Dar asta tine si de modul cum gandesti tu. Daca ai tinut intr-adevar la el, din respect, cred ca poti rezista 40 de zile.Ca doar nu o tii intr-un bairam zi si noapte?

| mona a răspuns:

Cred ca 40 de zile te poti lipsi de muzica si dans, important e sa tii doliu

| anonimg a răspuns:

"Mai bine sa te duci intr-o casa de jale decat sa te duci intr-o casa de petrecere; caci acolo iti aduci aminte de sfarsitul oricarui om, si cine traieste isi pune la inima lucrul acesta." (Eclesiast.7:2) si
"Inima inteleptilor este in casa de jale, iar inima celor fara minte este in casa petrecerii." (Eclesiast.7:4)
Bine ca spune Dumnezeu aceste lucruri; ca daca le-as fi spus eu poate ca m-ai fi omorat cu pietre. happy Am glumit. Totusi, trebuie sa iti pui la inima ca viata este scurta, ca "tineretea si zorile vietii sunt trecatoare." (Eclesiast.11:10)
Dumnezeu te indeamna:
"Dar adu-ti aminte de Facatorul tau in zilele tineretii tale, pana nu vin zilele cele rele si pana nu se apropie anii cand vei zice: "Nu gasesc nicio placere in ei";
pana nu se intoarce tarana in pamant, cum a fost, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." (Eclesiast.12:1,7) Dumnezeu ne-a pastrat viata vesnica; iar viata aceasta scurta nu este decat un test pentru ce-a vesnica -daca suntem demni sa intram in ea.

| PedoBarbie a răspuns:

Distrează-te, nu faci niciun păcat.

| Danaberciu a răspuns:

Cred că macar atat merită bunicul tău ...Nu cred ca te-ai simti bine sa stii ca dupa o saptamana de la moartea ta, toata familia si toti prieteni se distreaza si se rup pe manele...mdAstraight face

| Addush a răspuns:

Eu consider ca nu faci niciun rau daca asculti muzica si te distrezi. Sunt sigura ca asta iti va face bine si te va ajuta sa treci peste ce s-a intamplat.

| Bianca1609 explică (pentru Addush):

Multumesc :*

| Addush a răspuns (pentru Bianca1609):

:*