| reee3 a întrebat:

Salut, ieri a murit bunicul meu si am o intrebare legata despre acea vorba cum ca nu ar trebui sa asculti muzica timp de 40 zile parca. mda pai eu ascult muzica in fiecare zi si nu pot trai fara ea. acum sincer eu mi-am iubit bunicul dar nu am fost foarte apropiat de el si nici el de noi. mergeam la el cam o data pe an dar chiar si cand mergeam pentru mine nepotul lui nu imi arata nici un mare interes fata de ceilalti nepoti, dar marog din cate am auzit eu de la parintii mei nici la tatal meu nu prea tinea adica isi iubea sa spun mai mult celalalt copil decat pe tatal meu. dar marog eu nu stiu astea doar ca pe noi nu ne-a ajutat niciodata fata de ceilalti. stiti cum este la tara cand ai bunici iti mai dau cate ceva etc.

Deci. sa ascult muzica sau nu. 40 zile nu pot fara muzica va spun de acum.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal este sa nu asculti. Dar daca medicul ti-a recomandat sa asculti.

| danay72 a răspuns:

Durerea oricum o vei avea in suflet si dupa 40 de zile. Nu e gresit sa asculti muzica. Sunt doar niste reguli stabilite de oameni, fara nici un temei biblic.

| Narcis2007 a răspuns:

Intreaba-te ce bun aduce daca nu asculti muzica...doliul se tine doar ca sa nu para oamenii ca nu au tinut la decedat, e mai mult de fatada

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa asculti doar muzica religioasa

| martzian a răspuns:

Biblia nu ne invata nicaieri faptul ca nu avem voie sa ascultam muzica 40 de zile in perioada de doliu, la fel cum nu ne invata nici ca trebuie sa ne imbracam in negru, sa ne lasam barba si plete, etc. Sunt mai degraba niste obiceiuri, incetatenite cultural si da, uneori promovate de catre anumiti slujitori ai BOR.

Probabil ca cel mai intelept in aceasta situatie ar fi sa nu te comporti ostentativ (din respect pentru familie, prieteni, etc) - in sensul de a pune muzica in casa ca de obicei. Dar nici nu trebuie sa iti faci un proces de constiinta daca vei alege sa o asculti. Din contra, muzica te poate ajuta sa treci mai usor peste pierderea ta. Imi place ce sugereaza Manuela mai sus, poti folosi castile, in camera ta, la culcare, la o plimbare, etc.

PS: Sincere condoleante...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu pot trai fara ea."
Facem pariu ca nu mori fara muzica 40 de zile?

| DeusCorrupti a răspuns:

Rahat de religie, ce porcarie mai poate fi si asta? Sa nu asculti muzica 40 de zile? Ce legatura are cu planul spiritual?

PORCARIE, cum e sa te simti atat de limitat de religie? Sa nu poti asculta sau face ce vrei tu timp de 40 de zile pentru ca a murit cineva si pentru ca asa iti zice religia?
Asta e unul din motivele pentru care am ales ateismul esti singurul raspunzator de faptele tale si poti face orice si oricand in limita propriilor puteri.

| dogee92 a răspuns:

Salut! Acea doctrina / credinta cu privire la ascultarea muzicii dupa moartea unui apropiat nu e biblica. Ar mai fi cateva de reglementat : 1. Exista muzica pe care nu ar trebui sa o asculti deloc
2. Exista muzica pe care ar trebui sa inveti sa o asculti
3. Vad o problema in atitudinea ta : "nu pot renunta" ...inseamna ca esti dependent sad.
Ce iti recomand, practic!: in urmatoarele zile incearca sa nu asculti deloc ...vezi cat poti sa rezisti happy. Asa vei impaca si credinta parintilor si vei vedea cat esti de dependent de muzica happy. Numai binewinking

| Ceiriog a răspuns:

Uite, dupa parerea mea, opreste-te din asculta muzica un timp, primele zile dupa ce a murit bunicul tau. Dupa aceea, pana se implinesc 40 de zile poti asculta muzica, insa tu, in particular. Ce vreau sa zic e sa nu auda vecinii tai la tine acasa cea mai mare petrecere care a existat in toate timpurile. De exemplu, nu e nimic grav daca stai la pc si faci ceva si in timpul ala asculti muzica pe youtube.

| adrianionut49 a răspuns:

Sati spun cu inceputul, in biblie nu spune lucrul acesta sa nu asculti 40 de zile muzica si nici nu spune sa te imbraci in negru sau multe alte obiceiuri pe care le-au inventat oameni care au fost preoti din trecut. Dar sa revin la muzica, poti sa asculti si nu are nici o treaba cu asta dar ca sa ai respect fata din lumea din jur sa nu asculti muzica(volumul tare) atunci cand sunt parintii tai prin casa saul alte persoane exact dupa ce lau dus la groapa. Asculta si tu la casti sau da volumul incet dupa ce trece supararea din familie e o viata normala pana atunci fi un pic atent.

| Manuela21 a răspuns:

Ai putea dar cu volumul mai incet sau cu casti. Castile ar fi cea mai buna solutie!