| Dorugar a întrebat:

Oare Isus Hristos înseamnă sabie, crimă și război, si nicidecum Dragoste si iubire?

Iata ce spune Isus in Luca 12:49. "Am venit sa arunc un foc peste pamant, si ce vreau este sa fie aprins chiar acum".

Si tot Christos mai zice in Matei 10:34 "Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"!

Ati vazut sa spuna cumva ca a venit sa ADUCA iubirea?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Citatele astea sunt cat se poate de clare, dar crestinii tot nu vor sa accepte adevarul despre Isus. Sunt indoctrinati sa creada ca a fost perfectiunea intruchipata, exact asa ca si nord-coreenii care il idolatrizeaza pe dictatorul lor. Pe langa asta, Isus tolereaza si chiar incurajeaza sclavia prin unele pilde, sau alege sa sustina unele legi criminale din vechiul testament, precum pedeapsa cu moartea pentru copiii care-si "vorbesc de rau" parintii. Nu stiu cum reusesc crestinii sa impace aceste lucruri cu imaginea de perfectiune si bunatate a lui Isus. Dar ce nu poti face cand iti anulezi ratiunea?

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sublime89, e cu totul altceva
Deci uite adevarul: sabia este cuvantul care desparte minciuna de adevar si binele de rau, iar focul este pasiunea penteu Dumnezeu care Isus a aprinso pe pamant si care el tanjeste sa umple pamantul. Trebuie sa citesti toata biblia pentru a intelege nu doar versete la nimereala, Dumnezeu iubeste toți oamenii

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are Dumnezeu cu Biblia pe care crestinii au furat-o de la o alta religie?
Isus nu a aprins nimic nimic pentru crestini pentru ca el era un Rabin al religiei mozaice care nu avea nimic nici in clin nici in maneca cu crestinismul tau.
Asa ca ce se intampla daca citesti toata Biblia furata si marsavita?
Te faci mai destept si te prinzi ca este o facatura a unor sarlatani?
Pai daca e asa citeste-o si tu, ca eu am studiat-o destul.
Crestinii nu au niciun Dumnezeu, asa ca cine sa-i iubeasca? Dracu?
Adica "dumnezeul" lor si al lumii acesteia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vorbestei ABERATII! Cine oare te invata asa prostii?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Cum cine, evident ca documentati stiintifica, si nu popa mincinosu care se uita cu un ochi la fundu tau si cu altul la portofelul tau, si nu stie cum sa te minta sa puna mana pe amadoua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing))) in primul rand, cine ti-a spus ca eu sant ortodoxa? Si ca eu am popa))) eu sant copilul domnului, adica nu am religie,
Si documentatiile stiintifice sant praf, tot de acolo a venit ca omul provine de la maimuta si etc. Tu chiar crezi in astea? ))))) de interes cati ani ai de crezi in asa ceva?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

In primul rand nu cred ca esti copilul domnului ci stiu ca esti copilul parintilor care iti sunt tie niste Dumnezei pentru ca ei e-au creat!
Ce zici de faptul ca pina si Papa de la Roma a acceptat teoria evolutionista de tip neo-darwinista ca fiind adevarata?
Pai daca pina si capul bisericii recunoaste acest adevar, de ce te iei tu dupa "Popa Prostu"?
Iti place jocul sau vrei sa.i iei locul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing ma, eu te-am intrebat cati ani ai de spui asa prostii? Domnul mia creat parintii nu? Eu sant copilul domnului de aceea ca il iubbesc mai mult ca pe oricine, si in biblie, Domnul se adreseaza catre copii lui (oameni simplii) nu se prea vede ca ai studiat biblia, acolo este raspuns pentru toti naivii ca tine. Dupa raspunsurile pe care le dai nu cred ca ai mai mult de 13 ani

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu! Domnul nu ti-a creat parintii(din noroi si a suflat pe ei duhoare) In mod sigur ca parintii tai s-au nascut din parintii lor, adica bunicii tai.
2 Pai eu cand zic Popa Prostu nu ma refer la Papa ci la prostu care va minte si va ia pe voi de prosti la biserica.
3 Tu iti iubesti doar piticii de pe creier, ca nu exista niciun Domn care sa corespunda cuvantului a exista, asa ca daca crezi in Domnu, nu folosi cuvantul a exista ci poate cuvantul trilipisca, adica Domnul trilipisca in loc de Domnul exista.
4 In Biblie Domnul NU se adreseaza crestinilor ci celor care au facut Legamantul prin care arata ca il recunosc ca Dumnezeu, tu ca si crestin nu il ai ca Dumnezeu pe Dumnezeul lui Moise ci pe Lucifer, numit si DSumnezeul Veacului Acesta, adica veacul Noului Testament, si iata ca la Vatican vedem cum ca Dumnezeu este numit cu numele de Lucifer.
5 Dupa cultura ta si dupa cat de multe prostii crezi fara sa stii numic, eu cred ca ai postat de pe olita pe care stai si tu si alti copii de varsta ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Tu citesti ce scriu? Eu nu imblu la nici un fel de biserica, ti-am spus caa nu am religie! La biserici oamenii sant invatati gresit! Ce tot bombanesti pe faza ta? laughing mai mai mai, cine te invata oare asa prostii... Virsta ta spirituala nu intrece nici primii ani. laughing Dumnezeu exista indiferent de ce spun naiviii ca tine, si alti tantalai. Cel bagi tubpe popă atita? Ce am eu cu el si el cu mine? Eu cu nimeni nu am nimic in afara de Dumnezeu, el e tata meu si gata!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Deci am avut dreptate ca ateii sunt roboti programati. Ei inteleg mot-a-mot...mecanic. Sau doar ce le convine. Bine punctat Mihai!

| IvanMihai a răspuns:

Si tot Christos mai zice in Matei 10:34 "Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"!

Versiunea completa este:
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35 Căci am venit să-i întorc pe fiu împotriva tatălui său, pe fiică împotriva mamei ei şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].

Se referea la despartirea pe care o creeaza religia.

| Dorugar explică (pentru IvanMihai):

Gresit, Isus nu a infintat nicio religie noua, astfel ca sa aduca vreo schimbare pentru ca e era rabin al religiei mozaice, religie de care el nu s-a dezis nici cand a fost rastignit pe cruce
asa ca el cand face aceasta afirmatie se refera la faptul ca in dorinta sa de a deveni un Messiah adevarat, stiaca un Mesiah trebuia sa invinga stapanirea romana si sa elibereze evreii de sub jugul strain, si asta era constient ca se poate face numai prin lupta cu sabia!
In plus de asta religia mozaica nu s-a despartit niciodata de nimic

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Majoritatea evreilor din acea vreme credeau că Mesia avea să vină ca să-i elibereze de sub jugul opresiv al romanilor şi să restabilească pe pământ regatul lui Israel.
Isus nu a promovat violenţa și a refuzat să lupte cu sabia,
în consecință evreii nu l-au acceptat ca Messia.

| Dorugar explică (pentru IvanMihai):

Nu este asa cum spui tu!
Evident ca evreii STIAU ce inseamna cuvantul Messia, adica cineva UNS in functia de Rege al Iudeilor dar care trebuia sa faca ce spui tu.
Isus nu a fost UNS niciodata ca Rege ...deci NU este el UNSUL, pentru ca Mesia = Christos = UNSUL in functia de rege, in consecinta Isus nefiind UNS niciodata ca Rege...nu este el UNSUL, adica nu este el Christosul adica nu este el Messia, si evrei stiau asta, si ar trebui sa stii si tu, pentru ca niciunde in Biblie nu este pomenita Ungerea lui Isus in functia de Rege al Iudeilor.
Dar asta nu inseamna ca evrei nu au avut un Messia al lor dupa Isus Ne-christosul, si anume auavunt un conducator pe care l-au UNS in functia de Rege si l-au socotit ca fiind acel Messia profetit de proroci!
Ia sa vedem sti cine era adevaratul Messia al evreilor, pentru ca crestinii nu au Mesii decat sub forma de pitici pe creier

| Dorugar explică (pentru IvanMihai):

§ Isus a vrvrut sa provoace violenta, motiv pentru care a cumparat doua sabii, vezi Luca 35-38

| alexandruiasi a răspuns:

Biblia nu este o carte oarecare unde vezi un cuvant si gata ala este.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/isaia/28/#10
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/3/#16
In http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/efeseni/6/#17
Matei 10:34 "Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"
Cand spune sabie se refera la Cuvantul lui Dumnezeu.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/3/#16
Dumnezeu nu minte.Inainte sa citesti Biblia poti sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/16/#13
sau http://www.revelatia.ro/? page_id=218

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Eu cred ca "dumnezeul" adica Dumnezeul veacului acesta in care traiesti si tu, de-i mai zice si Lucifer sau Diavolul... minte, ca altfel nu ai fi inghitit minciuna ca Biblia crestina este Cuvantul lui Dumnezeu, ci stiai ca Biblia este o scriptura FURATA din religia mozaica, si stii cumva cine indeamna la FURT si la MINCIUNA?
Dumnezeu Creatorul...sau Dumnezeul veacului acesta, adica veacul Noului Testament?
Asa ca nu recomanda nimanui sa se roage la Dumnezeul tau ...ca ala este Satana!

| alexandruiasi a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/fapte/10/#38
Nu stiu in ce dumnezeu crezi tu sau daca ai vreo problema macar lasa pe alti sa intelegea nu mai minti.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

NU stiu de unde scoti tu ideea ca eu as minti?
Mai bine te-ai pune bsa te documentezi sa vezi ce inseamna cuvantul Mesia =Christos, ca sa vezi ca nu eu mint, dar ca la tine cultura se rezuma doar la bucatarie. Dupa ce te-ai documentat in privinta cuvantului Mesia, da un search pe Google sa vezi unde si cand a fost UNS Isus in functia de Rege al Iudeilor, asa ca iarasi esti in ceata si dovedesti ca vorbesti asa ca altii, adica fara sa STII nimic!
Tot ce spun eu pot dovedi ca este adevarat, asta spre deosebire de popa sau profu de religie care te minte cu adevarat fara sa-si poata sustine argumentat nicio afirmatie.
In plus de asta se pare ca tu ai lacune in cultura si nu stii ca asa zisa "origine" iudaica a religiei crestine, inseamna de fapt furtul intelectual prin care crestinii au acaparat Biblia religiei mozaice si intreaga galerie de personaje mitologice religioase ale acestei religii.
Cat despre credinta mea in Dumnezeu, eu cred in Dumnezeul pe care chiar Dumnezeu recunoaste ca este unul ca El!
Hai sa vedem daca stii care este acela?