| ateuNEGATIV a întrebat:

Ca sa fii bun crestin e obligatoriu sa alegi doar ce iti convine din biblie cum nu-i asa? tot vad ca vechiul testament a expirat acum ce facem cu ala nou?
Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!

si iata intarita aceasta idee:

"Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"!
35. Si le-a zis: Cand v-am trimis pe voi fara punga, fara traista si fara incaltaminte, ati avut lipsa de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
36. Si El le-a zis: Acum insa cel ce are punga sa o ia, tot asa si traista, si cel ce nu are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere.
37. Caci va spun ca trebuie sa se implineasca intru Mine Scriptura aceasta: "Si cu cei fara de lege s-a socotit", caci cele despre Mine au ajuns la sfarsit.
38. Iar ei au zis: Doamne, iata aici doua sabii.
Si Isus Zis-a lor: Sunt de ajuns.
"Luca 14:26: Daca vreun om vine la mine si nu uraste pe tatal lui, pe mama lui, pe sotia lui si pe ai sai copii, si pe fratii lui, si pe surorile lui, da, si propria lui viata, nu-mi poate fi ucenic.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu ai ceva mai bun de făcut, la ora asta, decât să analizezi prostii din Biblie?

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti le pot explica pe toate dar nu am dc si imi pierd timpul. Dar daca vrei neaparat si nu ma crezi eu iti demonstrez dar nici nu mai iti raspund de acum la intrebari de genul acestora.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog explica-mi mie prin mesaje, citatele alea chiar sunt din Biblie sau le-a pus el la misto?

| ateuNEGATIV explică (pentru William):

De ce nu citesti biblia

| Esperança a răspuns (pentru William):

în momentul în care intr-o casă sunt oameni necredincioşi, automat se vor ridica împotriva celor credincioşi.
Asta înseamnă sabie şi foc, că oamenii care îl vor urma pe Isus Hristos vor avea necazuri pentru că nu vor fi iubiţi de cei din jur, ci urâţi şi batjocoriţi.
La fel cum se întâmpla şi pe TPU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Da sunt in Biblie. Ti le explic maine ca acum sunt obosit si vreau sa ieswinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Bine ca mai sunt oameni pe TPU care inteleg Biblia.

| William a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Tu ai vazut cat e de mare? O sa dureze mult timp pana o termin.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti obosit? E abia 00:19. straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Da ..Eu m-am trezit devreme azi

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate, oamenii nu înţeleg că Isus Hristos a vorbit în pilde.
Biblia nu este o carte filosofică, este Cuvântul lui Dumnezeu şi fără înţelepciune de la El nu ai cum să o înţelegi.

1 Corinteni:14 Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.

| ateuNEGATIV explică (pentru William):

Versetele sa le citesti nu toata

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Scuze.dar sper ca intri si maine nb.

| ateuNEGATIV explică (pentru Esperança):

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Bravo tie. RESPECT!

| ateuNEGATIV explică (pentru Esperança):

Tu sti cum a vb el ai fost acolo?
isus a fost filozof biblia e o filozifie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum! Am un botez cu care trebuie să fiu botezat şi cât de mult doresc să se îndeplinească! Credeţi că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: nu; ci mai degrabă dezbinare. Căci, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă, trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei. Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva tatălui; mama împotriva ficei, şi fiica împotriva mamei; soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei." (Luca 12:49-53) Can Isus zice "foc" El se refera la conflictele pe care le va aduce in momentul in care va veni pe pamant. Cea ce va duce la dezbinarea unor familii sau a unor prietenii. De ex. daca Dacă doi membri ai unei familii vor crede şi vor întra în Noul Legământ cu Domnul Isus, alţii trei vor face dezbinare împotriva lor. Vor aparea certuri si chiar cunosc unele cazuri.
"Să nu credeţi că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa. Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui. Cine iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Cine nu-şi ia crucea lui şi nu vine după Mine nu este vrednic de Mine. Cine îşi va păstra viaţa o va pierde; şi cine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga. (Matei 10:34-39)
Dumnezeul se refera ca credinta intru El si in fiul sau va aduce multe persecutii, care ar putea sa vina chiar de la cei mai apropiati membri din familie. Acest citat din Biblie se refera tot la dezbinare.
Trebuie sa intelegeti ca in aceste 2 citate cuvintele "sabie" sau "foc" nu sunt folosite la sesul lor propriu ci la figurat. Uite ce se intampla daca le intelegi gresit si intelegi gresit toata Biblia devii ateu. Cel mai bun exemplu este @raymusic.

| RaduMD a răspuns:

Deci, cum a fost? A pus sau nu a pus Domnul foc pe pământ "chiar atunci". Ca Dumnezeu, nu pot să cred că nu a putut pune. Dar totuşi nu a pus. Nici nu pot să cred că a minţit. Atunci? Se se fi referit El la un altfel de foc şi la o altfel de sabie decât mintea noastră gândeşte? Oare ce spun, despre asta, cei mai înaintaţi în credinţă decât noi? Nu ar fi cazul să cercetăm, sau poate că nimeni nu e mai înaintat decât noi, care Îl înţelegem mai bine pe Domnul decât sfinţii Săi?

| ateuNEGATIV explică (pentru RaduMD):

Crede si nu cerceta

| BlackVeilBrides a răspuns:

Ca sa fi bun crestin trebuie sa ai incredere in dumnezeu orice ar fitonguenu prea conteaza de cate ori mergi la biserica sau chestiibig grinnu cred ca e obligatoriu chestia cu bibliathinking adica citesi partile mai interesante..mrg nu rea stiulaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackVeilBrides):

Daca vrei sa te apropii de Dumnezeu trebuie mai intai sa il cunosti. Adica citind Biblia. Dar ai partea ta de dreptate. Sper ca nu esti atee ca numai ateii scriu Dumnezeu cu d micwinking

| BlackVeilBrides a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu is, am gresitbig grin...da ai si tu dreptate nu stiu ce sa zichappydar partile interesantebig grin

| ateuNEGATIV explică (pentru BlackVeilBrides):

Cum adica partile interesante

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackVeilBrides):

App respect Black Veil Brides.winking Fallen Angelswinking

| BlackVeilBrides a răspuns:

Ce ti se pare atat de penibil?tongue