| Aramusha a întrebat:

Cand se formeaza sufletul hmm?
Cand spermatozoidul intalneste ovulul? Cand se dezvolta organele fatului? Cand mai exact?

16 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

La momentul fecundarii. Sufletul e trupul ce incepe sa se formeze.

| Mircea08 a răspuns:

De ce intrebi pe altii? tu nu mai tii minte?

| teo530 a răspuns:

În cărțile sfinte se zice că sufletul este trimis chiar înainte de concepere, și numele Dunlmnezeu îl știe deja.

| RAY a răspuns (pentru teo530):

Si despre copii care mor la naștere ce spune biblia?

| teo530 a răspuns (pentru RAY):

Se cheamă avortoni adică acel copil nu poate fi trecut în pomelnice, nici pomeni. Dacă se naște bolnav și medicul spune că nu știe dacă va supraviețui atunci trebuie făcut imediat botezul copilului chiar și în spital, așa se poate trece în pomelnice, pomeni etc.

| RAY a răspuns (pentru teo530):

Dar de ce lasa dumnezeu asta?

| teo530 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu

| RAY a răspuns (pentru teo530):

Vorbim de o lume haotica, fara o ordine exacta si clara

| Mircea08 a răspuns (pentru teo530):

Nu exista carti sfinte in afara de Bibie.

| teo530 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu mă refeream la mai multe biblii, ziceam şi de preoţi sau oameni bisericoşi. Nu am citit eu vreo carte dar aşa am auzit.

| Mircea08 a răspuns (pentru teo530):

Nici nu sunt mai multe biblii, dar carti sfinte sunt cu gramada. Tot ce au scris sfintii parinti, tot ce tine de sfanta traditie, sunt cuprinse Catehism (carte sfanta pentru ortodocsi)
"Mai pe larg, dogmele sunt cuprinse in Sf. Scriptura si in Sf. Traditie sau Predanie (in scrierile Sf. Parinti, in hotararile dogmatice ale soboarelor ecumenice si in cartile rituale ale Bisericii); sistematizate si documentate sunt cuprinse in Dogmatica (stiinta si cartea dogmelor). Mai pe scurt sunt cuprinse in Catehism."
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Am scris "carti sfine " - am scris asa pentru ca asa le numesc ortodocsii nu ca eu le consider sfinte. Eu nu consider nici o carte ca fiind sfanta in afara de cea insuflata de Dumnezeu si anume Biblia

| teo530 a răspuns (pentru Mircea08):

Da exact.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Cand se formeaza embrionul.

| MarcelGigelCanal a răspuns:

Ieri