| anonim_4396 a întrebat:

Poate Dumnezeu sa comunice cu oamenii? Sa le vorbeasca? Asa cum i-a vorbit lui Neale Donald Walsch autorul cartilor Conversatii cu Dumnezeu? Dar poate omul sa vorbeasca cu Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu poate sa vorbeasca cu orice fiinta din universul acesta, dar cu repectivil individ nu a vorbit Dumnezeu ci...SATANA deoarece Dumnezeu nu vorbeste cu un om cum vorbim noi intre noi iar acel ins nu a stiut asta asa ca nu cu Dumnezeu a vorbit.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu poate orice, dar azi ne vorbește prin Biblie. Aceasta e metoda folosită în prezent.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu este doar o singura cale de a vorbi (comunica).
Langa comunicarea prin voce/sunet, exista multe alte cai prin care comunicam:
- prin semne cu miscari corporale
- prin atingere
- prin miros
- vizual (lumini, semne conventionale)
- electronic (radio, tv, internet, telefon, telegraf etc)
- tiparit (scrisori, ziare, carti etc)
- telepatic
In afara acestor semne exista si alte moduri de comunicare, de exemplu intre animale sau chiar intre plante, pe care nici nu le cunoastem inca.

Creierul nostru este cunoscut ca foloseste maxim 10% din capacitate, restul indica doar rare activitati, necunoscute. Se presupune ca, in acele zone se afla acele parti care comunica cu "marea baza de date" din Univers, unde sunt conectate toate sufletele si unde/de unde se transmit informatii cand este nevoie.

| Sn4k3 a răspuns:

Voi ganditi cand puneti intrebarile astea? De unde sa stim noi daca poate omul sa vorbeasca cu Dumnezeu? Nici macar nu stim daca exista, doar credem in el. N-are nimeni nici o dovada, asa ca intrebari ca astea nu-si au rostul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De sarbatorile religioase medicii, asistentele si famacistii va ureaza rugaciuni fructuase la mormantul lui Arsenie Boca; boala fericita tuturor!

| Elide a răspuns:

Eu sunt de părere că poți vorbi cu El dar nu cred că îl vei putea vedea exact înfățișarea Lui in acest trup... când va veni Mântuitorul nostru Iisus Hristos și ne va schimba trupurile după înviere că atunci nu va mai exista moarte îl vom putea vedea pe Creator a cărui iubire și lumina va dăinuii în veșnicie!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

Daca in ultimile secunde de viata constientizezi ca Dumnezeu nu exista : ce cale urmezi in noua devenire?

| Elide a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

In noua devenire? Adică în moarte?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

Eu consider, in urma multor experiente, ca NU EXISTA MOARTE

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta e partea a doua sa stii că moartea este opusul vieții

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Elide):

Fiecare este liber sa aleaga partea de Adevar pe care o cunoaste

| Elide a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Exact!

| nirocino a răspuns:

Dacă eşti suficient de beat poţi vedea şi canguri pe stradă!happy

| Super0Game a răspuns:

Dumnezeu vorbeste in unele moduri diferite fie in vise, fie prin Biblie, fie prin rugaciune sau poate printr-o viziune. Vorbirea cu Dumnezeu nu neaparat inseamna sa il intrebi ceva si EL sa iti raspunda direct. Dumnezeu vorbeste uneori oamenilor dar in moduri diferite!

| silvya1 a răspuns:

Da, omul poate vorbi cu Dumnezeu prin rugăciune. Ăsta este modul de comunicare. Și când spun rugăciune nu mă refer la cele învățate pe de rost, ci pur și simplu vi înaintea Lui și îi spui ce ți se întâmplă, iar El poate să-ți răspundă prin Biblie, prin oameni. Trebuie doar să fii atent. Vorbesc din experiență.

| WWB a răspuns:

Acea carte este doar o fantezie.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru RobertG101):

De ce dragă nu mi.ai 'agreeat' răspunsul uimește.ma te rog!